Na którą drabinę postawić? Wyjaśniamy, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze

Nic tak nie ułatwi fachowcowi pracy jak drabina. To stałe narzędzie pracy m.in. pracowników budowlanych, monterów, malarzy, elektroinstalatorów i wszystkich innych, którzy muszą pracować ponad poziomem podłoża. Najważniejsze jest, by wśród szerokiej oferty rynkowej tego typu sprzętu, dobrać go odpowiednio do wykonywanych czynności. Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska radzi, jak wybrać odpowiednią drabinę i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

 

Z danych GUS opisujących wypadki przy pracy wynika, że w 2019 r. odnotowano aż 5092 poszkodowanych w wyniku upadku, poślizgnięcia się, potknięcia na wysokości1. Te dane dotyczą odnotowanych przypadków, a w rzeczywistości mogło być ich jeszcze więcej. To pokazuje, że praca nad ziemią nie zawsze bywa bezpieczna. Troska o własne zdrowie to jeden z najważniejszych czynników, które musimy brać pod uwagę przygotowując się do tego typu działań. Użycie odpowiedniego sprzętu pozwoli zmniejszyć ryzyko wypadku. To dotyczy również drabin, które są często wykorzystywane do pracy ponad poziomem podłoża.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Ocena drabiny pod względem bezpieczeństwa zaczyna się przede wszystkim od weryfikacji, czy dany sprzęt spełnia normę PN-EN131. Jednym z jej wymagań jest, aby drabiny przenośne wyższe niż 3 m były wyposażone w stabilizator. Dodatkową koniecznością jest posiadanie przez stopy drabin ryflowanych wkładek z materiału antypoślizgowego.

Z drabiny można upaść w wyniku poślizgnięcia lub utraty równowagi, ale równie niebezpieczna jest sytuacja, gdy zachwieje się cała konstrukcja z pracującym na jej szczycie użytkownikiem. Z tego powodu sprzęt renomowanych producentów wyposażony jest w przykręcane, sztywne pręty, które zabezpieczają pozycję rozstawienia drabiny. Podobną funkcję pełni taśma poliestrowa, która dodatkowo pomaga w zachowaniu stabilności drabiny.

Do właściwego korzystania z drabiny niezbędne jest zapoznanie się z jej instrukcją i informacjami zawartymi przez producenta. Poza tym fachowcy, przed każdorazowym użyciem sprzętu, powinni weryfikować jego stan oraz potencjalne uszkodzenia. Z drabiny nie korzysta się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub przy nabraniu jakichkolwiek wątpliwości odnośnie jej stanu.

Różne rodzaje drabin do różnych celów

Właściwą drabinę wybiera się przede wszystkim ze względu na rodzaj prac, które wykonuje dany fachowiec. Drabiny przystawne mają zastosowanie w innych warunkach niż wolnostojące. Wybór modelu należy więc poprzedzić analizą tego, do czego sprzęt będzie wykorzystywany. Rodzaj i wysokość drabiny są kluczowe, aby praca była efektywna. Błędem okaże się kupno zbyt niskiej, gdy będziemy pracować np. pod wysokim sufitem. Podobnie zresztą zaopatrzenie się w zbyt duży model może przysporzyć trudności. Może się zdarzyć, że nie będzie można go odpowiednio złożyć i dostosować do poziomu dokonywanych czynności.

W celu poprawnego obliczenia zasięgu pracy na drabinie, profesjonaliści posługują się dwiema wielkościami. Pierwszą jest wysokość robocza. Przyjmuje się, że to wysokość, na której znajduje się profesjonalista stojąc na drabinie, dodatkowo powiększona o 1,5 m. Kolejną wielkością jest zasięg pracy. W tym przypadku mowa o tym samej wysokości, ale tym razem powiększonym o 2 m zamiast 1,5 m. Te zakresy pozwalają na sprawdzenie, jak wysoko nad ziemią możemy wygodnie pracować i jaki jest maksymalny zasięg wykonywanych przez nas robót.

Wybierając wysokość drabiny należy uwzględnić to, że dla bezpieczeństwa na część szczebli nie wolno wchodzić. Nie powinno się stawać powyżej czwartego stopnia liczonego od góry na dodatkowo niezabezpieczonych drabinach przystawnych. Z kolei drabiny wolnostojące dwustronne zapewniają stabilność, gdy wchodzi się tylko do trzeciego szczebla, również liczonego od góry. Natomiast drabiny uniwersalne zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy przy stawaniu na nich do piątego szczebla liczonego od góry części wysuwanej drabiny.

Drabiny wielofunkcyjne dają więcej możliwości

Sprzęt wykorzystywany w pracy fachowca musi spełniać jednocześnie dwa kryteria. Powinien być wytrzymały i odporny na czynniki środowiskowe oraz cechować się lekkością i łatwością w przenoszeniu. Te warunki spełniają drabiny, w których zastosowano specjalne profile aluminiowe. Zwiększają nośność i są wygodne w transporcie.

Różne drabiny odznaczają się odmiennymi zastosowaniami. Jeśli potrzebujemy połączyć zalety sprzętu przystawnego i wolnostojącego, a jednocześnie nie chcemy wydawać pieniędzy na oba rozwiązania, to warto znaleźć model kompromisowy. Sprzętem łączącym zalety obu rodzajów drabin jest drabina wielofunkcyjna. Sprawdzi się zarówno jako drabina przystawna, jak i w roli sprzętu wolnostojącego. Poza tym tego rodzaju rozwiązanie ułatwi codzienną pracę oraz pozwoli zaoszczędzić miejsce i czas, które byłyby poświęcone na przechowywanie oraz przenoszenie dwóch drabin.

Szukając najlepszego rozwiązania warto zaufać znanym oraz cenionym producentom sprzętu i narzędzi, takim jak Würth Polska. Ten producent posiada w ofercie wiele rodzajów drabin, w tym trójelementowe drabiny wielofunkcyjne w różnych rozmiarach. Ich wytrzymałość, wysoka sztywność skrętna, antypoślizgowe rowkowanie szczebli oraz podwójne zabezpieczenie rozstawu drabiny sprawiają, że wybierają je nawet najbardziej wymagający fachowcy. Ponadto zastosowane łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego umożliwiają lekkie wysuwanie elementów składowych drabiny i zapewniają im odporność na zbyt szybkie zużycie.

 

1 Główny Urząd Statystyczny, Wypadki przy pracy w 2019 r., https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług