Fascynacja trendami

Klaus Monhoff, kierownik działu wzornictwa i dekorów firmy Egger mówi o aktualnych tendencjach wzorniczych.

Jak powstają trendy?

U podstaw powstania trendu leży często następująca sytuacja: ekskluzywny markowy producent opracowuje wysokiej jakości produkt, który rzeczywiście jest czymś nowym ‒ przy tym wystarczy, że nada mu niezwykły kolor. Proces przechodzenia produktu luksusowego do popularnego, codziennego zależy w dużym stopniu od branży samochodowej i elektronicznej, które w znaczący sposób wpływają na inne branże. Także w branży meblowej spotyka się teraz np. coraz więcej delikatnych kolorów metalicznych.

Co może stać się trendem?

Paleta możliwości jest naprawdę ogromna ‒ od produktów indywidualnych poprzez produkty bio, określone kolory lub wykończenia powierzchni, aż po styl vintage. W odniesieniu do konsumenta najczęściej różne aspekty trendu łączą się z określonym stylem życia. Przykładowo wielu klientów preferuje produkty będące w opozycji do świata cyfryzacji. Naturalność zyskuje na znaczeniu. Klienci są zainteresowani autentycznymi dekorami drewnianymi, trwałymi technologiami budowlanymi, żywnością ekologiczną.

Co będzie następne?

Określenie tego to wielka sztuka. Megatrendy jak biel utrzymują się przez 15 lat: od czasu ich wprowadzenia do momentu zniknięcia. I tu najprawdopodobniej osiągamy właśnie punkt kulminacyjny. Obecnie można zaobserwować na rynku tendencję w kierunku szarości. Coraz częściej króluje miedź i inne kolory metaliczne. W przypadku powierzchni trend również się zmienia: powierzchnie o wysokim połysku są powoli zastępowane przez powierzchnie matowe. Interesujący temat, który nigdy się nie wyczerpuje.

Źródło: EGGER
 

.