Czy Lasy Państwowe wykoleją polską lokomotywę eksportową?

Zapewnienia Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych o utrzymaniu certyfikacji polskich lasów w systemie Forest Stewardship Council (FSC) nie spełniają się. Regionalne oddziały Lasów Państwowych wyłamują się z tej obietnicy. W sierpniu z certyfikacji zrezygnowała już Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Perspektywa braku drewna z certyfikatem zrównoważonego rozwoju to kolejny poważny cios dla branży meblarskiej. Jest ona zwana polską lokomotywą eksportową, jednak w obliczu nawarstwiających się problemów może gwałtownie wyhamować. Jeśli to nastąpi, pociągnie ona  za sobą inne sektory polskiego rynku.

 

Międzynarodowa certyfikacja FSC to gwarancja odpowiedzialnej gospodarki leśnej, uwzgledniającej aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Zarówno polskie, jak i zagraniczne sklepy i hurtownie zazwyczaj wymagają od dostawców mebli, by ich produkty były certyfikowane właśnie w tym systemie. Dla firm meblarskich możliwość pozyskania surowca drzewnego posiadającego FSC jest więc kwestią przetrwania na coraz bardziej wymagającym rynku.

Niestety, coraz więcej Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych rozważa rezygnację z certyfikatu. Nie zważają one na rozpaczliwe apele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i innych organizacji branżowych. takich jak: Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego i Związek Polskie Okna i Drzwi.

Organizacjom wprawdzie udało się w lipcu uzyskać obietnicę Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, że certyfikacja będzie kontynuowana. Jednak decyzja centrali okazała się mało znacząca dla regionalnych oddziałów. Już bowiem niecały miesiąc później, w sierpniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podjęła decyzję o rezygnacji z FSC. W rezultacie wygląda na to, że losy ogromnego sektora rynku i polskiej gospodarki zależą od arbitralnych decyzji lokalnych urzędników. Branża meblarska odpowiada za ponad 2 proc. polskiego PKB. Jest ona także czwartym przemysłem w kraju pod względem wielkości zatrudnienia.

Działania regionalnych oddziałów Lasów Państwowych wywołały ogromne zaniepokojenie w branży meblarskiej, która ma i tak już wystarczająco dużo problemów. „Sytuacja, w jakiej znajduje się nasza branża, jest bardzo trudna. Odczuwa ona coraz wyraźniej efekty spowolnienia gospodarczego. Średnie spadki zamówień sięgają już w niektórych przypadkach nawet 50 proc. Nasze meble, ze względu na dynamicznie rosnące koszty, tracą swoją konkurencyjność na rynkach eksportowych. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na kolejną utratę klientów spowodowaną tym, iż polska branża meblarska nie będzie miała dostępu do produktów z certyfikatem FSC” – napisał w liście wysłanym 25 sierpnia do wiceminister Rozwoju i Technologii, Olgi Semeniuk, prezes OIGPM, Jan Szynaka, prosząc ją o podjęcie działań przywracających certyfikację w Lasach Państwowych.

7 września w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbędą się kolejne wspólne rozmowy poświęcone certyfikacji gospodarki leśnej. Czy tym razem uda się skłonić Dyrekcje Regionalne LP do wykazania się większym patriotyzmem gospodarczym? Czy polska lokomotywa eksportowa będzie mogła ruszyć dalej? O tym przekonamy się już wkrótce.

Photo by Meritt Thomas on Unsplash

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług

pojemniki do przypraw