FS Favorit Furniture – kolejna odsłona upadku

Pracownicy likwidowanej spółki produkcji mebli FS Favorit Furniture w Szczytnie składają do sądu pozwy o odszkodowania. Uważają, że pracodawca wypowiedział im umowy o pracę niezgodnie z prawem – podała rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska.

Na początku stycznia grupa IMS, do której należy zakład w Szczytnie, zdecydowała o likwidacji spółki FS Favorit Furniture. Jak podano, powodem likwidacji jest słaba sprzedaż mebli, szczególnie na rynku niemieckim, który miał być głównym ich odbiorcą. Proces likwidacyjny spółki rozpoczął się pod koniec lutego, wówczas prawie wszyscy spośród 419 pracowników otrzymali wypowiedzenia.

Przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” Dariusz Ossowiecki powiedział PAP, że pracownicy ocenili, iż wręczanie wypowiedzeń odbyło się z naruszeniem prawa. Jak wyjaśnił chodzi o to, że pracodawca nie przeprowadził konsultacji ze związkami zawodowymi ws. zwolnień grupowych. Chodzi też – jak podał – o brak wpisu do KRS informacji o likwidacji spółki, o której powiadomiono pracowników już w styczniu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska, do sądu rejonowego w Szczytnie wpłynęły 52 sprawy z powództwa pracowników przeciwko spółce FS Favorit Furniture w Szczytnie.

Wyjaśniła, że pozwy dotyczą żądania zapłaty odszkodowań z tytułu „nieuzasadnionego i naruszającego przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę rozwiązania stosunku pracy”. Kwoty żądanych odszkodowań są różne, od 5 tys. zł do 13 tys. zł. Sąd w Szczytnie wyznaczył już terminy rozpraw, odbędą się one na przełomie marca i kwietnia.

Rozpoczęty pod koniec lutego proces likwidacyjny spółki FS Favorit Furniture ma się zakończyć pod koniec maja. Pracę ma stracić 419 osób.

Pod koniec stycznia pełnomocnik likwidatora Andrzej Iwanow poinformował, że jest trzech inwestorów z branży meblarskiej zainteresowanych kupnem zakładu. Dodał, że właśnie z uwagi na potencjalnych inwestorów ważne jest, by utrzymać produkcję w firmie.

Fabryka Mebli FS Favorit Furniture Szczytno należy do kilkudziesięciu producentów mebli skupionych w międzynarodowej grupie IMS Szwajcaria. Jest jednym z największym pracodawców w rejonie Szczytna i w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład produkuje meble do jadalni, sypialni, a także młodzieżowe i dziecięce.

Źródło: PAP
Fot. FS Favorit Furniture
.