Nowoczesne i wydajne struganie wsparte automatyzacją!

Firma Metal-Technika z Przedborza, specjalizująca się i znana na rynku z wytwarzania optymalizerek i wycinarek laserowych oraz plazmowych, coraz częściej dostarcza rozwiązania będące odpowiedzią na zindywidualizowane potrzeby produkcyjne swoich klientów. Przykładem takiej współpracy jest niedawne wdrożenie stołu sortującego za strugarką w firmie Bory z Juszczyna produkującej meble drewniane.

Nieefektywny węzeł strugania

Piotr Falana z firmy Metal-Technika mówi: „W wielu firmach zauważam, że węzeł strugania drewna pracuje nieefektywnie. Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Coraz doskonalsze strugarki i coraz lepsze narzędzia pozwalają na szybsze struganie i ten fakt często zachęca właścicieli firm do inwestycji w nowe tego typu maszyny. Później pojawia się rozczarowanie, ponieważ pracownicy na podaniu i odbiorze nie są w stanie szybko podać ani odebrać materiału. Drugi problem pokazuje przeciwną skrajność. Stare maszyny lub duże przekroje nie pozwalają na szybkie struganie i pracownicy muszą materiał pomału podawać i odbierać. Często słyszałem, jak właściciele firm zastanawiają się, co zrobić, aby ci pracownicy przestali się nudzić i mogli na siebie zapracować”.

Wydajna obróbka w firmie Bory

Także w firmie Bory wystąpiłby problem z odbiorem materiału podawanego przez nową i szybką strugarkę, jednak właściciel przedsiębiorstwa – Artur Cebula – przewidział, jaki efekt przyniesie dla ciągu produkcyjnego zainstalowanie nowej maszyny. Chcąc rozwiązać problem, zamówił wcześniej w firmie Metal-Technika odpowiedni stół sortujący. Został on zaprojektowany „na miarę”, stosownie do potrzeb – ma on 4500 mm długości i posiada 5 wybijaków pogrupowanych na dwa bufory. Aktualnie strugarka i stół sortujący pracują w hali, gdzie jest ograniczona ilość miejsca, ale inwestor planuje rozbudowę i przeniesienie węzła strugania na nową, większą halę. Ta zmiana została uwzględniona w projekcie maszyny. Piotr Falana mówi: „Przewidując taką sytuację, maszyna została tak zaprojektowana, aby można ją było małym kosztem rozbudować. Modułowa budowa ramy pozwoli w przyszłości na dokręcenie przedłużki z kolejnymi wybijakami. Sterowanie maszyny już jest przygotowane na obsługę większej ilości wybijaków”.

Artur Cebula potwierdza, że dzięki zastosowaniu stołu sortującego produkcji firmy Metal-Technika mógł zwiększyć prędkość strugania z 14 metrów bieżących na minutę do 25 metrów bieżących na minutę. Udało się więc uzyskać wydajność pracy wyższą o 56%, co pokazuje wyraźnie, że taka inwestycja powinna się szybko zwrócić.

Automatyzacja

Firma Metal-Technika posiada w swojej ofercie również buforowe stoły podawcze do strugarek, które w jeszcze większym stopniu usprawniają pracę strugarki. Dla firm szukających dalszej automatyzacji producent z Przedborza ma do zaoferowania także sztaplarki, które mogą podawać materiał na stół buforowy i układać wystrugany materiał na sztaplach. Coraz częściej klienci wybierają także optymalizerki połączone systemem różnych transporterów z innymi maszynami, na przykład połączone ze strugarkami w automatyczne linie strugania i formatowania materiału.

(opr. jz)