Zindywidualizowane wiertarki

Wielofunkcyjne wiertarki wielowrzecionowe Dan-List to manualne, półautomatyczne lub w pełni zautomatyzowane maszyny przygotowane do wszelkich zadań produkcji otworowej i nie tylko.

Firma Dan-List z główną siedzibą w Danii produkuje urządzenia stolarskie od ponad 100 lat, a produkcją wiertarek wielowrzecionowych zajmuje się już od roku 1980. Dziś wiertarki Dan-List oparte są na trzech seriach:
• BM – sterowane manualnie za pomocą pedału lub obsługi przycisków dwurącz,
• BA – komponenty są automatycznie przenoszone z magazynu wewnątrz maszyny, obrabiane i zawracane do operatora; ustawianie maszyny jest realizowane ręcznie w sposób prosty i szybki,
• Autoset – wszystko w maszynie działa automatycznie, ustawienia wszelkich profili wykonywane są z PC, żadne nie zajmują więcej niż 60 sekund.

Każda maszyna ma prostą, solidną konstrukcję i jest wytwarzana wyłącznie z wykorzystaniem europejskich, markowych komponentów, narzędzi i sprzętu – tak aby obsługiwać każde wyspecjalizowane, indywidualne potrzeby i wymagania. Wszystkie jednostki i głowice wiertnicze są wykonywane i testowane we własnej fabryce Dan-List w celu uzyskania pewności, że ich jakość jest w 100% za każdym razem zachowywana.

Głowice i jednostki wiertnicze mogą być obracane o 360o wokół własnych osi. Wiertarki wielowrzecionowe z więcej niż jedną jednostką wiertniczą wyposażone są w kontroler PLC z ekranem dotykowym do programowania cykli roboczych. Daje to możliwość wyboru, które jednostki mają być aktywne, a także ustawienia kolejności ich użycia (np. z powodu uniknięcia jednoczesnego, kolizyjnego wiercenia krzyżowego). W razie potrzeby można dla każdej jednostki zaprogramować funkcję krokowego wiercenia dla oczyszczenia otworów.

Możliwe systemy podawania w seriach BA i Autoset:
• bezpośrednio z innego urządzenia roboczego, czyli poprzez dołączenie maszyny Dan-List do istniejącej linii produkcyjnej,
• zasobnik z jedną warstwą komponentów,
• taśmociąg podający z większą ilością warstw detali,
• dostarczanie robotem.

Dostępne systemy transportowe w seriach BA i Autoset:
• przelotowe do taśmociągu podającego, automatycznie przenoszące elementy do następnej maszyny,
• przelotowe do taśmociągu, z którego gotowe elementy są automatycznie przesuwane na rolki poza maszyną,
• system podnośnikowy, który przenosi gotowe elementy na dół, na pasy transportujące do magazynu operatora (opcja zaoszczędzenia miejsca),
• automatyczny przenośnik, programowany krokowo, umieszczony obok maszyny, stosowany w przypadku wyrobów o szczególnie ostrożnym traktowaniu.

Dostosowane do wymagań nabywcy
Maszyny Dan-List są konstruowane indywidualnie, dlatego kiedy klienci mają specjalne wymagania co do funkcji wiertarki, firma jest idealnym partnerem. Producent jest w stanie stworzyć dokładnie taki model, który będzie satysfakcjonujący pod względem wymagań i budżetu. Zwykle maszyna jest projektowana na podstawie danych dotyczących wytwarzanych wyrobów oraz innych informacji otrzymanych od klienta. Po przedyskutowaniu oczekiwań nabywcy wykonywany jest układ urządzenia. Jeśli ma ono być obsługiwane ręcznie, półautomatycznie lub w pełni automatycznie, a nawet jeśli jest to urządzenie z drugiej ręki, dostosowywane do określonych wymagań, to proces obsługi zamówienia jest taki sam. Reasumując, wszystkie maszyny są konstruowane w bardzo ścisłej współpracy z klientem, przy uwzględnieniu jego szczególnych potrzeb. W ten sposób powstają maszyny wykonujące bardzo zróżnicowane zadania, takie jak: wiercenie uchwytów do narzędzi ogrodniczych, wiercenie, przycinanie i frezowanie nóg do łóżka, wiercenie oraz wyfrezowanie profili okiennych, wiercenie gotowych szafek (również wyposażonych w szyby), frontów szuflad (w tym nieprzelotowych rowków) i wielu innych, zupełnie różnych przedmiotów.

Maszyny standardowe
Maszyna BM 500 to podstawowe, niezwykle elastyczne, stacjonarne, manualnie sterowane urządzenie dostarczane z jedną jednostką wiertniczą, którą można obracać tak, by dokonywać wierceń poziomo lub pionowo. Możliwe jest również wiercenie pod różnymi kątami. BM 500 jest obsługiwany za pomocą pedału nożnego w zakresie zablokowania przedmiotu oraz dwuręcznego systemu startującego dla aktywacji wiercenia.

