Małe innowacje dla producentów mebli

Składanie szafek będzie prostsze, szybsze i bardziej opłacalne. Zaprezentowano nowe modele złączy i wsporników meblowych. Premierowe okucia Häfele wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami i wyjątkowo estetyczną formą.

Nowe modele okuć to złącze meblowe Turnfastener i wspornik półek. Oba okucia są produkowane w berlińskiej fabryce Häfele. Akcesoria dedykowane produkcji rzemieślniczej i przemysłowej pozwolą skrócić czas realizacji zamówień, obniżyć ilości zużywanego materiału oraz składać bardziej estetyczne, stylowe meble.

– Okucia zaprojektowano w myśl nowych trendów. To między innymi kompaktowość rozwiązań, większy nacisk na estetykę oraz technologie pozwalające na przyspieszenie oraz zwiększenie efektywności produkcji – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Złącze na miarę XXI wieku

Złącze meblowe Turnfastener to wysokiej jakości okucie, w którym solidny zacisk wymaga wyłącznie jednego prostego ruchu. Przekręcenie o 90o powoduje, że plastikowy rękaw Turnfastener rozkłada się w nawierconym otworze, zapewniając bezpieczne i stałe połączenie.

– Okucie instalujemy w mgnieniu oka bez użycia narzędzi. To krok w kierunku upraszczania procesu realizacji zamówień w czasach, kiedy rozwiązania meblowe i projekty są coraz bardziej złożone – tłumaczy Jakub Malinowski.

Ekspert dodaje, że okucie sprawdza się doskonale w zabudowie kuchennej, regałach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest solidne połączenie między korpusem a półką. Nadaje się do płyt o grubości od 18 mm, posiada niklowane wykończenie.

Wspornik, jakiego nie było

Drugą wyjątkową nowością jest wspornik półek. Na czym polega niezwykłość tego małego akcesorium? To bardzo estetyczne, designerskie okucie, którego odpowiednika trudno szukać na rynku. Zastosowano w nim też nietypowe rozwiązania.

Wspornik w jednej z wersji jest dedykowany otworom montażowym o średnicy 3 mm. To odejście od standardowych rozwiązań dla otworów 5 mm i ukłon w stronę wymagań nowoczesnego rynku.

– Tendencje są takie, by jak najbardziej ukrywać ślady po montażu elementów oraz wszelkie inne pozostałości po procesie produkcji mebla – mówi Jakub Malinowski. – Nie bez powodu nowy wspornik jest kompatybilny z otworami montażowymi o mniejszej średnicy.

Okucie pasuje do półek szklanych i drewnianych. Maksymalny udźwig to ponad 9 kg. Mimo smukłej formy, wspornik zapewnia pewny uchwyt półki, a w niektórych wersjach posiada nawet dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym przesuwaniem panelu. Mniejsze rozmiary, estetyczny wygląd i możliwość montażu bez potrzeby nawiercania dużych otworów, oznaczają skrócenie czasu montażu, oszczędność materiału oraz możliwość realizacji najmodniejszych, nowoczesnych projektów. Wspornik jest instalowany pod niewielkim kątem. Po nałożeniu półki okucie samo zagłębia się w drewno i jeszcze ściślej dopasowuje się do korpusu mebla. Akcesorium zostało przetestowane i jest zgodne ze standardem DIN EN 16337.

Nowe okucia są częścią premierowej oferty okuć meblowych zaprezentowanych podczas tegorocznych targów interzum w Kolonii. Obok nich pokazano m.in. rozbudowaną rodzinę podnośników klap Free, nowe kolekcje uchwytów meblowych, odświeżony system szuflad Moovit, trzecią generację oświetlenia meblowego LED Loox oraz nowatorskie meblowe systemy audio.

.