Klejenie obrzeża – 7 praktycznych porad ekspertów firmy Ostermann

Technologia maszynowej obróbki obrzeży staje się coraz bardziej złożona. Niezależnie jednak od tego, z jakimi obrzeżami, jaką maszyną, jakim klejem i jaką technologią pracuje przedsiębiorstwo, należy zawsze i zasadniczo przestrzegać pewnych zasad. Eksperci firmy Ostermann udzielają 7 praktycznych wskazówek, których każdy powinien przestrzegać.

 

Podstawą obróbki obrzeży jest regularna i fachowa konserwacja maszyny. Tylko wtedy, gdy wszystkie parametry są optymalnie dopasowane, efekt na obrzeżach będzie doskonały. Szczególnie ważna jest ostra cyklina. W ramach konserwacji należy również sprawdzić ustawienia rolek dociskowych. Poza tym dzięki kilku praktycznym wskazówkom można zoptymalizować wyniki pracy na okleiniarce.

Wskazówka nr 1. Czyszczenie łańcuchowych elementów transportowych

Kto regularnie obrabia powierzchnie o wysokim połysku lub supermatowe, powinien dodatkowo oczyścić części maszyny odpowiednim środkiem, a w szczególności łańcuchowe elementy transportowe. Zapobiega to osadzaniu się brudu lub kurzu w świeżej spoinie klejowej. W praktyce sprawdza się tutaj czyszczenie środkiem REDOCOL greenline Teclinex One For All. Środek czyszczący składa się z trwałych surowców roślinnych i może być stosowany zarówno do czyszczenia powierzchni, jak i maszyn.

Nie ma czegoś takiego jak warsztat bez kurzu. Ale właśnie dlatego maszyna powinna być regularnie konserwowana i czyszczona.

Wskazówka nr 2. Czyszczenie zbiornika kleju

Zaschnięte resztki kleju na brzegu zbiornika powinny być, jeżeli to możliwe, natychmiast usuwane. W przypadku stosowania klejów topliwych PUR należy stosować środki płuczące takie jak REDOCOL PUR. Produkt ten nadaje się również do klejów topliwych EVA, np. w celu szybkiej zmiany koloru lub materiału.

Zbiornik z klejem powinien być regularnie czyszczony. Zaschnięte resztki kleju na krawędzi zbiornika z klejem należy zawsze natychmiast usuwać.

Wskazówka nr 3. Zastosowanie obrzeża testowego

Idealną aplikację kleju można najlepiej sprawdzić, stosując przezroczyste obrzeża testowe, takie jak obrzeże PCW przeźroczyste, gładkie, bez podkładu firmy Ostermann. Czy widać strukturę po zastosowania wałka klejowego w warstwie kleju na płycie? W takim przypadku rolki dociskowe mogą być źle ustawione, klej jest już zbyt mocno schłodzony lub odległość pomiędzy przedmiotem obrabianym a rolką nakładającą klej jest zbyt mała.

Wskazówka nr 4. Sprawdzanie temperatury

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników w maszynowej obróbce obrzeży. Jeśli klej ma niewłaściwą temperaturę lub zbyt szybko stygnie – w lecie z powodu przeciągów lub w zimie w zbyt zimnym warsztacie – obrzeża mogą nie przylegać prawidłowo. Dlatego w trakcie przetwarzania należy sprawdzać temperaturę regularnie i na różnych etapach. Miernik temperatury firmy Ostermann służy do kontroli w zbiorniku z klejem. Do wałka nakładającego klej i temperatury płyty eksperci Ostermanna zalecają miernik temperatury na podczerwień.

Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza. Często wskazanie temperatury w zbiorniku z gorącym klejem nie odzwierciedla rzeczywistej temperatury.

Uwaga w zimie: płyty przechowywane na zewnątrz lub pochodzące bezpośrednio z ciężarówek są zbyt zimne do obróbki.

Wskazówka nr 5. Mierzenie wilgotności drewna

Jeżeli materiał płyty jest zbyt wilgotny, dochodzi do błędnego klejenia. Woda w płycie paruje w kierunku ciepłej strony płyty. Powstaje warstwa wilgoci, która uniemożliwia optymalne połączenie między płytą meblową (wiórową lub MDF) a warstwą kleju. W tym przypadku bardzo ważne jest regularne mierzenie wilgotności! Idealna wilgotność drewna dla płyt wiórowych wynosi ok. 6%.

Wskazówka nr 6. Ręczne poprawianie promienia

Jeżeli po obróbce maszynowej na obrzeżach widoczne są jeszcze resztki kleju lub małe ślady odprysków, można je później usunąć za pomocą cykliny promieniowej REDOCOL. Cyklina ma 3 prowadzenia cięcia dla obrzeży o grubości 0,4 oraz 1 i 2 mm.

Porada nr 7. Usuwanie białych śladów zagięcia

W przypadku, gdy po obróbce maszynowej trzeba jeszcze wygładzić obrzeże, szczotka sizalowa REDOCOL jest produktem, który należy wybrać. Dzięki specjalnemu połączeniu sizalu i płótna szczotka jest idealnym narzędziem do usuwania śladów obróbki, usuwania pozostałości materiału i eliminowania białych śladów zagięcia. Białe ślady zagięcia, które wystąpiły w ekstremalnych promieniach wewnętrznych lub zewnętrznych, można później łatwo usunąć za pomocą opalarki.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług