Automatyzacja dla małych i średnich zakładów produkcyjnych

Automatyzacja i systemy Smart-Factory cieszą się ogromny zainteresowaniem w zakładach produkcyjnych zajmujących się obróbką drewna. Można je zastosować w technologii rozkroju za pomocą pilarek z robotem SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i produktów cyfrowych firmy HOMAG. Możliwości rosną dzięki obfitości rozwiązań. IntelliOptimizer Stacking to produkt cyfrowy firmy HOMAG, który znacznie zmniejsza koszty obsługi, ale przede wszystkim redukuje liczbę stosów podczas ich automatycznego układania.

 

Dla małych i średnich zakładów produkcyjnych rozkrój i produkcja pojedynczych elementów należą do codzienności. Tylko ci, którzy zorganizują się w sposób jak najbardziej efektywny, mogą pozostać konkurencyjni na rynku. Z duchem czasu idą te zakłady produkcyjne, które zainwestowały w pilarki do rozkroju płyt z robotem firmy HOMAG, takie jak SAWTEQ B-300/B-400 flexTec. Dzięki takiemu rozwiązaniu bezobsługowo i w pełni automatycznie wyprodukować można do 800 elementów na zmianę. Tendencja ta wzrasta, ponieważ firma HOMAG, dzięki coraz większej palecie rozwiązań cyfrowych, gwarantuje, że robot całkowicie zintegrowany z pilarką może wykonywać rozkrój elementów nieprzerwanie przez dłuższy czas i tym samym pracować jeszcze wydajniej.

intelliOptimizer Stacking – konsekwentne opracowywanie modelu rozładunku elementów firmy HOMAG

Wyjaśnienie: aby pilarki SAWTEQ B-300/B-400 flexTec były tak samo dobrze przystosowane do pracy robota jak do klasycznej pracy operatora, wszystkie gotowe elementy są konwencjonalnie układane w stosy na paletach. Palety do pracy z robotem leżą na maksymalnie pięciu indywidualnie ustawionych stołach podawczych w obszarze roboczym. Robot, sterowany przez algorytm, może w pełni automatycznie tworzyć niewymiarowe stosy na paletach. Stosy są stabilne i opcjonalnie zoptymalizowane pod kątem magazynowania lub materiału, a tym samym dostosowane do kolejnych stacji obróbczych.

Dzięki intelliOptimizer Stacking firma HOMAG konsekwentnie rozwijała model rozładunku elementów i przekształciła go w rozwiązanie cyfrowe. Produkt obsługiwać można w pełni intuicyjnie, nie potrzebujemy dodatkowych umiejętności. Dodatkowo rozwiązanie to dostarcza nam model rozładunku elementów dla zdefiniowanych celów i zapytań związanych z optymalizacją.

Mniej stosów, mniej przerw, więcej korzyści

Jak optymalnie wykorzystać miejsce układania w stosy, skutecznie odciążyć pracowników i maksymalnie wykorzystać automatyczny proces produkcji? Jak zwiększyć wydajność urządzenia? W przypadku pilarki z robotem SAWTEQ B-300/B-400 flexTec model rozładunku elementów firmy HOMAG zna odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Dzięki intelliOptimizer Stacking optymalizacja przebiega znacznie łatwiej, szybciej i jest w pełni dostosowana do indywidualnych potrzeb. Podczas przygotowania pracy narzędzie określa najlepszy możliwy sposób układania elementu dla każdego indywidualnego przejazdu. Wyniki są przekazywane przez użytkownika bezpośrednio do pilarki.

Co konkretnie robi intelliOptimizer Stacking?

Rozwiązanie to redukuje liczbę stosów, a tym samym liczbę wymaganych zmian stosów o maks. 20%. Osiągnięto to dzięki konsekwentnej, zorientowanej na stos zmianie sortowania planów rozkroju. To z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania palet przez robota. IntelliOptimizer Stacking wydłuża odstępy czasu między zmianami stosu i zwiększa tryb pracy automatycznej. W porównaniu z poprzednimi latami, pilarka samodzielnie wykonuje rozkrój elementów na jeszcze dłuższych odcinkach. Oznacza to mniej przestojów i jeszcze więcej korzyści w pracy z robotem.

Jedno narzędzie, dwa sposoby użytkowania

Użytkownicy korzystają z systemu intelliOptimizer Stacking firmy HOMAG w zależności od swoich potrzeb i mają możliwość wykorzystania go na dwa sposoby. Pierwszy sposób to oprogramowanie Cut Rite. Firma HOMGA udostępnia intelliOptimizer Stacking jako oddzielne rozwiązanie dla sprawdzonego już programu do optymalizacji rozkroju. Plany rozkroju są bezpośrednio importowane z oprogramowania Cut Rite do intelliOptimizer Stacking i tam dokładnie analizowane. Samo narzędzie niczego nie zmienia w planach rozkroju. Redukuje ono jedynie liczbę stosów poprzez inteligentne przesortowanie.

Drugim sposobem korzystania z tego rozwiązania jest intelliDivide Cutting Premium. Ta aplikacja HOMAG w pełni zintegrowała intelliOptimizer Stacking – ten, kto uruchamia aplikację, może natychmiast korzystać z nowego narzędzia. Dzieje się tak, ponieważ intelliDivide Cutting Premium bierze pod uwagę obecną sytuację na stosie podczas rozkroju na pilarce SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i oferuje użytkownikom różne alternatywy wyboru.

intelliOptimizer Stacking – zalety:

– mniej stosów – oznacza redukcję ilości zmian stosu na kolejny oraz mniejsze zużycie powierzchni,

– oszczędność czasu – zaoszczędzony czas może być zdecydowanie lepiej wykorzystany na inne aktywności produkcyjne,

– dłuższa, autonomiczna produkcja – zwiększona wydajność rozkroju, a przede wszystkim pełna automatyzacja,

– ułatwiona konfiguracja urządzenia – mniejsza liczba stosów wymaga mniejszej liczby miejsc, zmniejsza się zapotrzebowanie na powierzchnię i obniża koszty

– większa wydajność produkcji – większa liczba produkowanych elementów na zmianę w trybie pracy robota oraz mniejszy przestój.