Nowe rozwiązania Grupy Weinig

Rzemiosło i rozwiązania Grupy Weinig – partnerstwo, które zapewnia długofalowy sukces – to hasło niemieckiego producenta, pod którym prezentował swoje maszyny na targach Holz-Handwerk/Fensterbau Frontale 2022 w Norymberdze. Rozwiązania marek Weinig i Holz-Her, łącznie około 30 modeli, zaprezentowane zostały na wspólnym stoisku o powierzchni 1600 m2. Część z nich prezentujemy w poniższym artykule.

 

Grupa Weinig gruntownie zmienia i rozszerza ofertę skierowaną do zakładów rzemieślniczych. Wystąpienie odbywało się pod znakiem pionierskich technologii, które mają dawać użytkownikom maksymalne korzyści. Innowacje dotyczyły nie tylko obróbki drewna litego, ale także materiałów drewnopochodnych.

Cube 3

Swoją premierę w Norymberdze miała strugarka automatyczna Cube 3. Ta nowa generacja maszyn bazuje na wcześniejszych sprawdzonych rozwiązaniach. Nadal wyróżnia ją intuicyjna obsługa, dzięki której będzie wzorcem w łatwości użytkowania, komfortu oraz bezpieczeństwa. Innowacje oczywiście też są. Lepsze standardowe wyposażenie zapewni jeszcze korzystniejszy stosunek ceny produkcji do wydajności. Istnieje także możliwość zmiany doposażenia w późniejszym czasie, co pozwala modyfikować maszynę do zmiennych preferencji użytkownika. Zastosowanie układarki automatycznej lub przenośnika powrotnego umożliwia obsługę Cube 3 przez jedną osobę.

Profimat 30

Jest to mała maszyna z funkcją profilowania, wyróżniająca się niewielkim zapotrzebowaniem na przestrzeń. Urządzenie posiada 5 wrzecion i prędkość posuwu w zakresie od 6 do 12 m/min. Dzięki kompaktowej, żeliwnej podstawie Profimat 30 zapewnia profilowanie przy minimalnych wibracjach i wysokiej jakości powierzchni.

Wersja podstawowa jest obsługiwana całkowicie ręcznie. Maszyna może być doposażona w pakiet sterowania na bazie systemy Memory Plus, co zapewnia wysoką powtarzalność podczas wytwarzania profili zapisanych w pamięci.

Profimat 50

Seria Weinig Profimat ma już mocną pozycję na rynku. Jest to dobre rozwiązanie dla małych firm rozpoczynających obróbkę w zakresie strugania i profilowania. Profimat 50 jest modelem podstawowym, który ma jednak zwiększoną wydajność. Jest on dostępny w wersji z 5 lub 6 wrzecionami i pracuje z prędkością posuwu od 5 do 30 m/min. Opcjonalna prędkość obrotowa może wynosić 8000 obr./min. Mała liczba narzędzi do obsługi sprawia, że użytkownik ma doskonały komfort pracy. Także konfiguracja tego modelu jest bardzo prosta.

Produkcja okien – Powermat 700

W tym obszarze produkcyjnym zaprezentowano maszynę Powermat 700 Fenster. Zapewnia ona idealne, czterostronne, gładkie struganie kantówek okiennych. Może służyć także do wycinania listew. Ta automatyczna strugarko-żłobiarka umożliwia najwyższą jakość zarówno w profilowaniu elementów długich, jak i krótkich. PowerLock i system sterowania PowerCom Plus to rozwiązania firmy Weinig, dzięki którym znacznie skrócono czas konfiguracji maszyny oraz zwiększono jej komfort. Bezpieczne przełączanie między różnymi rodzajami obróbki zapewnia zintegrowany system czujników monitorujących. Kompletny pakiet łączący technikę maszynową i oprogramowanie stanowi silną wartość dodaną tego urządzenia.

Produkcja półprzemysłowa – Powermat 1500

Na targach zobaczyć można było sprawdzony Powermat 1500. Obecnie maszyna ta obsługuje jeszcze większy zakres zastosowań. W Norymberdze zestawiono ją ze środowiskiem maszynowym, z którym umożliwia ekonomiczną produkcję małych partii elementów. Połączenie ze stanowiskiem do pomiaru narzędzi OptiControl Digital i oprogramowaniem Moulder Master umożliwia optymalne przygotowanie pracy. Za pomocą oprogramowania można rysować profile i narzędzia, a także definiować przypisanie wrzecion. Informacje są następnie przesyłane online do stanowiska pomiarowego i strugarko-żłobiarki. Dzięki temu systemowi użytkownik może w pełni wykorzystać potencjał wydajności tego urządzenia.

Weinig CNC

Grupa Weinig miała na targach swoją światową premierę w dziedzinie rozwoju technologii CNC. W ten sposób producent wkroczył w obsługę nowego segmentu odbiorców, starając się wykorzystać wieloletnie doświadczenie dostawcy kompleksowych rozwiązań w sektorze litego drewna. Prezentacja elastycznego centrum CNC firmy Weinig odbyła się na żywo.

Conturex Vario XS

Jest to nowość skierowana do mniejszych firm, będąca odpowiedzią na zmiany na rynku okiennym. Maszyna posiada otwartą, modułową koncepcję i kompatybilność systemową, odpowiadającą najnowszym standardom techniki. W standardzie można na niej obrabiać elementy o długość od 175 do 4500 mm i szerokości od 20 do 330 mm. Zakres obróbczy długości może być rozszerzony do 6000 mm. Magazynek narzędziowy, z długością trzpienia 290 mm, posiada pojemność zapewniającą elastyczną i ekonomiczną realizację zamówień. Zalety Conturex Vario XS uwidaczniają się szczególnie przy produkcji wąskich profili, nowych architektonicznych systemów okiennych oraz w kwestii ekonomiczności produkcji.

Udoskonalona technologia rozkroju dla rzemiosła

Grupa Weinig w Norymberdze zaprezentowała także swoje kompetencje w zakresie rozkroju. Pokazane zostały: piła podstołowa, wysokoobrotowa linia do kapowanie, systemy skanerów i piły do rozkroju. Flagowym modelem był potężny OptiCut 260 w połączeniu z systemem EasyScan Smart C. EasyScan Smart posiada sztuczną inteligencję. Potrafi rozpoznawać cechy drewna, podobnie jak czyni to człowiek. Wśród innych zalet urządzenia wymienić trzeba: pakiet wyposażenia do cienkiego drewna o grubości minimalnej 3 mm, wspomagany skok piły i inteligentnie wspomagany zsyp na odpady.

Podczas targów można było zobaczyć system pozycjonowania EasyStop przeznaczony dla maszyn ręcznych. Stanowi on wstęp do ich automatyzacji.

Portfolio maszyn w tym obszarze dopełni podstołowa piła poprzeczna OptiCut C 700+/C 700 Flexi. Posiada ona nową konstrukcję, która w ocenie producenta czyni z niej najbezpieczniejszą podstołową piłę poprzeczną na świecie. Model ten łatwo można zestawić z innymi maszynami Weiniga, na przykład pilarką wzdłużną FlexiRip.

OptiCut S 50+ – dopasowana do klienta

Piła optymalizująca OptiCut S 50+ jest udoskonalonym modelem tej znanej serii. Posiada modułową konstrukcję, co pozwala modyfikować ją stosowanie do potrzeb użytkownika. Stosując odpowiednie rozszerzenia, można znacznie zwiększyć produktywność i zyskowność produkcji. Maszynę ze standardowej konfiguracji ze stołem podającym i odbiorczym można przekształcić w kompletne centrum kapujące z automatycznym załadunkiem i sortowaniem. Całkowitą nowością jest jednostka wiertarska OptiCut S 50+ Powerdrill. Pozwala ona w jednym przejściu na wykonywanie wiercenia i cięcia poprzecznego.

