Ikony polskiego designu i ich zdolni twórcy zostali docenieni drugiego dnia 4 Design Days, podczas finału 14. edycji konkursu Dobry Design w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nagrody przyznano w 13 kategoriach. Postawiono na projektantów i marki, którzy tworzą z troską o zrównoważony rozwój, dbają o najwyższą jakość i długowieczność produktów. W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięły udział projekty wnętrz mieszkalnych oraz ich autorzy.
Kapituła konkursu to uznane autorytety w dziedzinie architektury, designu i projektowania wnętrz. Zgromadzonych na gali powitała Justyna Łotowska, redaktorka portalu Dobrzemieszkaj.pl i PropertyDesign.pl. Otworzyła ona finał słowami: – Design w Polsce ma się świetnie. Fantastyczne produkty, które w tym roku zostały nominowane do konkursu Dobry Design 2025, są tego najlepszym dowodem. Dużo wśród nich pomysłów świeżych i niesztampowych – takie też lubimy najbardziej.
– Nasz plebiscyt Dobry Design nagradza najciekawsze produkty wnętrzarskie już od roku 2011. I od tych 14 lat siłą konkursu są nasi jurorzy, którzy wczoraj na żywo wnikliwie oceniali wszystkie finałowe produkty. W imieniu całej redakcji portali Dobrzemieszkaj.pl i PropertyDesign.pl chciałabym podziękować twórcom za zaangażowanie i czas, bez nich nie było tego konkursu – dodała.
Meble
W kategorii Meble zwyciężył Fotel Tame, autorstwa Agnieszki Cieciory z pracowni ARHEALTECTURE. W subtelny sposób odpowiada na problem przebodźcowania, tak często obecny w naszej rzeczywistości. Oferuje użytkownikowi utulającą przestrzeń i odgrodzenie od zgiełku otoczenia.
Meble Biurowe i Mała Architektura
Laureat kolejnej kategorii wpisuje się w założenia zrównoważonego projektowania, redukując zużycie energii, wody, uwzględniając gospodarkę cyrkularną i zwiększenie bioróżnorodności. Za najlepszy projekt pośród nominowanych w grupie Meble Biurowe i Mała Architektura w tym roku uznano Saunę Ukrop Pracowni Projektowej Muszyńska Waszak.
Wyposażenie kuchni
Wolnostojące meble kuchenne Hœl pokonały konkurentów nominowanych w kategorii Wyposażenie kuchni. Ten kompleksowy, modułowy system wolnostojących elementów, które można ze sobą konfigurować i dowolnie transformować bez konieczności kosztownej i niezrównoważonej przebudowy kuchni konwencjonalnych. Jest to rozwiązanie na lata, które tym razem zdobyło najwięcej głosów sędziów.
Wyposażenie łazienki
Za najlepszą propozycję Wyposażenia łazienki konkursowe jury uznało kolekcję płytek ceramicznych Modern firmy Riwal Ceramika i Szkło. Pomysł na łazienkową ścianę ubraną w fantazyjne przestrzenne wzory geometrycznie, która będzie niesztampowym wykończeniem i nada wnętrzu unikalnego charakteru, skradł serca kapituły.
Oświetlenie
W kategorii Oświetlenie nagroda za Biodegradowalne, wydrukowane lampy powędrowała do Bluba Studio. Wykorzystując technologię druku 3D, projektant, zainspirowany stylem grupy Memphis, wykreował lampy o falistych kształtach. Swym delikatnym blaskiem rozświetlą one subtelnie przestrzeń i zachęcą do relaksu po intensywnym dniu.
Dekoracje
Precyzja wykonania, estetyka i ekologia wpisujące się w filozofię slow design – to krótka charakterystyka dzieła, które zdobyło najwyższe uznanie kapituły w kategorii Dekoracje. Relief Koło autorstwa Karoliny Łukaszczyk ART – praca z naturalnej gliny – to propozycja dla miłośników estetyki inspirowanej naturą. To rzemiosło najwyższych lotów o trwałym i ponadczasowym designie.
Tkaniny
Nadają wnętrzom ciepła, ożywiają wzorem i kolorem – wśród Tkanin laureatem została Kolekcja Szarada stworzona przez Szmat Skład. Zainspirowana tajemnicą, leśnym szeptem i gwiezdnym pyłem seria koców i pledów pełna żakardowych splot-twistów i mięciutkich fluff-hangerów najbardziej spodobała się jury.
Podłogi, Ściany, Drzwi
Wyróżnienie w kategorii Podłogi, Ściany, Drzwi powędrowało do Kowary Carpets za Innowacyjną wykładzinę AxBio. Stworzono ją z myślą o zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska. Swój niepowtarzalny wygląd i teksturę zawdzięcza zastosowaniu najwyższej jakości włókien naturalnych – wełny, bawełny i juty. To produkt niosący obietnicę komfortu przy jednoczesnej trosce o planetę.
Best Polish Design
Co roku Best Polish Design nagradza najlepsze produkty ostatniego sezonu. W tegorocznej edycji zwyciężył Stolik Drum od Paged Meble projektu Mai Ganszyniec. Drewniany blat otoczony elegancką, giętą ramą w duecie z rattanową półką tworzą prostą funkcjonalną formę. „To odzwierciedlenie rzemieślniczego kunsztu pracy z materiałem i elegancji w przedmiocie, bez którego żaden salon nie będzie kompletny” – czytamy w uzasadnieniu.
Best Polish Interior
W kategorii Best Polish Interior Design statuetkę otrzymał Dom na Pniu projektu Nasze Nowe – wielopoziomowy domek zawieszony na sosnach. W przestrzeni o powierzchni 35 m2, na dwóch kondygnacjach autorzy zaplanowali funkcjonalne wnętrze obejmujące strefę dzienną z kuchnią, miejscem do jedzenia i relaksu, sypialnię oraz łazienkę. Wszystko z dbałością o zrównoważone i ekologiczne rozwiązania, aby wnętrze płynnie współgrało z otaczającym krajobrazem. Minimalistyczny design z maksymalną funkcjonalnością tworzą unikalne miejsce, które w pełni oddaje duch życia w zgodzie z naturą.
Best Polish Interior Designer
Konkurs Dobry Design rokrocznie nagradza wybitnych twórców. Tegorocznym zwycięzcą kategorii Best Polish Interior Designer został Jan Sikora – profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury doceniło jego bogaty dorobek zawodowy – ważne realizacje w ścisłym centrum Warszawy, takie jak siedziba Dzień Dobry TVN, Seafood Station czy nagrodzony ponad 10 międzynarodowymi nagrodami salon Sylwii Gaczorek na Chmielnej 89. W Polsce zdobył wiele kluczowych nagród, m.in. Nagrodę Architektoniczną „Polityki“, Bryłę Roku i nagrodę Polska Architektura XXL. Obecnie tworzy wnętrza Sejmu i Senatu RP. Jego projekty publikowane są regularnie na okładkach gazet – ostatnio np. w wydaniu „Elle Decoration“ na Węgrzech. Sikora prowadzi ponad 10-osobowy zespół, kreując wnętrza restauracji, hoteli czy apartamentów prywatnych.
Best Polish Designer Under 30.
Przyszłość designu należy do młodych i zdolnych twórców. Jednym z nich jest Jan Wilczak – absolwent Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Uznano go w tym roku przez kapitułę plebiscytu za Best Polish Designer Under 30. Multidyscyplinarny projektant łączy sztukę, rzemiosło i nowoczesne technologie. Tworzy na pograniczu świata realnego i wirtualnego, projektując meble, biżuterię, grafikę 3D, animacje i teledyski. Współpracował z markami takimi, jak: Samsung, Reserved, Nobonobo czy Poptown.eu. Jego projekt „Me, myself, AI” to eksperyment badający kreatywność w dobie sztucznej inteligencji. Użył generatywnych sieci, by nauczyć AI projektowania krzesła, stolika i ceramicznego naczynia, analizując, jak zmienne wpływają na jej styl. Stworzone prototypy to wyraz autorskiego podejścia do projektowania w erze technologicznej rewolucji.
Best Polish Designer 2025
Tytuł Best Polish Designer 2025 przyznano Szymonowi Hanczarowi. Dzieli się on wiedzą i doświadczeniem jako nauczyciel akademicki, a także juror wielu konkursów projektowych. Wierny idei minimalnych przestrzeni mieszkalnych, od lat prowadzi swoje biuro projektowe, realizując projekty z zakresu meblarstwa, wystawiennictwa, architektury wnętrz, a także designu krytycznego. Prace stworzone pod jego okiem zdobyły nagrody, m.in.: Must Have, LIT Lighting Design Awards, Dobry Wzór.
4 DESIGN DAYS to wielkie święto architektury i designu. W 2025 roku odbyło się w terminie 23-24 stycznia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.