Nowa piło-łuparka w ofercie Posch

Automatyzacja produkcji to hasło, które dziś jest nie tylko pustym sloganem. Problemy ze znalezieniem pracowników wymuszają na producentach maszyn opracowywanie nowych rozwiązań, pozwalających na odciążenie operatorów i zdjęcie z ich barków znacznej części zadań. Na to wyzwanie odpowiada austriacki producent – firma Posch. SpaltFix K-660 a-Vario to nowa piło-łuparka w ofercie. Maszyna przechwytuje kłody drzew w sposób całkowicie automatyczny i przetwarza je na rozdrobnione drewno, a proces ten odbywa się bez udziału operatora.

 

Automatyzacja do potęgi

Nowa piło-łuparka SpaltFix K-660 a-Vario automatycznie tnie i rozłupuje na drewno opałowe kłody drzew o średnicy do 65 cm i maksymalnej długości 6 m. Kłoda jest przemieszczana przez hydraulicznie sterowany posuw czołowy w stronę zespołu piły, którego sercem jest agregat piłujący SuperCut z piłą łańcuchową Harvester (długość 90 cm). Podczas przemieszczania kłoda zostaje zmierzona za pomocą dwóch czujników optycznych.

„Sterownik elektroniczny jest w stanie wykonać rozkrój kłody tak, że nie pozostaje resztkowy odcinek drewna. Możliwe jest też cięcie kłody na jednakowe części. Kurtyna świetlna zapewnia przy tym, że automatyka piłowania przy pełnym zasobniku zatrzymuje się, a przy wolnym – uruchamia się samoczynnie. Powstające końcówki przekazywane są do przewidzianego w tym celu szybu wyrzutowego, zlokalizowanego z tyłu maszyny” – wyjaśnia Jan Kłoda z firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda, która jest przedstawicielem austriackiego producenta na polskim rynku.

Odcinki na taśmociągu buforowym o długości 2 metrów są w pełni automatycznie rozłupywane z siłą 16 ton przez nóż rozłupujący AutoSplit w kształcie litery X. Dzięki bezstopniowo regulowanemu posuwowi można dokładnie określić żądaną wielkość polan o długości krawędzi od 5 do 15 cm. Czujnik optyczny na taśmociągu buforowym uruchamia w pełni automatyczny proces rozłupywania i zatrzymuje się w przypadku braku odcinków kłód, a sterowanie załadunkiem i automatyką odbywa się na pulpicie obsługi lub pilotem zdalnego sterowania.

 

SpaltFix S-415 Multi

Do użytkowników wymagających prostoty obsługi kierowana jest też pilarko-łuparka SpaltFix S-415 Multi firmy Posch – kompaktowa, automatyczna maszyna do produkcji drewna opałowego. Obsługę stacjonarnej pilarko-łuparki wyróżnia prostota, bo po podaniu kłody drewna na taśmowy przenośnik wlotowy całym procesem cięcia i rozłupywania drewna można sterować jedną ręką za pomocą dżojstika. Tarcza piły z węglików spiekanych i system rozłupywania drewna MULTI sprawiają, że w jednym cyklu produkcyjnym z kłód o średnicy do 41 cm maszyna wykonuje 2, 6 lub 12 polan bez uciążliwej zmiany noża, który można ustawiać hydraulicznie i za pomocą dżojstika wygodnie dopasować do średnicy kłody.

Najpierw kłody drewna są przycinane na wybraną długość w zakresie od 20 do 50 cm, a następnie, za pomocą kołyski, podawane do procesu rozłupywania.

Tarcza piły z węglików spiekanych to kolejny ukłon producenta w stronę wymagających klientów, bo cechuje ją wydajność, szybkość robocza i niewielkie zużycie, a więc także długa żywotność. Powstające w procesie cięcia czyste wióry można wykorzystać do innego celu.

Wachlarz możliwości oferowanych przez maszynę można rozbudować, doposażając ją np. w zintegrowany system podawania kłód drewna, zwiększający godzinną wydajność (podwójny przenośnik łańcuchowy, przenośnik walcowy, przenośnik poprzeczny). Dostępne jest ponadto urządzenie do czyszczenia polan LogFix i pakowarka PackFix Hydro, które pozwalają wyczyścić i zapakować polana w przygotowane do transportu, składowania lub sprzedaży opakowania.

Fot. Posch