Kratka meblowa wprost od producenta

Poznańska firma Isamar obchodziła w tym roku 33. urodziny. Początki jej działalności to usługi związane z wystrojem wnętrz, w tym również wykonywanie mebli na zamówienie. Często występowała konieczność maskowania grzejników, rur lub otworów wentylacyjnych. Jednym ze stosowanych rozwiązań była kratka drewniana początkowo wykonywana tylko na własne potrzeby. Jednak wraz z rosnącą modą na tego typu produkt zaczęto wykonywać kratkę również do dalszej odsprzedaży. Od 12 lat jest to już podstawa działalności tej firmy.

Najbardziej popularna jest nadal kratka typu karo z listewek o przekroju 12 x 2 mm i rozstawie 12 mm, sklejona w dwie warstwy. Coraz częściej wykonywane są również kratki w układzie prostym. To, co wyróżnia firmę Isamar, to różnorodność wymiarów. Nie ogranicza się ona do jednego formatu jak większość producentów. Typowe wymiary w cm to: 62 x 20, 62 x 30, 62 x 40, 62 x 50, 120 x 62 i 151 x 62. Za niewielką dopłatą wykonywane są również inne formaty o szerokości do 80 cm i długości do 250 cm. Jest to szczególnie ważne dla tych odbiorców, którzy używają kratek sporadycznie lub nie dysponują narzędziami do rozkroju tak delikatnego materiału.

Inną wyróżniającą cechą są krawędzie listewek zaokrąglone promieniem 1,2 mm. Początkowo były one wykonywane „na ostro” i dopiero po sklejeniu lekko przytępiane na urządzeniu Fladder. Jednakże sugestia jednego z odbiorców zachodnich wymusiła zmianę technologii, co z pewnością poprawiło znacząco jakość produkcji.

Od roku produkowana jest również kratka o grubości 8 mm z listewek o przekroju 8 x 12 cm i rozstawach 24 lub 36 mm. Każda z listewek jest dodatkowo frezowana poprzecznie tak, by po sklejeniu tworzyły jedną warstwę. Ze względu na znaczną pracochłonność, a tym samym cenę, tego typu kratki wykonywane są jedynie na zamówienie.
Rozszerzenie asortymentu spowodowało konieczność wprowadzenia odpowiedniego systemu oznakowania w celu uniknięcia pomyłek przy zamówieniach.

Podstawowe gatunki używanego drewna to: buk, olcha, sosna i dąb. Istnieje również możliwość zakupu kratek lakierowanych lub barwionych wg wzornika firmy ICA.

Sprzedaż odbywa się głównie poprzez wysyłkę na terenie całego kraju, przy czym dostawa jest darmowa, gdy wartość zamówienia przekroczy 500 zł brutto. W przypadku krajów UE koszt przesyłki jest wyceniany indywidualnie dla każdego zamówienia.

Marek Sadowski, właściciel firmy Isamar przyznaje, że konkurencja ze strony polskich producentów, jak i z krajów dawnego RWPG jest bardzo silna. Zmusza to do bezustannego poszukiwania sposobów obniżenia kosztów produkcji, tak by utrzymać stosunkowo niską cenę bez utraty jakości. Dzięki ciągłemu doskonaleniu technologii od wielu lat cena produkowanych kratek pozostaje na tym samym poziomie.

Szczegółowy cennik, jak i wiele innych informacji znajduje się na stronie internetowej firmy. Można na niej również wyrazić swoją opinię na temat jakości produkcji, korzystając z anonimowej ankiety.

(ms)

.