Expert do pracy w drewnie

Producenci mebli coraz częściej wybierają frezarki CNC jako alternatywę wobec tradycyjnych maszyn. Powodem jest uniwersalność obrabiarek CNC i szereg nowych możliwości, jakie dają przy obróbce drewna. Wprawdzie równie skutecznie rozetniemy płytę piłą, jak i frezem, a otwory możemy wykonać przy użyciu tańszej wiertarki, jednak frezarka CNC pozwala wykonać te wszystkie czynności na jednym stole roboczym, często przy użyciu jednego narzędzia.

Unikamy uciążliwego przenoszenia materiału z maszyny na maszynę i co najważniejsze, posługując się prostym projektem, możemy wykonanie tych czynności całkowicie zautomatyzować, łącznie z wymianą narzędzia, jeśli jest taka konieczność. Poza tym wykonamy zadanie z nieporównywalnie większą dokładnością i powtarzalnością.

W ofercie rodzimej firmy Seron znajdziemy frezarki CNC Seron Expert, maszyny te powinny zainteresować wszystkich którzy pracują, lub noszą się z zamiarem rozpoczęcia produkcji w drewnie albo w półfabrykatach z drewna.

Frezarki CNC Seron – nowe możliwości
Frezarki CNC potrafią z powodzeniem zastąpić kilka maszyn, ale korzyści z włączenia takiego urządzenia do produkcji jest znacznie więcej. Wszystkie maszyny firmy Seron posiadają niezwykle przydatną funkcję programową, tzw. Automatic Nesting, która potrafi rozmieścić automatycznie dużą ilość zróżnicowanych kształtów na wybranym obszarze tak, aby zminimalizować ilość odpadu i maksymalnie wykorzystać powierzchnię materiału. Ponadto maszyny zostały przystosowane do pracy ze skanerem laserowym 3D, urządzeniem umożliwiającym skrupulatne odwzorowanie i wykonanie projektu z istniejącego już elementu. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne przy odwzorowywaniu zdobień, stąd najczęściej sięgają po nie firmy zajmujące się renowacją antyków lub wykonujące rzeźbienie w drewnie. Jeśli chcemy wykonać tralkę albo ozdobną drewnianą nogę, żaden problem. Stosując uchwyt obrotowy, mocowany na stole maszyny, można frezować tego rodzaju detale dotychczas wykonywane jedynie na tokarkach, a możliwość rozbudowy maszyny o wrzeciono uchylne o kącie odchylenia do 90o pozwala wykonywać skomplikowane projekty na bryłach owalnych.

Dużym atutem frezarek Seron jest zastosowanie kontrolera ręcznego DSP do sterowania maszyną, urządzenie pozwala na zmianę parametrów w czasie pracy, a dodatkowo jest wyposażane w niezależną pamięć. Pamięć wewnętrzna umożliwia zapamiętywanie prac i powtarzanie ich bez udziału komputera. Dzięki osobnej pamięci zyskujemy także szereg praktycznych funkcji, możemy choćby korzystać z funkcji wznowienia obróbki od dowolnej linii programu, niesłychanie przydatnej w wypadku zaniku zasilania.

Frezarki pracują z pełną interpolacją wszystkich osi i mogą wytwarzać projekty 3D oraz płaskorzeźby, skutecznie odwzorowując najdrobniejsze szczegóły, a to tylko niektóre zalety obrabiarek Seron Expert.

Expert do wykrajania elementów tapicerki
Maszyny serii Expert oprócz wrzeciona frezującego mogą być wyposażone w nóż oscylacyjny pracujący z szybkością 8000 przesuwów pionowych na minutę. Tak rozbudowane urządzenie daje możliwość skutecznego wycinania w dzianinach, piankach, gąbkach, filcu, w tym również wycinania materiałów pikowanych według dowolnych kształtów i z dużymi prędkościami. Uzyskiwane detale są powtarzalne, posiadają równy brzeg i dużą dokładność odwzorowania z projektu.

Planując wycinanie nożem oscylacyjnym, możemy również korzystać z funkcji Automatycznego Nestingu ograniczającej do minimum straty materiału. Ze względu na te możliwości obrabiarki Seron są znakomitą maszyną dla producentów mebli tapicerowanych.

Frezarkę można także doposażyć w głowicę bigującą i przy jej użyciu wykonywać opakowania kartonowe na rozmiar pakowanych przedmiotów, a dodatkowe zamontowanie przystawki rysującej pozwala od razu automatycznie znakować i opisywać kartony.

Prezentowana seria maszyn wykorzystuje wrzeciona wysokoobrotowe, a co za tym idzie, pozwala pracować frezem nie tylko w drewnie, ale w szerokiej gamie innych materiałów, takich jak stopy metali: aluminium, miedź, brąz, frezować materiały syntetyczne, takie jak choćby pleksi czy PCV. Dlatego często klienci wybierają te maszyny, aby poza obróbką drewna wykonywać szereg innych detali, które dotychczas zlecali do wyprodukowania firmom zewnętrznym. Na maszynach Seron można wykonać np. gwinty czy elementy ozdobne z blachy aluminiowej.

(pm)

.