Żegnaj Veri Peri, witaj Viva Magenta!

Nowy kolor roku według Instytutu Pantone – Viva Magenta 18-1750 – to odcień „zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły”. Jest to odważny i nieustraszony, pulsujący kolor, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu oraz pisaniu nowej historii. O tym wyjątkowym kolorze, jak i jego zastosowaniu w wyposażeniu wnętrz, opowiadają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Viva Magenta to kolor łączonych przeciwieństw. Nawiązuje do najżywszej i najtrwalszej naturalnej czerwieni – czyli czerwieni koszenilowej, a także do fioletowych odcieni magenty z XIX wieku, sztucznie otrzymanej z aniliny. Łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość z teraźniejszością, realne z wirtualnym. Co ciekawe, do wyboru tego koloru przyczyniła się także sztuczna inteligencja.

– Według ekspertów Instytutu Pantone, Viva Magenta to kolor eksperymentatorów łączących ludzką kreatywność i sztuczną inteligencję. Według Laurie Pressman, wiceprezeski Pantone, jest to także kolor, wyrażający pragnienie optymizmu, nieszablonowego myślenia, łączenia natury i innowacji technologicznych aby tworzyć lepszy świat. Ekspertka nawiązuje do aktualnego życia w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie – to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec – mówi Aldona Mioduszewska, dyrektor marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Salon INTERNO ITALIANO, kolekcja MEDEA MAXDIVANI. Fot. Galeria Wnętrz Domar.

Gdzie wykorzystać kolor 2023 roku?

Kolor roku ma także wpływ na trendy wnętrzarskie, w których odznaczona barwa gra pierwsze skrzypce. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, w przypadku salonu, tak intensywny odcień jak Viva Magenta sprawdzi się najlepiej w formie dodatków, jednak nie tak pokaźnych, jak na przykład duża ściana.

– Jest to kolor nawiązujący do czerwieni, więc przez swoją moc i nasycenie, najlepiej wypadnie w formie wnętrzarskich dodatków lub pojedynczych elementów wyposażenia. Niech to będzie jeden, konkretny akcent – na przykład sofa, fotel lub ozdoba w postaci wazonu, donicy lub po prostu rośliny. Choć ciężko jest użyć tego koloru jako barwy wiodącej całego pomieszczenia, pięknie może się prezentować z innymi odcieniami – beżami, różami, zieleniami czy błękitami, dzięki czemu zachowana będzie równowaga kolorystyczna wnętrza. W sypialni Viva Magenta urzeknie nas w postaci wezgłowia lub ramy całych łóżek – o ile są to modele tapicerowane. Pozostałe elementy w pomieszczeniu muszą być jednak neutralne. W innym wypadku natężenie tak nasyconej kolorystyki może nie tylko przytłaczać wizualnie, ale i wpływać na samopoczucie oraz wypoczynek.

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że w takim najlepsze zastosowanie tego koloru widzi jednak nie w domach, lecz w przestrzeniach publicznych – restauracjach, klubach czy we wnętrzach sklepów.

Viva Magenta a Veri Peri

Czy kolor 2023 roku jest łatwiejszy do wykorzystania w aranżacjach niż zeszłoroczna barwa? Sylwia Gulewicz-Wysocka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR mówi, że nie do końca – każda z tych barw jest wymagająca. Stąd potrzebna jest rozwaga, śmiałość i delikatność, żeby tworzyć odpowiednie połączenia kolorystyczne:

– Choć w przypadku kolor roku 2022, jak i koloru roku 2023 należy zachować umiar, uwielbiając naturalne barwy takie jak błękit, beż i zieleń szałwiowa, w takim zestawieniu kolorystycznym każdy z tych odcieni odnajdzie się bez większych problemów.

Viva Magenta czy Veri Peri? Jeżeli lubimy dany kolor, śmiało zdecydujmy się na element wyposażenia w tym odcieniu. A wybierając sofę, fotel czy dodatki w tym kolorze odwiedźmy Galerię Wnętrz DOMAR, prezentującą rozwiązania wielu znakomitych producentów.

Salon RENA, łóżko ASPEN VELVET. Fot. Galeria Wnętrz Domar

Fotel Harry, salon RENA. Fot. Galeria Wnętrz Domar

Salon MAGIC HOME, mural INKIOSTRO BIANCO BOULEVARD. Fot. Galeria Wnętrz Domar.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług