Frezarka do wręg NFU 50 – nowość firmy MAFELL

W tym roku firma MAFELL wprowadziła nową maszynę – frezarkę do wręg NFU 50. Jest to wszechstronne urządzenie do wykonywania ogromnego zakresu zadań związanych z budową drewnianych konstrukcji.

Zastosowanie

Nowa frezarka NFU 50 to tak naprawdę kilka maszyn w jednej:

  frezarka do wpustów,

  frezarka do zaciosów,

frezarka do czopów.

Standardowo frezarka NFU 50 wyposażona jest w głowicę frezarską o wymiarach Ø 163 x 60 mm, która umożliwia frezowanie wpustów o głębokości do 50 mm i szerokości do 60 mm. Natomiast dzięki rozszerzanemu frezowi tarczowemu, który jest dostępny jako dodatkowe wyposażenie, można frezować wzdłużne wręgi o szerokości od 22 do 40 mm np. pod kanały serwisowe.

Frezarka połączona jest na stałe z prowadnicą L, z którą razem tworzą system do jednoręcznego frezowania zarówno ukośnego, jak i pod kątem. Na spodniej stronie tej prowadnicy znajdują się 2 zderzaki – jeden zamocowany na stałe, a drugi przesuwny, które umożliwiają frezowanie ukośne od -60o do + 60o. Dodatkowo frezarka kładzie się pod kątem
do 45o, co pozwala na frezowanie połączeń na zacios
do 45o. Wygoda korzystania z tej prowadnicy polega na tym, że gdy frezowanie zostaje już wykonane, frezarka automatycznie powraca do swojej początkowej pozycji. Nowością jest też system dwóch blokad na spodzie prowadnicy, które w przypadku często powtarzających się kątów można zablokować na stałe. Prowadnicę L do frezowania poprzecznego można łatwo zdemontować za pomocą jednego przycisku i pracować maszyną albo z wolnej ręki, albo po szynach prowadzących. Prowadnica L pozwala również na frezowanie pojedynczych czopów prostych.

Konstrukcja

Konstrukcja frezarki NFU 50 cechuje zastosowanie niezwykle wytrzymałych, wysokiej jakości i precyzyjnie wykonanych części, włączając w to lekką, wykonaną ze specjalnego stopu magnezu obudowę i odporne na uderzenia, wzmocnione włóknem szklanym, plastikowe elementy.

Wysokowydajny silnik CUprex o mocy 2300 W oznacza czystą moc i wyjątkową siłę napędową, dając prędkość obrotową 5900 obrotów/min. A cyfrowa elektronika optymalizuje pracę maszyny, jednocześnie chroniąc przed przeciążeniem i utrzymując stałe obroty pod obciążeniem.

Nowością jest też hydrauliczny hamulec, który zatrzymuje frez w ciągu 3 sekund od wyłączenia maszyny, a migająca dioda LED gaśnie, gdy frez przestaje się obracać. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkownika tej frezarki.

Kolejnym atrybutem tej maszyny jest blokada z funkcją 2-w-1, która pozwala łatwo ustawiać głębokość frezowania poprzez jej błyskawiczne zwolnienie (zwolnienie poprzez uchwyt blokady) i włączenie jednym ruchem natychmiast po ustawieniu pożądanej głębokości. Warto jednak wiedzieć, że głębokość frezowania można w tym narzędziu nastawiać też drugim mechanizmem, który opiera się na osobnej dźwigni blokującej.

Natomiast mechanizm do nastawiania kąta nachylenia frezu (do 45o) ma nową, czytelną skalę, co znacząco wpływa na precyzję nastawienia.

Do tego wszystkiego producent zadbał również o czyste środowisko pracy – obrotowe przyłącze dla węża odciągu wiórów, które można zablokować w wybranej pozycji – pozwala na podłączenie odkurzacza o dużej pojemności 200 litrów (S200)

Wyposażenie

Zakres dostawy obejmuje – oprócz frezarki i wspomnianej prowadnicy L – takie elementy, jak:

  głowica frezarska Ø 163 x 60 mm,

wskaźnik pozycji NFU-PA (sygnalizujący pozycję krawędzi głowicy frezującej),

  prowadnica boczna SA 625 do wykonywania powtarzalnych wręg (bez czasochłonnego znakowania) w odstępach 62,5 cm,

  prowadnica równoległa,

  2 powtarzalne zderzaki,

wkrętak SW 6 i TX15,

  kabel zasilający o długości 10 metrów.

Oprócz wymienionych akcesoriów do dyspozycji użytkowników pozostaje cały katalog opcjonalnego osprzętu, który można i warto dokupić.

Frezarka NFU 50, jak i pozostałe maszyny firmy MAFELL, objęta jest 3-letnią gwarancją MAFELL-MAX. W tym celu należy w ciągu 30 dni od dnia zakupu zarejestrować się na stronie www.mafell.pl. Dodatkowo znajdą tam Państwo adresy wszystkich dystrybutorów firmy MAFELL w Polsce.