Nadruki na szklanych frontach

Europejska stolica mody na froncie szafy, soczyście owocowe kompozycje na meblach kuchennych czy wiśniowy sad w sypialni. Grafika na szklanych frontach mebli sprawia, że każde wnętrze może nabrać swoistego charakteru. Inspiracji najlepiej jednak poszukać w prywatnej kolekcji, decydując się na przykład na własne zdjęcia z podróży.

Szkło od dawna było elementem dekoracyjnym, typowym dla nowoczesnych pomieszczeń. Szklane fronty mebli podobnie jak fronty lustrzane sprawiały, że wnętrza stawały się przestronniejsze, jaśniejsze i bardziej eleganckie. Początkowo wypierane przez kolorowe szkło lub szkło lakierowane, obecnie coraz częściej zamieniane na drzwi z grafiką na szkle. Rozwój techniki druku dodatkowo pozwolił na wzbogacenie drzwi szaf i szafek o motywy graficzne. „Szklane wypełnienia z dowolną grafiką lub zdjęciem wprowadzają do wnętrz fantazyjny nastrój, gwarantując oryginalny efekt zarówno w sypialni, kuchni czy pokoju dziennym. Ta nowatorska forma zdobienia uchodzi obecnie za jedną z nowocześniejszych metod dekorowania mieszkania, dzięki której zyskuje ono nietuzinkowy klimat” – wyjaśnia Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Alternatywa dla fototapety
Chcąc podążać za trendami, zamiast dekorować pomieszczenie nadmiarem dodatków, zdjęć, obrazów czy gadżetów, powinniśmy zdecydować się na motyw graficzny uzupełniający fronty mebli. „Nadruk na szklanym wypełnieniu jest obowiązkowym elementem nowoczesnego mieszkania i może być doskonałą alternatywą dla fototapety. Zdjęcia w dużym wymiarze prezentują się nadzwyczajnie zwłaszcza na drzwiach garderoby” – informuje Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Aby końcowy efekt wizualny był ciekawy, a aranżacja wnętrza wyróżniała się na tle pozostałych, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wzoru. Wiele firm oferujących usługi w zakresie nadruku szklanych płyt posiada szeroką bazę szablonów i zdjęć, dzięki czemu klient zawsze wybierze coś dla siebie zgodnie ze swoimi preferencjami i gustem. Jednak zamiast sztampowych i modelowych motywów dostępnych w sieci lub w ofercie wykonawcy możemy wykorzystać chociażby zdjęcia pochodzące z własnej kolekcji i prywatnego archiwum, dzięki czemu nadamy pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Wnętrze będzie wówczas odzwierciedlać nasze pasje i hobby oraz podkreśli naszą osobowość. Na drzwiach mebli możemy umieszczać najróżniejsze wzory i ilustracje. Połączone ze szlachetnym, szklanym frontem stworzą elegancki efekt. Wykorzystując swoje zdjęcie w ulubionej letniej czy wiosennej stylizacji, możemy ozdobić np. drzwi do garderoby. Z pomysłowo zaprojektowanej szafy ucieszą się również dzieci, które ulubionych bohaterów z bajki będą mogły podziwiać w rozmiarach XL i to we własnym pokoju. Jedyną granicą jest nasza wyobraźnia.

Nadruk nie tylko na szafie
„Im większa powierzchnia, na przykład duża szafa wnękowa, tym ciekawszy efekt. Motywy graficzne i zdjęcia (o ile są w wysokiej rozdzielczości) robią bowiem najlepsze wrażenie na dużych meblach, na przykład na powierzchniach drzwi przesuwnych szafy” – radzi Katarzyna Drabik z firmy Komandor. „Jednak nadruki można umieszczać nie tylko na sporych rozmiarów szafach wnękowych” – dodaje. Zalety dekoracyjne tego typu rozwiązań sprawiają, że są doskonałym wypełnieniem mebli kuchennych lub funkcjonują jako motyw ozdobny w meblach pokojowych. Mogą być również stosowane jako poziome lub pionowe wstawki między frontami dowolnej zabudowy. Świetnie sprawdzają się chociażby w kuchni. Biorąc pod uwagę potencjał aranżacyjny frontów z nadrukiem, można je stosować nie tylko w domu, ale i w rozmaitych miejscach publicznych, jak: restauracje, kawiarnie, hotele, biura czy sklepy. Nadruki na płytach meblowych czy wszelkich drzwiach działowych umożliwiają kreację własnych, niepowtarzalnych wnętrz.

Innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie druku cyfrowego na wielkich formatach jest aktualnie tak zwany druk UV, wykonywany na każdego rodzaju materiałach płaskich. Druk UV to nic innego jak druk cyfrowy utrwalany i utwardzany na powierzchni promieniami lampy ultrafioletowej. W zależności od technik i maszyn, które posiada dana firma meblarska, nadruki mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach PCV. W przypadku tych ostatnich po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem. Można stwierdzić, że taka forma dekoracji jest pewnego rodzaju trwałą i odporną na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania fototapetą ozdabiającą szafy i szafki. „Decydując się na szkło z grafiką, nie powinniśmy obawiać się jakości nadruku. Graficy zazwyczaj dostosowują kolory i wymiary zdjęcia indywidualnie do każdego zlecenia, kierując się sugestiami i potrzebami klienta” – zapewnia Monika Szczęsny z firmy Komandor.

 

.