Miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju materiałów

Do produkcji drewnianych budynków niskoenergetycznych w zakładzie Žákavá firma DFH Haus CZ rozbudowała i zmodernizowała swoje magazyny z wykorzystaniem systemów regałowych firmy OHRA. W części zewnętrznej regały wspornikowe o długości całkowitej wynoszącej prawie 250 metrów, na pięciu poziomach magazynowych, na pakiety materiałów budowlanych o długości nawet 13 metrów umożliwiają przechowywanie drewnianych materiałów budowlanych, a zintegrowany dach zabezpiecza je przed wpływami atmosferycznymi. We wnętrzu regały paletowe i wspornikowe z dnami kratowymi umożliwiają elastyczne przechowywanie wielu różnych artykułów – od pakietu ze śrubami po kompletne, prefabrykowane części domów.

DFH Haus CZ produkuje przede wszystkim domy z elementów prefabrykowanych marki Okal – nie są to projekty do produkcji masowej, tylko indywidualnie projektowane i produkowane, trwałe domy. Odpowiednio duże jest zapotrzebowanie na miejsce magazynowe na materiały niezbędne do budowy komponentów domów z elementów prefabrykowanych. W celu zapewnienia odpowiedniej pojemności magazynów firma w 2018 roku zamontowała pierwsze regały wspornikowe na zewnątrz, które dzięki ocynkowaniu ogniowemu i pochyłemu dachowi są odporne na wiatr i inne czynniki atmosferyczne. Regały mają wysokość około 6 metrów i mogą zawierać pięć poziomów magazynowania, a ramiona o długości 1200 milimetrów mogą udźwignąć ciężar do 1 tony.

W 2019 roku regały te zostały rozbudowane o kolejne rzędy i dziś na łącznej długości regałów wynoszącej prawie 250 metrów można przechowywać na zewnątrz materiały długie. Jednocześnie DFH Haus CZ wybudowała nową halę magazynową, która również jest wyposażona w regały OHRA. Zastosowane są tam zarówno regały wspornikowe, jak i paletowe. Regały wspornikowe posiadają dna kratowe, co umożliwia przechowywanie artykułów o różnych wymiarach bez przeszkadzających podpór przejściowych. Szerokości półek regałów paletowych zostały dostosowane indywidualnie do potrzeb firmy DFH Haus CZ. Dzięki stabilnej konstrukcji regałów OHRA, których elementy nośne są wykonane z pełnościennych kształtowników stalowych, regały uzyskują obciążalność półek wynoszącą 4 tony nawet przy szerokości półek sięgającej 3,9 metra.

Parametry techniczne regałów były dla firmy DFH Haus CZ tylko jednym z powodów wyboru rozwiązań magazynowych firmy OHRA. Równie ważne były wieloletnie, dobre kontakty z tym europejskim liderem rynku regałów wspornikowych oraz biuro sprzedaży w Republice Czeskiej, które umożliwiło indywidualne doradztwo na miejscu.

Firma DFH Haus CZ s.r.o. z siedzibą w mieście Žákavá jest spółką-córką należącą do DFH Deutsche Fertighaus Holding AG, czyli największego niemieckiego producenta domów z elementów prefabrykowanych. Czeska spółka-córka została założona w 1995 roku i koncentruje się do dzisiaj głównie na produkcji drewnianych budynków niskoenergetycznych marki OKAL przeznaczonych na rynek niemiecki. Marka OKAL z ponad 89.000 wybudowanych domów jest uznawana za pioniera tej branży i kojarzona z indywidualnym budowaniem od projektowania aż po przekazanie w stanie pod klucz. W 2013 roku budynek OKAL był pierwszym domem jednorodzinnym, który uzyskał certyfikat Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen e.V. (DGNB). Już rok później OKAL uzyskał platynowy, czyli najwyższy poziom certyfikacji DGNB.

Historia sukcesu firmy OHRA Regalanlagen GmbH rozpoczyna się w 1979 roku. Ottokar Hölscher założył wtedy firmę produkującą i sprzedającą regały. Niemiecka firma szybko rozwinęła się na rynku w szczególności dzięki innowacyjnym regałom wspornikowym. W przeciwieństwie do konkurencji ramiona regałów wspornikowych są umieszczone w wytłoczonych profilach – dzięki temu opatentowanemu rozwiązaniu ramiona wspornika mogą być przestawiane w każdym momencie i bez użycia narzędzi. Regały wspornikowe i paletowe firmy OHRA charakteryzują się szczególnie wysoką nośnością, wytrzymałością i trwałością. Oferta obejmuje zarówno proste rozwiązania regałowe, jak i kompletne hale regałowe oraz kompleksowe, w pełni zautomatyzowane systemy magazynowania i kompletacji zamówień. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom logistycznym firma OHRA ma ugruntowaną pozycję w wielu branżach i jest obecnie reprezentowana przez własne biura sprzedaży w 13 krajach. W 2019 r. firma obchodziła 40-lecie istnienia.