Wydajny rozkrój dla rzemieślników

VarioSplit 900 to maszyna elastyczna w użyciu, skierowana przede wszystkim do zakładów rzemieślniczych. Model ten teraz potrafi dodatkowo jeszcze wykonywać cienkie cięcia i rozkrój listew o grubości nawet 3 mm. Regulowana prowadnica i różne rolki dociskowe umożliwiają wykonywanie cięć rozdzielających, ukośnych lub po przekątnej.

FlexiRip

Na stoisku nie zabrakło też klasycznej, sprawdzonej maszyny rzemieślniczej FlexiRip. Daje ona użytkownikowi imponującą przewagę w obszarze technologii rozkroju. Opatentowany system zamknięcia rzazu i specjalne wyposażenie do cięcia bardzo cienkich elementów umożliwiają rozkrój nawet wąskich listew przy zachowaniu najwyższej jakości.

VarioRip 310 M2

Możliwości tego modelu w zakresie rozkroju można było zobaczyć podczas pracy na żywo. Maszyna posiada podwójną regulację tarczy pilarskiej i zostanie pokazana w połączeniu z RipAsisst oraz z opcjonalnym wyposażeniem RipResult. Ten ostatni system sprawia, że po obróbce, na drugim monitorze, wyświetla się szerokość przyciętych listew, co umożliwia ich efektywne sortowanie.

ProfiPress L B

ProfiPress L B to łatwa w obsłudze prasa do klejenia. Bardzo ułatwia produkcję kantówek okiennych, belek i płyt. Firma Weinig zawarła w niej swoją całą wiedzę w zakresie klejenia wysokiej częstotliwości i technologii prasowania. Duże siły działające z boku, jak i z góry, gwarantują doskonale zamknięte połączenia klejowe.

Oprogramowanie i cyfrowe rozwiązanie

Marka Weinig pod hasłem „Trend is your friend” przedstawiła najnowsze osiągnięcia rozwiązania chmurowego Weinig App Suite. Oprogramowanie to posiada szeroki zakres funkcji takich, jak: monitorowanie maszyn, trending, OEE, indywidualne powiadomienia i różne opcje analizy. Weinig App Suite jest dostępne zarówno na komputery, jak i jako aplikacja mobilna. Dzięki niemu użytkownik w dowolnym czasie i miejscu może posiadać informacje o stanie maszyn.

Weinig Control Suite to oprogramowanie produkcyjno-sterujące, do którego dodano szereg nowych funkcji. Umożliwia ono w pełni automatyczną i cyfrową obsługę połączonych maszyn, linii produkcyjnych i całych systemów produkcyjnych. Kontrola jest możliwa od momentu rejestracji zamówienia po produkt końcowy. Każdy pakiet sterowania jest dostosowany do potrzeb użytkownika. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie funkcji w poszczególnych modułach, które są zestawiane i dobierane indywidualnie.

Kolejną zaprezentowaną aplikacją była viaConnector Edge. Jest to program będący łącznikiem między maszynami Weinig a lokalnym oprogramowaniem klienta. Pozwala on na łatwe odczytanie danych maszynowych. Dane maszyny są przechowywane w indywidualnej lokalizacji i dzięki temu mogą być dalej przetwarzane, na przykład w systemie ERP.

Woodworking-as-a-service

Nowy, innowacyjny i przyszłościowy model biznesowy Woodworking-as-a-Service Weinig jest kolejną alternatywą dla tradycyjnego zakupu maszyny. Klienci płacą tu tylko za to, co zostało faktycznie wyprodukowane. Rozliczenia dokonywane są według metrów bieżących. Pakiet przewiduje integrację usług serwisowych, klienci nie odpowiadają więc za konserwacje maszyny, bierze to na siebie w pełni Grupa Weinig. Projekt jest na etapie pilotażowym, został rozpoczęty w październiku 2021 r., ale w ciągu dwóch lat ma się stać modelem biznesowym szeroko dostępnym.

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług