Uniwersalne centrum portalowe

Firma Fanum, polski producent obrabiarek CNC, posiada w swojej ofercie centrum obróbcze Lambda GT. Maszyna należy do uznanej na rynku linii maszyn portalowych tego producenta.

Konstrukcja obrabiarki, złożona z nieruchomego stołu i mobilnego portalu wyposażonego w skrętno-uchylną głowicę obróbczą, pozwala na solidne zamocowanie i obróbkę detali przestrzennych, takich jak wszelkiego typu modele czy rzeźby, jak również schody, poręcze, a nawet stolarka okienna.

Cechą wyróżniającą model GT jest budowa mobilnego portalu obrabiarki – układ podwójnej belki oparty aż na czterech kolumnach. To niespotykane na rynku rozwiązanie gwarantuje nieporównywalną sztywność obrabiarki pomimo skoku osi Z wynoszącego od 700 do nawet 1300 mm.

Obróbka z pięciu stron
Lambda GT jest wyposażona w głowicę obróbczą z dwiema interpolowanymi osiami obrotowymi – taka konfiguracja pozwala na płynną obróbkę detalu aż z pięciu stron bez konieczności stosowania dodatkowych, problematycznych agregatów kątowych. Firma Fanum proponuje swoim klientom również niezależne zespoły wiercące z wrzecionami pionowymi, a także poziomymi, wiercącymi detale z wąskiej płaszczyzny. Centrum może zostać wyposażone w różnego typu magazynki narzędziowe. Do obróbek stolarskich optymalny jest mobilny, tarczowy magazyn narzędzi. Takie rozwiązanie skraca czas wymiany narzędzia do minimum. Alternatywą są magazynki listwowe, mocowane na stałe na stole obróbczym lub pneumatycznie sterowane – na kolumnie maszyny.

CNC można wyposażyć w konsole załadowcze z systemem podciśnieniowego mocowania detalu. Konsole oferowane przez Fanum reprezentują dobry standard: dwuobwodowy system podciśnieniowy, ergonomiczne, łatwo ustawialne ssawki, pneumatyczne bazy, a także wszelkiego typu imaki i zaciski pneumatyczne stosowane głównie do stolarki okiennej.

Niepodważalną zaletą systemu sterowania obrabiarką jest pełna kompatybilność Lambdy z wszystkimi wiodącymi programami CAD/CAM dla stolarstwa, dzięki czemu udało się skrócić czas od projektu do obróbki maszynowej do niezbędnego minimum.

Lambda GT w branży modelarskiej
Prezentowana maszyna sprawdzi się doskonale również jako obrabiarka form i modeli przestrzennych. Prężnie rozwijająca się w Polsce branża modelarstwa odlewniczego wymaga od obrabiarek CNC bardzo wysokich dokładności i precyzji obróbki. Lambda GT została zaprojektowana z myślą o osiągnięciu jak najlepszej sztywności, szczególnie istotnej przy obróbce drogich i skomplikowanych modeli. Dokładność uzyskuje się dzięki bardzo precyzyjnej kalibracji obrabiarki przy pomocy narzędzi diagnostycznych, takich jak: interferometr laserowy czy ballbar, zaadaptowanych przez Fanum do branży drzewnej z dużo bardziej wymagającego przemysłu metalowego. Aby uzyskać jeszcze lepsze parametry maszyny, można ją doposażyć w system liniałów magnetycznych wszystkich osi liniowych.

Obrabiarka może posiadać na swoim wyposażeniu sondy pomiaru i pozycjonowania detali, a także bardzo precyzyjne sondy pomiaru długości i średnicy narzędzia.

Łatwość mocowania prefabrykatów zapewnia stół maszynowy z litego aluminium z szeregiem rowków typu T, stanowiący standardowe wyposażenie maszyny. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość planowania powierzchni stołu przez maszynę celem wyrównania powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku wieloletniej eksploatacji maszyny. Opcjonalnie Lambdę GT można wyposażyć w system chłodzenia narzędzia chłodziwem lub mgłą olejową, co jest szczególnie przydatne przy obróbce modeli aluminiowych.

Rozwój z 40-procentowym przyspieszeniem
O ile raz wyprodukowaną maszynę trudno przebudować, o tyle jej oprogramowanie sterujące można modernizować do woli. Tak jest w przypadku maszyn Fanum. „Jeżeli opracujemy nową, istotną funkcję lub uda nam się przyspieszyć działanie obrabiarki, natychmiast wysyłamy ją do każdego z naszych klientów” – mówi Wojciech Wójcik, jeden ze współwłaścicieli Fanum. „Nawet pomimo wygaśnięcia gwarancji na maszynę ciągle zależy nam, by nasz klient był w dalszym ciągu zadowolony z obrabiarki i naszej współpracy. Niejednokrotnie zaowocowało to zakupem następnych maszyn przez naszych dotychczasowych klientów, co stanowi dla nas ogromną motywację do działania. Niech wskaźnikiem rozwoju będzie tempo pracy naszych maszyn – w ciągu ostatnich dwóch lat przyspieszyliśmy swoje maszyny o 40%!”.

Polska maszyna, polski serwis
Każdy przedsiębiorca posiadający w swoim parku maszynowym centrum CNC wie, jak istotny jest dobry serwis obrabiarki. Fanum słynie z doskonałej opieki serwisowej. Technicy firmowi zapewniają, że większość awarii udaje im się naprawić telefonicznie lub zdalnie tego samego dnia. Zaś naprawy wymagające wymiany jakiegoś komponentu udaje się wykonać następnego dnia.

Dla sporej rzeszy klientów Fanum duże znaczenie ma również aspekt wspierania rodzimego przemysłu maszynowego, tak bardzo zaniedbanego w ostatnich latach.

.