Fiddes – piękne i łatwe uszlachetnianie drewna

Wzrost popularności rzemiosła i popytu na wyroby rzemieślnicze doskonale daje się zauważyć również w branży stolarskiej. Klienci oczekują coraz częściej indywidualnego podejścia, niebanalnego designu i elastyczności producentów, o co na ogół łatwiej w małych zakładach stolarskich czy manufakturach oferujących wysokiej klasy produkty. Niejednokrotnie dla małych producentów wyzwaniem staje się jednak wykończenie powierzchni drewna, które powinno współgrać z projektem oraz oferować trwałe i estetyczne zabezpieczenie mebli czy podłóg. Rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą być łatwe w użyciu, a przy tym doskonałe jakościowo oleje i barwniki brytyjskiej firmy Fiddes & Sons, której wyłącznym importerem na terenie Polski jest firma madrona.pl.

Najpopularniejszym produktem w ofercie brytyjskiego producenta jest twardy olejowosk Fiddes Hard Wax Oil. Jest on mieszaniną olejów, wosków oraz żywic stosowaną do uszlachetniania wszelkich elementów drewnianych wewnątrz pomieszczeń. Pozwala na uzyskanie z jednej strony niezwykle estetycznej, a z drugiej odpornej powierzchni. Produkt na ogół stosowany jest do wykańczania podłóg, blatów roboczych, stołów oraz wszelkich mebli drewnianych. Powłoka daje odporność na wodę, soki, colę czy alkohol, spełnia też normę EN 71,3, co pozwala stosować ją na meblach i zabawkach dziecięcych.

Twardy olejowosk Fiddes dostępny jest w wersji bezbarwnej oraz w kilkunastu kolorach. Bezbarwny olejowosk producent oferuje w 4 stopniach połysku – silnym macie, macie, satynie oraz półpołysku. Dodatkowo dostępna jest wersja „dąb rozjaśniany” (w macie i satynie), która pozwala zachować jasny kolor drewna.

Olejowoski barwione najładniej prezentują się na gatunkach pierścieniowo-naczyniowych oraz na drewnie strukturyzowanym, gdzie pomagają podkreślić efekt szczotkowania. Co ważne, produkt jest łatwy w nanoszeniu, które można przeprowadzić bawełnianą szmatką, gąbką, pędzlem czy – w przypadku podłóg – padem. Schnięcie warstwy trwa około 4-6 godzin, co pozwala na zamknięcie cyklu w ramach jednego dnia.

Alternatywą wobec twardego olejowosku może być Fiddes Clear Glaze – tradycyjny, jednokomponentowy poliuretan do nanoszenia ręcznego (pędzel, szmatka, pad), dostępny w macie, satynie i połysku. Daje on bardzo estetyczny i odporny film stosowany do uszlachetniania podłóg, schodów, blatów, mebli wewnątrz pomieszczeń.

Uzupełnieniem oferty – do stosowania zarówno pod olejowosk, jak też pod „glazurę”, są bejce nitro-olejowe Fiddes. Dzięki specjalnej formulacji mają one wydłużony czas schnięcia, co pozwala na bezproblemowe barwienie drewna na większych powierzchniach bez uzyskania typowego „olejowego” efektu.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie internetowej madrona.pl, gdzie znajdują się niezbędne informacje na temat produktów firmy Fiddes i ich zastosowań.

(ab)