Standardowym, półautomatycznym urządzeniem jest model BA 2800. Wyposażony jest on w 6 jednostek wiertniczych: 2 od góry, 2 z boku i 2 od tyłu. Załadunek do magazynu jest ręczny, ale odbiór i posuw do stanowisk wiertniczych i następnie dostawa powrotna do operatora – automatyczne. Wydajność maszyny wynosi do 1000 elementów na godzinę, w zależności od wielkości elementów, głębokości wiercenia i położenia otworów. Maksymalna długość obrabianych elementów to 2200 mm (w razie potrzeby może być więcej). Z maszynami serii BA mogą być również dostarczane małe roboty do automatycznego podawania elementów.

Classic Autoset jest zalecany, gdy zmiana ustawień dla profili ma zająć maksymalnie 60 sekund. Wystarczy wpisać numer programu, który jest związany z odpowiednim wyrobem i wszystkie jednostki wiertnicze/frezujące, magazyny i stanowiska obróbcze zostaną z ogromną precyzją nastawione automatycznie za pomocą siłowników. Także ten model może być wyposażony w małe roboty zapewniające podawanie przeznaczonych do obróbki elementów.

Popularnym wśród klientów standardem jest maszyna Dan-List AFP. Jest ona standardowo wyposażona w dwie jednostki wiertnicze, a nabywca może zdecydować, gdzie mają być one umieszczone. Dan-List AFP jest automatem, w którym rozmieszczenie otworów jest wpisane i przechowywane w PLC. Po wprowadzeniu numeru programu urządzenie przenosi automatycznie elementy do przodu i wykonuje zaprogramowane zadania. Praktycznie pracuje ono bez operatora, dopóki magazyn zawiera elementy. Kiedy magazyn jest pusty, urządzenie się zatrzymuje. Dan-List AFP dostarczany jest ze sterownikiem, który może przechowywać 99 różnych programów, z których każdy zawiera 18 różnych pozycji. Jest to idealne rozwiązanie dla produkcji o zmiennym programie.

Dodatkowe operacje
Wszystkie maszyny Dan-List mogą być dostarczone z możliwością wykonania większej liczby operacji, co jeszcze bardziej minimalizuje czas obsługi i przenoszenia elementów w produkcji. Jako wyposażenie dodatkowe mogą posiadać:
• piły do cięcia pod kątem 90o – obrabiany element jest przycięty na odpowiednią długość na wejściu,
• piły ukośne do cięcia elementów pod kątem,
• jednostki do nacinania,
• automatyczny system mocujący kołki,
• automatyczny montaż śrub,
• automatyczne układanie,
• wiercenie synchroniczne,
• pistolet do wbijania gwoździ,
• roboty do chwytania małych detali,
• nietypowe głowice wiertnicze.

Głowice wiertnicze
Wszystkie rodzaje głowic Dan-List wytwarza we własnej fabryce w Danii przy użyciu wyłącznie wysokiej jakości europejskich części, dlatego mają one wyjątkową precyzję i wyjątkowo długotrwałe działanie. Tolerancja jest w nich niższa nawet od ±0,002 mm. Rozmiary standardowych głowic mieszczą się w odległościach od 16 do 32 mm między osiami wrzecion. Głowice specjalne, służące do wykonywania różnych zadań, są projektowane i wykonywane indywidualnie. Przykładem mogą być głowice pod wiercenie w trójkącie, z podwójnym wrzecionem naprzeciw siebie, ze zmiennym rozstawem osi czy głowica, w której wrzeciona nie są w jednej linii.

Inne maszyny do obróbki drewna
Stanowiska testowe naprężeń są przeznaczone do wykonywania próbnych zgięć i testowania stabilności gotowych detali (np. profili okien lub łóżka). Stacje testowe ciśnienia mogą być dostarczone jako samodzielne jednostki lub zintegrowane z maszynami Dan-List. Wielkość ciśnienia do testu jest wprowadzana w PLC. Jeśli wymagane ciśnienie jest zatwierdzone, część jest odpowiednio automatycznie oznaczona. W przypadku złamania lub pęknięcia po nacisku urządzenie nie oznacza elementu i daje sygnał do operatora. Statystyki mogą być zapisane w kontrolerze.

Nowa generacja stacji naprawczych do rozwiercania sęków i naprawy kieszeni żywicznych została zaprojektowana w oparciu o zasady obsługi maszyn serii BM. W ofercie są dostępne modele zarówno z jedną głowicą, jak i taką ilością głowic, jakiej potrzebuje klient. Obrabiany element jest umieszczony ręcznie pod narzędziem, jego prawidłowe położenie można korygować przy użyciu lasera. Możliwe jest regulowanie prędkości jednostki. Stacja naprawcza jest bardzo łatwa w obsłudze i nie stanowi ciężkiej pracy dla operatora.

Frezarki wycięć Slot – w tych urządzeniach element jest umieszczany ręcznie w maszynie i blokowany naciśnięciem pedału, po dwuręcznym, bezpiecznym aktywowaniu startu rozpoczyna się cykl frezowania. Maszyna do frezowania wyżłobień może być dostarczana z regulacją wysokości stołu roboczego.

(rp)

.