Kolory polskich sypialni

Stonowane i jasne – Polacy w swoich sypialniach od lat w zdecydowanej większości preferują bezpieczne kolory. Niewielki odsetek śpiących decyduje się na zmianę tych nawyków. Jakie barwy królują w polskich sypialniach i w jakim kierunku zmierzają nowoczesne trendy?

O wypowiedź w tym temacie zapytaliśmy ekspertów z Fabryki Materacy JANPOL.

Polacy w swoich sypialniach stawiają na jasne i ciepłe odcienie. Wszystkie kolory ziemi, beże oraz brązy. Te kolory potęgują wrażenie ciepła i przytulności pomieszczenia, dlatego są tak chętnie wybierane do miejsca snu. Człowiek otoczony takimi stonowanymi odcieniami jest spokojniejszy i zdecydowanie szybciej się regeneruje. Rodacy nie stronią również w sypialniach od zimnych barw – delikatne szarości oraz biel to barwy, w które można wkomponować wyraziste dodatki.

Jak rozkłada się procentowy podział najczęściej spotykanych w polskich sypialniach kolorów? Wygląda to następująco. W miejscu snu zdecydowanie dominuje kolor biały. Ma go w swojej sypialni aż  27% badanych, w drugiej kolejności najchętniej wybierany jest kolor beżowy, z 18% udziałem. A trzecie miejsce zajmuje kolor szary – wybrało go 15% respondentów. W dalszej kolejności uplasowały się pastele: róż oraz pomarańczowy kolor zebrały 9% zwolenników. Wśród mocnych barw w rankingu znalazła się barwa granatowa oraz czarna (2%).

Przyglądając się obecnym trendom wnętrzarskim nie sposób nie zauważyć pewnych tendencji. Eksperci z Fabryki Materacy JANPOL znają je doskonale. Jedną z nich są wszechobecne printy. Wielobarwne pledy, mozaiki, kolorowe meble przełamujące stonowaną kolorystykę wnętrza, aż po materace, których pokrowce będą również aspektem ozdobnym wnętrz. Dlatego producent przykłada dużą wagę do wyglądu pokrowców zewnętrznych produktów. Właśnie dlatego, że najnowsze trendy w sypialni skłaniają się ku temu, aby posłanie było odsłoniętą formą dodającą wnętrzu charakteru i oryginalności.

Trendy w ciągu roku będą się zmieniały bardzo dynamicznie, dlatego wygląd polskiej sypialni będzie ewoluował razem z nimi.

Źródło: SFERA GROUP / JANPOL

* Źródło Westwing Home & Living 2015

.