Amerykańska alternatywa

Jego nazwa pochodzi od koloru liści, jakie ma jesienią, ale również samo drewno ma zwykle lekko różowawe zabarwienie. Amerykański czerwony dąb, bo o nim mowa, to najobficiej występujący gatunek liściasty w Ameryce Północnej. Europejscy projektanci mebli powoli przekonują się do tego materiału, a Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) wspiera projekty, których celem jest ukazanie piękna i potencjału tego drewna. Także w Polsce.

AHEC przede wszystkim podejmuje szeroką współpracę z projektantami mebli w celu ukazania na gotowych projektach estetyki, wszechstronności i wartości technicznej czerwonego dębu.

 

Blushing Bar – piękne usłojenie

Jednym z takich projektów jest Blushing Bar, czyli „rumieniący się bar”, zaprojektowany w pracowni Chan + Eayrs, a realizowany przez Brytyjczyka Sebestiana Coxa. Projekt wydawał się na początku dość kontrowersyjny, ponieważ w istocie rzeczy miał jeszcze zintensyfikować czerwony odcień drewna. Wykorzystano w nim unikalną właściwość czerwonego dębu, jaką są duże, otwarte pory. Sebastian Cox postanowił wprowadzić pod ciśnieniem tusz kaligraficzny i w ten sposób ujawnić piękno usłojenia tego gatunku.

„Rozważając właściwości drewna, zazwyczaj odnosimy się do wytrzymałości, twardości i ciężaru, ale gdy skupimy się na jego strukturze komórkowej, możemy zobaczyć zupełnie nowe cechy. Czerwony dąb ma unikalne, ułożone pierścieniowo pory – w projekcie mieliśmy okazję odkrywania struktury komórkowej drewna i jej potencjału w tworzeniu nowych możliwości estetycznych” – powiedział Sebastian Cox. „W studiu zazwyczaj pracujemy z drewnem w jego naturalnych odcieniach, jednak wykorzystanie tak żywego koloru, który dodatkowo posłużył do podkreślenia struktury drewna, było niesamowicie wyzwalającym doświadczeniem. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy innych do nowego spojrzenia na ten powszechnie znany materiał” – dodał Cox.
I chyba to się udało, bo trudno koło Blushing Bar przejść obojętnie.

 

„Blushing Bar” autorstwa Chan + Eayrs, wykonany przez Sebastiana Coksa.

Rubra
Sebastian Cox, będący także projektantem, na prośbę AHEC stworzył jeszcze kolekcję mebli Rubra, która była prezentowana podczas tegorocznych targów interzum w Kolonii. Rubra to długi stół o wysokości baru z krzesłami, które mieszczą się pod nim. Jest to projekt, który powstał z myślą o produkcji seryjnej. „Na potrzeby realizacji briefu, jaki otrzymałem, czerwony dąb amerykański wydawał się idealnym materiałem. Stosunek jego wytrzymałości do masy spowodował, że proporcje elementów stały się bardzo eleganckie” – dodał Cox. „Materiał ten znakomicie się zgina, doskonale obrabia i rewelacyjnie poddaje obróbce. Porowatość tego gatunku drewna stanowiła pewne wyzwanie w kontekście pochłaniania kleju, jednak dzięki podwójnemu jego nałożeniu łącza stały się tak mocne, jak w każdym innym drewnie liściastym”.

Dovetail
Znany projektant mebli Ben Fowler, stojący na czele pracowni Marque Furniture, jest od dawna zafascynowany usłojeniem i ciepłym kolorem czerwonego dębu amerykańskiego. Zaprojektowana przez niego kolekcja Dovetail została wprowadzona do sprzedaży przez sklepy John Lewis & Partners. Dovetail wyróżnia się interesującymi detalami oraz praktycznym, pięknym designem.

„Jestem wielkim zwolennikiem tego gatunku drewna – dobrze się z nim pracuje, ma znakomite właściwości, a w dodatku jest piękną i wysoce odnawialną alternatywą dla dębu europejskiego. Czerwony dąb amerykański jest uwielbiany w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobi wnętrza jachtów klasy J czy apartamentów na Manhattanie. Jestem przekonany, że spodoba się również  w Europie” – powiedział Fowler, który ma na koncie współpracę także z takimi firmami jak Marks & Spencer czy Ercol.

Komoda z kolekcji Dovetail autorstwa Bena Fowlera z Marque Furniture.

Polskie zrównoważone krzesło
AHEC rozpoczął też współpracę z polskim projektantem Tomkiem Rygalikiem, której owoce będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie w warszawskiej ASP już od 26 września. W ramach krytycznego designu oraz zrównoważonego podejścia do projektowania Tomek Rygalik przedstawi projekt krzesła z czerwonego dębu amerykańskiego, za produkcję którego odpowiada pracownia

„To jest bardzo dobre drewno do codziennej pracy stolarskiej” – powiedziała Magda Hubka ze Swallow’s Tail Furniture. „W każdego rodzaju obróbce sprawdza się idealnie. Właściwie nie zaobserwowaliśmy żadnych znaczących różnic pomiędzy innymi gatunkami liściastymi, z którymi codziennie pracujemy. Możemy śmiało powiedzieć po pracy w naszym zakładzie, od pierwszej deski poprzez obróbkę, klejenie, wykańczanie, że ten gatunek drewna został przez nas oswojony”.

Zalety techniczne
Amerykański dąb czerwony doskonale poddaje się obróbce, wyróżnia się między innymi wysokim poziomem giętkości, łatwo też się go maluje. Po odpowiednich
modyfikacjach jest doskonałym materiałem do zastosowań zewnętrznych. Jego wytrzymałość jest wyższa od dębu europejskiego. Ze względuna podobną gęstość, przenikalność cieplną i jednolitość jest proponowany jako zamiennik dla egzotycznego meranti.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę mówi: „Mocno wierzymy, że powinniśmy wykorzystywać produkty, w które obfituje natura, a czerwony dąb, choć jest jednym z najczęściej występujących gatunków w lasach amerykańskich, z niejasnych przyczyn nie cieszy się popularnością w Europie. Dlatego tak bardzo angażujemy się w tworzenie projektów, które skłonią innych do zwrócenia uwagi na ten niedoceniany, a przy tym niewiarygodnie użyteczny gatunek drewna. Zależy nam na tym, aby zachęcać europejskich projektantów i twórców do wykorzystywania wszystkich oferowanych przez naturę gatunków drewna, nie tylko tych dyktowanych aktualną modą. W ten sposób urzeczywistnione zostanie prawdziwie zrównoważone podejście do projektowania, zgodne z duchem czasu, propagujące współczesny, odpowiedzialny sposób myślenia”.

Konsola „Carve” autorstwa Matthew Hensby’ego z Building Crafts College.

Ekologia
Czerwony dąb amerykański stanowi niemal 20% objętości drzew liściastych w lasach USA, co czyni go gatunkiem dominującym w tym drzewostanie. W zasadzie rośnie tylko w lasach naturalnych Ameryki Północnej. Roczny przyrost czerwonego dębu wynosi 55,2 miliona m3, a jego wyrąb w tym samym okresie to 33,9 miliona m3, tak więc ilość drewna wzrasta o 21,3 miliona m3 rocznie.

Ekonomia
Cena drewna dębu czerwonego jest bardzo dobra, zbliża się poziomu cen amerykańskiego jesionu, czyli jest mocno konkurencyjna dla dębu europejskiego. Ta korzystna relacja jestpowodowana przez duży przyrost dębu, ale także zmniejszone zakupy z Chin wynikające ze spowolnienia gospodarki chińskiej oraz nałożonych ceł przez USA na drewno drzew liściastych. Wszystko to w rezultacie tworzy nadwyżkę tego materiału na rynku i daje okazję do jego nabycia po stosunkowo niskiej cenie.

http://www.americanhardwood.org/pl

 

(jz)

 

 

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług