Zjednoczeni designem

Design potrafi sprawić, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Przekonani o tym staramy się przekonywać innych. Dlatego w 2014 roku wystąpiliśmy z inicjatywą Śląskiego Czerwca Projektowego, pragniemy kontynuować ją również w roku 2015.

ZJEDNOCZENI DESIGNEM – Dobroteka, Zamek Cieszyn, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Katowicach, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu i Galeria Wnętrz Domar we Wrocławiu – postanowiliśmy udowodnić, że nie musimy sprowadzać designu na Śląsk, ponieważ ten region ma własne przykłady dobrego wzornictwa. Chcemy odczarować słowo „design” i wskazywać, że rzeczy piękne, mogą być praktyczne i nie muszą być drogie. Dlatego w tym roku, także w czerwcu, nastąpi eksplozja inicjatyw z zakresu projektowania i promocji dobrych praktyk projektowych na Śląsku. Licznie zorganizowane w tym czasie wystawy, wykłady i warsztaty zaprezentują projekty i realizacje powstałe w regionie, a także prace studenckie i dyplomy uczelni kształcących projektantów. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty. Zapraszamy profesjonalistów, pasjonatów i amatorów designu, mamy także ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. Każdy może być świadkiem tak różnorodnych wydarzeń jak formowanie szkła, rzeźbienie w drewnie czy tworzenie gier komputerowych.

Jesteśmy przekonani, że działania, które zapoczątkowaliśmy w 2014 roku służą rozwojowi społeczności lokalnej, poprawiają komfort życia jak również promują kulturę Śląska Dolnego, Górnego i Opolskiego nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych niecodziennych inicjatywach.

Jak wyglądał Śląski Czerwiec Projektowy rok temu?
W czasie zorganizowanej po raz pierwszy w czerwcu 2014 r. inicjatywy pod nazwą Śląski Czerwiec Projektowy, na wielu wystawach, zaprezentowaliśmy projekty i realizacje powstałe w regionie, a także prace studenckie i dyplomy partnerskich uczelni. Pokazaliśmy w ten sposób, że na Śląsku są młodzi twórcy, znający odpowiedzi na problemy kształtowania otoczenia człowieka. Zapraszaliśmy też na wykłady i warsztaty z projektantami, którzy starali się dostarczyć odwiedzającym inspiracji do urządzania własnych wnętrz, a artyści rzeźbiarze podczas pleneru pokazali inne podejście do mebla ze szczególną dbałością o indywidualizm formy. Dzieci i dorośli mogli się przekonać, że gry i zabawy mogą uczyć projektowania, a performer podpowiadał ile funkcji może pełnić prosty przedmiot z naszego otoczenia.

Takie i wiele innych działań przeprowadziliśmy w czerwcu 2014 roku z naszymi 7 partnerami pod hasłem ZJEDNOCZENI DESIGNEM. Projekty realizowane były w 6 miastach obejmujących 3 śląskie województwa (dolnośląskie, opolskie i górnośląskie). W ponad 30 wydarzeniach uczestniczyło około 2500 osób zarówno dzieci jaki i dorosłych, profesjonalistów jak i sympatyków designu.

Aby przeprowadzić działania, w czerwcu zjednoczyli się:
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU
DOBROTEKA W DOBRODZIENIU
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W OPOLU
GALERIA WNĘTRZ DOMAR WE WROCŁAWIU
INSTYTUT SZTUKI UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ W GLIWICACH
ZAMEK CIESZYN

Do udziału w wydarzeniach zaprosiliśmy także podmioty wspierające dobre projektowanie z innych regionów Polski (ARENA DESIGN z POZNANIA, ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL, AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH Z KRAKOWA, itp.). Patronat honorowy nad projektem objęli 3 wojewodowie 2 marszałkowie oraz 1 starosta. Informacje o wydarzeniach znalazły się w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Na potrzeby projektu uruchomiliśmy portal internetowy www.czerwiecprojektowy.pl, oraz działania na Facebooku.

Jesteśmy przekonani, że działania, które podjęliśmy w 2014 są czymś wyjątkowym, służą rozwojowi społeczności lokalnej, poprawiają komfort życia na Śląsku, jak również promują kulturę Śląska w całym kraju, dlatego w 2015 roku zamierzamy kontynuować te działania wierząc, że w ten sposób możemy wpływać na:
– rozszerzenie oferty kulturalnej regionu śląskiego, upowszechnianie różnorodności kulturowej Śląska,
– zaprezentowanie bogactwa oferty przez pryzmat łączenia doświadczeń rzemiosła lokalnego, pracy projektantów, architektów i studentów wydziałów projektowych;
– wspomaganie rozwoju gospodarczego w oparciu o innowacyjne projektowanie, przedsięwzięcia kulturotwórcze i artystyczne;
– budowanie płaszczyzn porozumienia i współpracy pomiędzy projektantami a przdsiębiorcami poszukującymi sposobów na rozwój swoich produktów;
– rozwijanie współpracy w makroregionach w oparciu o dobre wspólne praktyki projektowe;
– promowanie regionalnych atrakcji wzornictwa i architektury.

Anna Bukartyk
Dobroteka

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług