pojemniki do przypraw

Jak urządzić taras?

Zadbana i pięknie zaaranżowana przestrzeń tarasowa to marzenie wielu osób. Połączona z wnętrzem domu, stanowi przedłużenie strefy wypoczynkowej, doskonale sprawdzając się w okresie wiosenno-letnim. Jednak poza doborem odpowiednich okien lub drzwi tarasowych, równie istotne jest także wyposażenie. Powinno być ono atrakcyjne pod kątem estetycznym, użytkowym, jak i rekreacyjnym. Jakie meble na taras stanowią MUST HAVE tego sezonu? Na to pytanie odpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Urządzanie tarasu można rozpatrywać pod względem kilku aspektów. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. układ funkcjonalny, rodzaj mebli oraz wykorzystane do ich produkcji materiały i tkaniny. Warto zadbać o to, by takie wyposażenie mogło dopasowywać się do tarasowych aktywności – od hucznych spotkań towarzyskich wymagających przestrzeni i miejsc siedzących, po spokojny wypoczynek w pozycji leżącej.

– Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, czy wybrane przez nas wyposażenie będzie tzw. „zakupem na dłużej”, czy mamy w planach częste wymienianie mebli. Następnie wybierzmy materiał i zastanówmy się nad rozmiarem mebli .  Jest to związane z naszymi planami na wykorzystanie tarasu: czy będziemy organizować imprezy, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, czy przygotowywać posiłki. Zadbajmy o odpowiedni stół i stoliki. Nie zapominajmy również o dodatkowym oświetleniu – na przykład solarnych lampionach, lampach i lampionach które będą nam świeciły po słonecznym dniu i tworzyły nastrój wieczorem. – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Techno na tarasie

Jak wyjaśnia ekspertka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, w przypadku wyboru materiału godny polecenia jest tzw. technorattan, który przypomina swój naturalny odpowiednik:

– Jest on prawie niezniszczalny, odporny na promieniowane UV oraz gwałtowne warunki atmosferyczne, w tym na deszcz, śnieg, czy grad. Dzięki tym właściwościom, tego typu mebli nie trzeba przenosić z przestrzeni tarasowej, jeśli nie mamy miejsca, żeby je ukryć. Technorattan podlega również recyklingowi oraz jest bezpieczny dla alergików, ponieważ nie zawiera w swoim składzie żadnych toksyn i alergennych elementów. Jest również łatwy w konserwacji. Technorattan doskonale sprawdza się w towarzystwie miękkich poduch, zarówno w wersji stawiającej a na mocne wzornictwo lub zupełną gładkość.

Wciąż popularny rattan jest mniej funkcjonalny pod względem utrzymania czystości oraz odporności na warunki pogodowe. Dlatego meble z niego wykonane musimy po sezonie ukrywać. Architektka dodaje, że są też meble plastikowe. Nie są one szczególnie modne i nie wyglądają najlepiej. Niesłabnącą popularnością cieszy się natomiast wyposażenie z drewna:

– Meble drewniane od wieków funkcjonują w przestrzeniach ogrodowych. Są one trudniejsze w utrzymaniu czystości i wymagają ciągłej uwagi jak, na przykład, podłogi, stąd należy je raz na rok olejować i chować ze względu na reakcję na wilgoć. Z drugiej strony jednak drewniane wyposażenie wspaniale komponuje się w aranżacjach tarasowych – zwłaszcza wtedy, gdy wykonane jest z drewna dębowego lub tekowego.

Leśne kolory i światło

W tym sezonie kolory na tarasie odpowiadają temu, co widać ostatnio również i we wnętrzach. Jesteśmy coraz bliżej natury, czyli kierujemy się ku beżom, brązom, naturalnej kolorystyce ziemi i wszelakim odcieniom grafitów i brązów.

– Dopełnijmy nasze tarasy także dodatkową zielenią – na przykład roślinami w donicach lub pnącymi się na kratkach. Taka aranżacja umożliwia ukrycie się w magicznej gęstwinie. Całość wzbogaćmy dużą liczbą dodatków świetlnych, czyli latarniami, wiszącymi kulami lub wszelkiego rodzaju świecami ukrytymi w latarenkach – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Gotowanie na świeżym powietrzu

Jeżeli mamy dom i taras, to możemy próbować połączyć te przestrzenie domowe przy pomocy kuchni. Jak wyjaśnia architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, niejednokrotnie tworzy się kuchnię tarasową. Wyposaża się ją w grill elektryczny lub gazowy, miejsce do zmywania oraz blat, na którym można szykować potrawy już na świeżym powietrzu:

– Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia typowej kuchni na zewnątrz – wystarczy nam dobrej jakości grill i kompaktowe stoliki, by zaaranżować odpowiednią przestrzeń do przygotowywania posiłków. Coraz częściej pojawiają się też strefy ogniskowe, które umożliwiają gotowanie w woku lub kotle zawieszonym nad ogniskiem.

Odpowiednio zaaranżowany taras to doskonałe miejsce do spędzania czasu na zewnątrz wśród pięknej natury, dobrego jedzenia oraz wygodnych i dopasowanych do naszych potrzeb mebli ogrodowych. Produkty z oferty wielu marek dostępnych na terenie Galerii Wnętrz DOMAR sprawią, że wspólny wypoczynek na tarasie będzie nie tylko wygodny i atrakcyjny wizualnie, ale również wysmakowany. A ograniczeniem jest tu tylko nasza wyobraźnia.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług