Inwestycja, która zwraca się z (na)wiązką!

Zastosowanie laserów w obróbce surowca drzewnego pozwala na znaczne zwiększenie wydajności i szybkości produkcji. Na wykorzystanie laserów decydują się też ci klienci, którym zależy na zminimalizowaniu odpadów materiałowych. Firma Semicon oferuje nie tylko rozbudowany wachlarz produktów dla przedsiębiorstw z branży drzewnej, ale także pomoc w doborze rozwiązania najbardziej efektywnego w danym wypadku.

 

Inwestycja w laser w branży obróbki drewna jest wydatkiem relatywnie niewielkim, porównując ją np. do wydatków ponoszonych na zakup parku maszynowego. Na korzyść laserów przemawia ponadto krótki czas amortyzacji kosztów zakupu, a bilans zysków (szybsza i wydajniejsza produkcja, mniej strat materiałów) z pewnością dla niejednego inwestora będzie miłym zaskoczeniem.

Zależnie od warunków i oczekiwań, koszt modułu laserowego waha się od około 1100 zł do nawet kilku tysięcy. Cenę podnosi kolor wiązki (zielony jest droższy) oraz wyższa moc optyczna. Moduły laserowe polskiego producenta –firmy Semicon – są znacznie tańsze niż podobne urządzenia zagranicznych gigantów, przy zachowaniu takiej samej jakości. Podstawowy laser czerwony z osprzętem rodzimego producenta to koszt około 1000-1100 zł, na który składa się laser dedykowany dla przemysłu drzewnego (850 zł netto), zasilacz (60-80 zł) oraz komplet uchwytów (160 zł).

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Lasery to urządzenia przemysłowe, a nie zabawki. Są bezpieczne, jednak przy zachowaniu odpowiedniej technologii produkcji. Dlatego warto kupować je od renomowanych producentów, którzy przeprowadzają badania swoich urządzeń w kwalifikowanych laboratoriach.  Choć wyroby pochodzące np. z rynku azjatyckiego są często dużo tańsze, to jednak trzeba liczyć się z tym, że oznaczenia na etykiecie (moc, długość fali) mogą być jedynie pustą deklaracją producenta, która nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Podczas eksploatacji lasera trzeba też pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nieodpowiedzialnie użytkowany laser może być niebezpiecznym narzędziem, dlatego nie wolno wpatrywać się w wiązkę czy kierować jej na innych. Kwestie związane z bezpieczeństwem pracy z laserami reguluje norma PN-EN 60825-1:2014, która dzieli urządzenia laserowe na klasy bezpieczeństwa. To właśnie one informują o tym, czy konieczne jest stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających, na przykład okularów ochronnych.

 

Kolor i kształt wiązki dopasowane do potrzeb

Barwa światła, które emituje laser, dobierana jest w zależności od miejsca, w jakim urządzenie będzie stosowane. im mniej korzystne dla lasera warunki – jasne, mocne światło otoczenia – tym intensywniejsza musi być generowana linia. Najlepiej widoczna w jasnej hali czy na nasłonecznionym placu będzie linia zielona. Linia czerwona sprawdzi się wszędzie tam, gdzie światła jest mniej – np. w umiarkowanie doświetlonych halach, czy w zacienionym miejscu pod wiatą.

Równie ważnym aspektem jest kształt wiązki. Najczęściej stosowanym typem lasera w przemyśle drzewnym są lasery liniowe, które precyzyjnie wyznaczają linię cięcia i tym samym zmniejszają ilość odpadu do minimum. Z kolei lasery krzyżowe sprawdzają się najlepiej przy pozycjonowaniu. Jeżeli zatem produkcja wymaga dokładnego ułożenia obrabianego materiału, powinniśmy postawić właśnie na ten typ lasera.

Odrębną kategorią są laserowe siatki. Oparte na dyfrakcyjnych elementach optycznych (DOE) zespoły laserowe służą do generacji siatek, kilku linii jednocześnie, czy specjalnych znaków dostosowanych do wymagań użytkownika. Obraz może być rzutowany na dowolną płaszczyznę i stanowi wygodną bazę dla montażu elementów – np. uchwytów, zdobień czy otworów. Obraz może też posłużyć do szybkiego sprawdzania położenia elementów konstrukcyjnych w stosunku do projektowanego wzorca.

Na rynku dostępne są także moduły laserowe o kształtach wiązki innych niż wymienione – np. najprostsze, czyli punktowe, lub znacznie bardziej skomplikowane. Te drugie wykonywane są na specjalne zamówienie, zatem produkcja jest droższa i bardziej czasochłonna. Jeżeli zależy nam na konkretnej wiązce, ale nie chcemy czekać, warto zwrócić się do producenta polskiego. Rodzime firmy oferują lasery równie dobrej jakości co zachodnie, zapewniając przy tym krótszy czas realizacji (nie ma potrzeby dostawy międzynarodowej), korzystniejsze ceny oraz wsparcie przy montażu – i oczywiście doborze odpowiedniego urządzenia.

 

Moc optyczna lasera

Moc optyczna lasera to długość linii, którą będzie on w stanie wyświetlić. Im dłuższą linię chcemy uzyskać, tym więcej mocy optycznej potrzebujemy. Moduł laserowy zazwyczaj montuje się na maszynie przy pomocy specjalnego uchwytu. Idealnie, jeżeli możemy zamocować moduł pod kątem 90° do płaszczyzny obrabianego materiału. Często jednak jest to niemożliwe, a najpopularniejszym sposobem montażu jest zamocowanie lasera na niewielkiej wysokości, z boku maszyny, pod kątem. Aby wyświetlana linia była odpowiednio długa, cienka i dobrze widoczna, laser musi być zogniskowany na odpowiednią odległość wynikającą z gabarytów maszyny. W ofercie Semicon znajdziemy urządzenia LP-520L-10 o regulowanej ogniskowej, które można montować na różnych uchwytach i dostrajać do danego położenia.

 

W e-sklepie firmy Semicon, który dedykowany tylko i wyłącznie laserom i akcesoriom do nich: www.lasery.semicon.com.pl dostępne są produkty kierowane do branży drzewnej czy kamieniarskiej, a także intuicyjny konfigurator, dzięki któremu można wygodnie dopasować moduł laserowy do swoich potrzeb i od razu zamówić wycenę i konsultację.

Fot. Semicon Sp. z o.o.