Do drewna i nie tylko

FANUM – firma spod Rzeszowa, działająca nie tylko na rynku polskim, z każdym dniem potwierdza swą wiodącą pozycję wśród krajowych producentów maszyn sterowanych numerycznie. Urządzenia produkowane w zakładzie w Wielopolu Skrzyńskim, prezentują światowy poziom zaawansowania technologicznego w swej specjalności.

Maszyny FANUM znajdują coraz to nowych nabywców zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak również małych zakładów, które w inwestowaniu w maszyny CNC widzą swą szansę na zapewnienie swego istnienia na rynku.

Maszyny SIGMA – do wielu zastosowań
Maszyny serii SIGMA są wyposażone w dwa ruchome stoły robocze i solidny most przenoszący suport z głowicą roboczą. Mają one zastosowanie w większości zakładów meblarskich oraz przy produkcji różnych wyrobów z drewna (krzesła, drzwi, okna, schody, wypraski sklejkowe, modele i formy przestrzenne, itp.). Centrum obróbcze SIGMA posiada rewolwerową głowicę roboczą wyposażoną w kilka niezależnych elektrowrzecion. Umożliwia to wykonywanie produkcji z większą wydajnością, niż ma to miejsce w przypadku maszyn jedno-głowicowych. W głowicy rewolwerowej dostępnych jest jednocześnie kilka narzędzi i dzięki temu czas pomiędzy zakończeniem pracy przez jedno narzędzie, a rozpoczęciem pracy przez narzędzie następne, może wynosić nawet poniżej 2s (nie ma tutaj strat czasu potrzebnego na wymianę narzędzi). Egzemplarze maszyny SIGMA przeznaczone do seryjnej produkcji powtarzalnych elementów, mogą być wyposażone w zautomatyzowany system wymiany elementów obrabianych z magazynkiem do obsługi dwóch stołów roboczych.

Seria OMEGA – do stolarki otworowej i dla ciesielstwa

Maszyny OMEGA, w zależności od typu, są dedykowane przede wszystkim do produkcji okien, drzwi, schodów, więźby dachowej i innych konstrukcji drewnianych. Podstawą tej konstrukcji jest nieruchomy stół, wyposażony w belki z elementami systemu mocowania przedmiotów obrabianych (np. przyssawki i zaciski). Elektrowrzeciono jest umieszczone na ruchomym portalu, który jest zawsze napędzany przez dwa serwomotory. Drugi typ maszyny OMEGA – ST posiada jednostronnie podparte ramię o dużym przekroju, zapewniające pełny dostęp do stołu od strony jego boku. Umożliwia to łatwy załadunek elementów o dużej długości.

ALFA i KAPPA – ciesielskie centra obróbcze
Model ALFA jest maszyną skonstruowaną na bazie nieruchomego mostu z jedną, skrętno-uchylną głowicą roboczą i z automatycznym systemem wymiany narzędzi. ALFA posiada zmechanizowany system transportu elementów obrabianych: stół podawczy, zespół posuwu wzdłużnego (wzdłużna oś interpolowana) oraz stół odbiorczy. Maszyna może być wyposażona w urządzenie obracające obrabianą belkę wokół jej osi wzdłużnej.
Maszyna KAPPA ma konstrukcję podobną do ALFY, ale posiada dwie głowice robocze: jedna do wykonywania operacji takich jak cięcie, frezowanie, wiercenie, itp., a druga głównie do operacji cięcia piłą tarczową o średnicy do 650 mm. Dzięki takiemu układowi, maszyna KAPPA ma znacznie większą wydajność pracy, niż ma to miejsce w maszynach jedno-głowicowych.
Za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi, maszyny ALFA i KAPPA mogą wykonywać większość powszechnych operacji na elementach więźby dachowej i domów drewnianych.

Bezpieczeństwo i niezawodność
Jedną z podstawowych cech maszyn FANUM jest pełna zgodność z europejskimi dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa – wszystkie są oznaczone znakiem „CE”. Maszyny są wyposażone we wszelkie urządzenia zabezpieczające, zapewniające bezpieczną i wydajną pracę.
Na wyposażeniu maszyny jest również wiele czujników, które na bieżąco kontrolują najważniejsze techniczne parametry pracy maszyny, takie jak np. obciążenie prądowe, temperatura pracy elektrowrzecion, ilość środka smarnego w systemie smarowania maszyny, który jest we wszystkich maszynach scentralizowany i działający automatycznie.
Firma FANUM kładzie bardzo duży nacisk na działania zapewniające sprawność działania w zakresie usług serwisowych. Priorytetem jest zapewnienie potrzebnej obsługi wszystkim użytkownikom w jak najkrótszym czasie od zaistniałego zdarzenia, zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i w przypadku maszyn pracujących od wielu lat. Znakomitą opinię o działaniu serwisu FANUM potwierdza, ciągle powiększająca się liczba użytkowników maszyn, instalowanych nie tylko w Polsce.

Więcej na www.fanum.pl

.