Złącze Clixtag™ wyróżnione na interzum 2019

Firma Ackurat posiada od niedawna w swojej ofercie innowacyjne złącze Clixtag™, które służy do bardzo łatwego i jednocześnie pewnego tworzenia połączeń między elementami meblowymi. W tym roku firma wzięła udział w targach interzum 2019, gdzie Clixtag™ dostał nagrodę interzum Award w kategorii High product quality.

Clixtag™ to rozwiązanie, dzięki któremu nie ma problemów z dopasowaniem krawędzi łączonych elementów. Nie ma także potrzeby precyzyjnego nakładania kleju, a do samego montażu nie są wymagane żadne specjalistyczne, precyzyjne urządzenia. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można wykorzystać w praktycznie każdym typie mebli skrzyniowych.

Pierwszym etapem montażu łącza jest frezowanie obu łączonych elementów. W miejscu, gdzie będzie umieszczony Clixtag™, należy wykonać dwa żłobienia, stosując frez 4 mm z małą tolerancją. Żłobienie nie musi być na całej długości elementu, wystarczy tam, gdzie będzie łącze. Po wykonanym frezowaniu wciskamy Clixtag™ do jednego z elementów, a następnie dociskamy do niego drugą łączoną część w taki sposób, żeby nastąpiło kliknięcie. Opcjonalnie na łączone płaszczyzny można nanieść klej, choć jeśli wykonywany jest mebel ze ścianką tylną, jest on zbędny, gdyż samo łącze zapewnia odpowiednio solidne mocowanie.

Pomysłodawcą opisywanego rozwiązania jest projektant przemysłowy Alvar Lundgren, mający duże doświadczenie w projektowaniu samochodów, urządzeń domowych, produktów konsumenckich, wyposażenia medycznego, oświetlenia i wielu innych. Na targach Stockholm Furniture Fair 2016, widząc złożoność montażu mebli wystawienniczych, zaczął się zastanawiać, czy nie można go uprościć. Efektem przemyśleń było opracowanie koncepcji łączenia elementów meblowych, którą nazwał Spinnlock. Pomysłem Lundgrena zainteresowała się firma Ackurat. Współpraca projektanta i producenta zaowocowała stworzeniem innowacyjnego złącza Clixtag™.

(jz)