Zszywacze modyfikowane

W targach interzum 2015 w Kolonii po raz pierwszy wzięła udział firma BizeA, prezentując gościom swoje rozwiązania w zakresie techniki łączenia elementów w procesie produkcyjnym.

Jednym z eksponowanych na stoisku tematów były adaptacje narzędzi pneumatycznych oraz dostępnych do nich przystawek, dzięki którym możliwe jest wykonywanie specyficznych zadań łatwiej i dokładniej. W ofercie przedsiębiorstwa znajduje się kilkadziesiąt tego typu rozwiązań.

Jedną z podstawowych, zmodyfikowanych grup narzędzi są zszywacze z rolką przeznaczone do zszywania przy krawędziach. Przyśpieszają one pracę, jednocześnie poprawiając jakość i estetykę wykonywanych połączeń. Dostępne są zszywacze z rolkami przednimi – służącymi do mocowania płyt pilśniowych, tylnych ścian mebli skrzyniowych, montażu pojemników na pościel, mocowania tektury tapicerskiej przy montażu stelaży, z rolkami bocznymi – do mocowania taśmy „Rzep”, rolkami tylnymi – zapewniające możliwość prowadzenia narzędzia przy brzegu oraz zbijania na powierzchni detali i wreszcie z rolkami potrójnymi, obrotowymi – dające pewne prowadzenie przy prostych i łukowatych krawędziach.

Kolejna istotną grupę w ofercie narzędzi modyfikowanych stanowią zszywacze cęgowe. Znajdziemy tu między innymi model umożliwiający szycie na różnych głębokościach od brzegu elementu, dostępny w czterech głębokościach pracy. Do garnirowania (połączenie materiału na brzegu formatki materaca – fot.) proponowany jest zszywacz cęgowy z dodatkową osłoną szczęk zabezpieczającą palce operatora i ułatwiającą zawijanie materiału. Do mocowania zaczepów (haftka i oczko) został zmodyfikowany zszywacz stolarski, który posiada uchylną stopę zawijającą zszywki.

Zszywacze cęgowe oferowane są także w konfiguracjach zamocowań stacjonarnych, wykonywanych do potrzeb konkretnych zastosowań.

Wśród innych ciekawych zszywaczy należy wymienić między innymi:
– model wyposażony w pilota do mocowania nakrętek kłowych, zszywki skutecznie zabezpieczają je przed wypchnięciem; zastosowanie przystawki ułatwia i przyspiesza montaż,
– zszywacz z bezpiecznikiem przeznaczony do montażu zaczepów RapidClip do sprężyn falistych, zapewniający centralną pozycję zszywek mocowanego zaczepu,
– zszywacz z regulacją kąta wbicia, dający właściwy kierunek wbicia zszywki, niezastąpiony przy montażu wąskich detali.

Do zszywaczy wkracza także elektronika, na targach INTERZUM BizeA pokazała model z czujnikiem, który wydaje sygnał dźwiękowy i świetlny, gdy kończy się magazynek. Modyfikacja ta została wykonana na potrzeby produkcji okien, gdzie przybija się uszczelki zszywkami, które po wbiciu nie są już widoczne dla wzroku. Czujnik daje gwarancję, że użytkownik nie dokona strzelania na pusto i tym samym, że zszywka zawsze zostanie wbita tam, gdzie powinna.

(jz)

.