Alternatywna oferta do sieci

Międzynarodowe Targi Mebli i Wyposażenia Wnętrz MOBITEX w Brnie to mająca długie tradycje impreza, na której od lat prezentowane są wysokiej klasy meble, a także wspierany jest rozwój designu oraz współpraca szkół zawodowych ze strefą biznesową. Dyrektor targów MOBITEX Milon Mlcák odpowiedział nam na kilka pytań na temat tego wiodącego dla Czech spotkania branży meblarskiej.

MMiA: Jaki zakres produktów jest prezentowany na targach MOBITEX?
Miloň Mlčák:
MOBITEX to prezentacja nie tylko mebli, tekstyliów domowych, wyposażenia wnętrz oraz akcesoriów. Integralną częścią imprezy są prezentacje nowości designerskich, projektów inspirujących oraz porady, które dostarczają cennych wskazówek przy aranżacji wnętrz. W targach regularnie biorą udział czołowi producenci oraz dostawcy mebli i wyposażenia wnętrz na czeskim rynku. W zasadzie tworzą oni alternatywną ofertę do sieci handlowych.

MMiA: Jak ważna jest Państwa impreza dla czeskiego rynku meblarskiego?
M. M.:
Targi MOBITEX są w Republice Czeskiej unikatowym projektem nie tylko ze względu na bardzo długą współpracę z czołowymi branżowymi stowarzyszeniami, jak np. Stowarzyszeniem Czeskich Producentów Mebli, Cechem Tapicerów i Dekoratorów, Czeskim Klastrem Meblarskim lub Związkiem Czeskich i Morawskich Spółdzielni Produkcyjnych, ale także dlatego, że jest to najszersza i najpełniejsza prezentacja oferty mebli w naszym kraju. Kolejną wyjątkową cechą naszych targów jest również organizacja projektów wspierających design, jakim jest np. Grand Prix MOBITEX, obecny zarówno w sekcji Wystawca jak również w sekcji Student czy organizacja projektu New Design bądź Inspirujące Wnętrza. Unikatowy jest także program Technologia i Design, który prezentuje technikę audiowizualną na najwyższym poziomie jako część wnętrza.
Reasumując, targi MOBITEX są uważane za najbardziej znaczącą meblową imprezę w Republice Czeskiej, biorą w niej udział tradycyjnie firmy z branży i każdego roku prezentują tutaj nowości oraz trendy na nadchodzący sezon. Jest to miejsce spotkań handlowców nie tylko z Moraw, ale z całej Republiki Czeskiej. To właśnie także tutaj polskie firmy nawiązywały swoje pierwsze kontakty z czeskimi handlowcami.

MMiA: Kto wystawia się na MOBITEX, czy są to również przedsiębiorstwa z Polski?
M. M.:
Przede wszystkim prezentowane są na nich czeskie marki oraz biorą w nich udział w przewadze czeskie firmy handlowe. Jednak bardzo wiele z nich oferuje polskie meble. W końcu lat 90. przedsiębiorstwa meblarskie z waszego kraju poszukiwały na targach w Brnie czeskich partnerów i w dzisiejszych czasach prezentują się one za ich pośrednictwem – udział w targach firm-matek to raczej wyjątki. Oczywiście w tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, w targach wezmą udział polskie przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim z zakresu tekstyliów domowych, dekoracji oraz dodatków (akcesoriów domowych).

MMiA: Jaka jest struktura rodzajowa gości targowych?
M. M.:
Targi regularnie odwiedzają przede wszystkim specjaliści, czyli: architekci, designerzy, producenci, sprzedawcy, jak również przedstawiciele hurtowni oraz sklepów detalicznych. W ostatnich latach nową grupą odwiedzających stali się przedstawiciele jednostek inwestycyjnych budownictwa mieszkaniowego. Wydzielić należy także końcowych konsumentów, którzy wyposażają bądź remontują swoje wnętrza.

MMIA: Jak wygląda program wydarzeń dodatkowych?
M. M.:
Program towarzyszący obejmuje zwykle kilka zagadnień. Jednym z nich jest wsparcie designu samodzielnymi, bardzo atrakcyjnymi z punktu widzenia zwiedzającego medialnymi projektami. Głównym z nich jest Grand Prix MOBITEX, który będzie obecny w dwóch osobnych sekcjach, jakimi są sekcja Wystawca i Student. Projekt New Design jest poświęcony prezentacji nowości na czeskim rynku. Dalej, dla zwiedzających są przygotowane centra doradcze, które skupiają się na problematyce zdrowia w meblarstwie oraz wyborze mebli wysokiej jakości. Zwiedzający ma możliwość podpatrzenia ciekawych rozwiązań wnętrzarskich w projekcie Inspirujące Wnętrza oraz Technologia i Design. Uzupełniają one ofertę nowości, które prezentują w pawilonach wystawcy. Już na końcu należy wspomnieć także o spotkaniach dyskusyjnych czołowych czeskich stowarzyszeń oraz producentów mebli bądź znanych designerów.

MMiA: Obecnie MOBITEX odbywa się razem z wiosennymi targami budowlanymi?
M. M.:
Tak, było to posunięcie, które miało na celu stworzenie kompleksu targowego, który zarówno wypełniałby zapotrzebowanie na informacje w sekcji budownictwa, ale także w temacie wyposażenia wnętrz. Tym sposobem doszło do rozszerzenia grupy docelowej o projektantów wnętrz oraz architektów.

MMiA: Jaką drogą dalej będzie podążać MOBITEX?
M. M.:
Przede wszystkim stawiamy na prezentację szerokiej publiczności pełnego spektrum produktów meblowych, w szczególności dla średniego, wyższego i najwyższego segmentu, tak aby tworzyły alternatywną ofertę do wszechobecnych sieci handlowych. W dalszym ciągu chcemy też wspierać design, współpracę pomiędzy studentami a strefą biznesową. Jeśli chodzi o tematykę, to oczywiście będziemy kontynuować doradztwo specjalistyczne, np. jak wybrać dobrej jakości meble, których gwarantem jest Stowarzyszenie Czeskich Producentów Mebli.

MMiA: Dziękujemy bardzo za rozmowę.
M. M.:
Ja również dziękuję.

(z)

.