Dokładny pomiar coraz ważniejszy

„Zapewnienie wysokiej jakości produkowanych mebli ma coraz większe znaczenie w przemyśle meblarskim. Mimo wysoko rozwiniętej technologii maszyn produkcyjnych kontrola wymiarowa jest nadal niezbędna. Żaden producent nie może sobie pozwolić na produkcję towaru wybrakowanego i reklamacje klientów. Szczególnie przy produkcji wielkoseryjnej jedno źle ustawione urządzenie powoduje kolosalne straty. Lepiej dokładnie pomierzyć element przed uruchomieniem linii wiertarskiej, niż wyprodukować 500 elementów ze źle nawierconymi otworami. Korzyści finansowe z zastosowania dobrych urządzeń pomiarowych, znacznie przekraczają nakłady, jakie należy ponieść na ich zakup” – mówi inż. Paweł Kloch, specjalista ds. sprzedaży na terenie Polski firmy Hecht Electronic AG.

Paleta produktów firmy Hecht
Firma Hecht Electronic AG została założona w roku 1971 przez Güntera Hechta. Na początku produkowała urządzenia pomiarowe typu „Ecoronder” dla składów drewna okrągłego i tartaków. Obecnie, po 43 latach działalności Hecht Electronic AG oferuje jako jedyny producent na świecie kompletną paletę produktów pomiarowych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o przemyśle meblarskim. Podstawowe grupy urządzeń pomiarowych Hecht wymienione zostały poniżej.

Stoły pomiarowe obsługiwane ręcznie typu Standard-DesQ (bez komputera) oraz PC-DesQ (wyposażony w komputer PC ze specjalnym oprogramowaniem). Dokładność pomiaru na tych stołach to 0,1 mm. Stoły te są przeznaczone do wyrywkowej kontroli elementów. W stołach jest zainstalowana specjalna głowica rewolwerowa ze specjalistycznymi końcówkami do pomiaru np. średnicy otworów, odstępów między otworami itp. Oprogramowanie zastosowane w PC-DesQ pozwala na porównywanie wymiaru zadanego z istniejącym, odchyłki ponad założoną tolerancję sygnalizowane są na czerwono. PC-DesQ może być również wyposażony w oprogramowanie do tworzenia rysunków w formacie AutoCad na podstawie pomiaru elementu. Taki rysunek może być przesłany bezpośrednio np. na centrum obróbcze CNC.

Stoły z automatyczną kamerą skanującą Opto-DesQ służące do szybkiego pomiaru wielu elementów. Zasada pracy jest zupełnie inna niż w przypadku ręcznych stołów pomiarowych. W stole Opto-DesgQ mierzony element jest układany na specjalnie wyszlifowanej płycie granitowej o grubości ca 15 cm. Nad elementem automatycznie jest przesuwana kamera. Dokładność pomiaru w tym urządzeniu wynosi także 0,1 mm. Pomiar w Opto-DesQ jest znacznie szybszy niż na stole ręcznym, urządzenie służy do wyrywkowej kontroli wielu elementów. Oprogramowanie podobnie jak w stole PC-DesQ pozwala na porównywanie wymiaru zadanego z istniejącym, różnice są sygnalizowane.

Urządzenie Inline-Scanner służy do pomiaru elementów w przelocie. W skaner wbudowane są kamery, element przesuwa się na przenośniku transportowym pod kamerami laserowymi. Obraz z kamery porównywany jest z obrazem zapisanym w pamięci komputera. Różnice są sygnalizowane natychmiast. Urządzenie może być ustawione np. w linii obróbczej za wiertarkami przelotowymi, może również stać samodzielnie. Inline-Scanner ma największą wydajność w porównaniu z innymi urządzeniami Hecht. Posuw elementu podczas skanowania może wynosić do 60 m/min. Dokładność urządzenia to 0,2 mm. W zależności od wymagań klienta oraz wykorzystywanych dekorów pomiar może być w dwóch lub trzech wymiarach. Urządzenie może być jedno- lub dwustronne.

Ponadto Hecht produkuje różnego rodzaju drobne, ręczne przyrządy pomiarowe typu elektroniczna suwmiarka, zderzaki pomiarowe połączone z pilarkami itp.

Hecht na targach Drema
Na targach Drema zaprezentowany zostanie stół pomiarowy typu PcDesQ oraz stół Opto-DesQ. Firma IKEA w Goleniowie wykorzystuje takie stoły od roku, z dobrymi wynikami. Zastosowane w nich nowatorskie oprogramowanie pozwala na tworzenie tzw. raportów dla suportów wiertarskich. Jest to oprogramowanie przeznaczone specjalnie dla wiertarek przelotowych. Po pomiarze elementu operator wiertarki natychmiast dostaje prosty, graficzny raport (w formie strzałek) z instrukcjami, o ile przesunąć poszczególne suporty wiertarskie, by uzyskać zadany wymiar wiercenia. Taki raport pozwala na znaczne przyśpieszenie ustawiania wiertarki przelotowej oraz na jej szybką kontrolę. Tym rozwiązaniem zainteresowane są również inne zakłady z grupy IKEA.

Referencje
W Niemczech można znaleźć urządzenia pomiarowe firmy Hecht u prawie każdego producenta mebli, stanowią one ważny element wyposażenia zakładu. Stosowane są one także często przy odbiorze elementów od kooperantów. „W niemieckiej firmie Ballerina Küchen, jednej z największych firm produkujących meble kuchenne, dzięki wprowadzeniu Inline-Scannera i dziennej kontroli około 9000 elementów dostarczanych przez kooperantów radykalnie spadła ilość braków. Inwestycja zamortyzowała się bardzo szybko” – informuje Paweł Kloch. W Polsce urządzenia firmy Hecht pracują już w zakładach IKEA, Abwood oraz Forte i Kimex.

Urządzenia pomiarowe Ecoronder, które produkowane były na początku działalności firmy, nadal są wytwarzane. Znajdują zastosowanie w tartakach, przy pomiarach drewna okrągłego (długość, średnica, objętość kłody).

Hecht Electronic w Polsce
Na przełomie 2012 i 2013 roku przedsiębiorstwo rodzinne przejęła córka, Carina Hettich i jej mąż Michael Hettich. „Młodzi przedsiębiorcy, którzy kierują obecnie firmą, mają ambitne plany. Główny cel to zwiększenie sprzedaży urządzeń Hecht poza granicami Niemiec. Aby informacje o oferowanych przez firmę Hecht produktach trafiły do polskich klientów, uruchomiono także stronę internetową w języku polskim www.hecht-electronic.pl” – komentuje Paweł Kloch.

 

.