Zindywidualizowane stoły krojcze

Firma SAMEX to polski producent stołów krojczych i urządzeń przeznaczonych do krojenia różnego rodzaju materiałów. Poza standardową ofertą firma zajmuje się projektowaniem i budową stołów na specjalne zlecenie. Poniżej przedstawiamy dwa przykłady takich produktów.

Wpierwszym projekcie zastosowane zostały trzy odkrawacze z serii Long Ocean. Pierwszy z nich, zamontowany na lagowarce ręcznej, służy do warstwowania i odcinania materiału z belki. Do dyspozycji pozostają 4 mb powierzchni roboczej blatu wyposażonego w system nadmuchu. Dzięki poduszce powietrznej materiał można z łatwością przesuwać w kierunku stacjonarnych odkrawaczy w celu dalszej obróbki, czyli formatowania. Dwa odkrawacze zamontowane do siebie prostopadle umożliwiają przycinanie równych formatek, na przykład: 1 x 1 m, 2 x 1 m lub dowolnych innych. Stół jest wyposażony w system laserowego odmierzania długości cięcia i pozwala na precyzyjne cięcie z dokładnością do 1 mm.

Drugi stół powstał na bazie połączenia i przerobienia dwóch stołów z podstawowej oferty – CUTMaster i RollMaster. W tym przypadku zastosowano dwa odkrawacze – jeden na lagowarce, drugi wbudowany w blat stołu. Podstawowym założeniem była możliwość przecięcia kilkunastu warstw zlagowanego materiału o grubości do 12 cm. Cel został osiągnięty dzięki wprowadzeniu dwóch listew dociskowych sterowanych pneumatycznie. Proces cięcia wielowarstwowego został znacząco skrócony. Stół można wykorzystywać także do jednoczesnego lagowania materiału z dwóch stron.