Do dokładnych cięć wzdłużnych, ukośnych i kątowych

Uniwersalne maszyny ciesielskie stosuje się we wszystkich dziedzinach budownictwa drewnianego – w produkcji konstrukcji ciesielskich, konstrukcji szkieletowych, budownictwie z bali, budownictwie z elementów prefabrykowanych, obróbce konstrukcji z drewna klejonego aż po budowę placów zabaw. W stolarstwie tego typu bardzo istotna jest precyzja przy wycinaniu otworów na okna czy drzwi, ważne są kąty proste bez dodatkowych nacięć oraz głębokie cięcia. Użytkownicy centrów obróbczych mogą wybierać spośród siedmiu rodzajów łańcuchów marki PRINZ, różniących się długością, szerokością i geometrią zębów.

Agregaty ciesielskie wyposażone w piły łańcuchowe powinna cechować stabilność konstrukcji i układu tnącego. Doskonale sprawdzają się części produkowane przez firmę PRINZ: prowadnice, łańcuchy tnące, tryby napędowe i rolki prowadzące. Austriacki producent obecnie może się pochwalić kompleksową ofertą, co zostało mocno zaakcentowane między innymi podczas zeszłorocznych targów DREMA w Poznaniu.
– Wszystko zaczęło się od momentu, gdy jedna z firm produkująca maszyny ciesielskie skontaktowała się z firmą Prinz odnośnie wykonania specjalnych typów prowadnic i łańcuchów do swoich maszyn – wyjaśnia Maciej Nowak z Prinz Polska. – Od tego zapytania zaczęła się rozwijać współpraca, optymalizacja parametrów części i całego agregatu tnącego, gdzie obie firmy skorzystały na wzajemnej wymianie doświadczeń. Większe prędkości cięcia, stabilność uzyskiwanych wymiarów, żywotność części układu tnącego stały się priorytetem wspólnych działań.

Hartowane indukcyjnie lub stellitowane
Użytkownicy centrów obróbczych mogą aktualnie wybierać spośród siedmiu rodzajów łańcuchów, które różnią się między sobą długością, szerokością i geometrią zębów. Prowadnice produkowane specjalnie do tego typu maszyn dostępne są w standardowej wersji hartowanej indukcyjnie oraz w wersji ulepszonej ze stellitowanymi powierzchniami nośnymi. Proponowane są w długości 500, 625 oraz 1250 mm, w kilku wariantach:
– z rowkiem 1,6 mm – dla łańcuchów z podziałką 3/8” o szerokości 8 mm;
– z rowkiem 2,0 mm – dla łańcuchów z podziałką 0,404” o szerokości 9,5 lub 10,5 mm;
– z rowkiem 3,0 mm – dla łańcuchów tnących o podziałce 15 mm o szerokości 12 lub 13 mm.
Agregaty centrów obróbczych z piłami łańcuchowymi dzięki zoptymalizowanej prędkości cięcia łańcucha dają wysoką jakość obrabianej powierzchni. W zależności od modelu maszyny, prowadnice można obracać w zasięgu 360° i nachylać w zakresie od 0° do 90°, co pozwala wykonywać dowolne cięcia wzdłużne, ukośne i kątowe, jak również boczne szczeliny o dowolnej szerokości. Dzięki odpowiedniej geometrii prowadnic można także wykonywać precyzyjne narożniki.

Prostowanie, szlifowanie i pogłębianie
– Mając prawie 70-letnie doświadczenie w produkcji systemów łańcuchowych, Prinz kładzie również duży nacisk na serwis oferowanych części – zapewnia Maciej Nowak. – W przypadku stępienia łańcuchów dostępna jest usługa ostrzenia.
W ofercie znajdują się także ostrzarki, dzięki którym samodzielne naostrzenie łańcucha nie stanowi większego problemu. W przypadku uszkodzonej prowadnicy dostępna jest usługa regeneracji, która obejmuje operacje prostowania, szlifowania, pogłębiania rowka, stellitowania i malowania. Z kolei do konserwacji Prinz proponuje smary wysokowydajne, odpowiednie oleje łańcuchowe, ultradźwiękowe urządzenia do czyszczenia narzędzi i urządzenia do naprawy łańcuchów tnących. Stosując te akcesoria, można znacznie wydłużyć żywotność stosowanych części.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas na targach BUDMA 2015 w Poznaniu w hali 3, stoisko 128. Będą mieli Państwo okazję spotkać się z naszymi przedstawicielami i uzyskać wszelkie informacje dotyczące naszych rozwiązań dla przemysłu drzewnego: nowości, nowych rozwiązań konstrukcyjnych i oferty maszyn używanych.

Więcej na: www.prinz-polska.com.pl

.