VisioCNC – oprogramowanie obrabiarek firmy Fanum 

Firma Fanum, polski producent obrabiarek CNC, wyposaża swoje urządzania we własne, autorskie oprogramowanie – VisioCNC. Umożliwia ono tworzenie całkowicie nowych programów obróbczych oraz edycję tych utworzonych w innych systemach CAD/CAM. Dzięki niemu użytkownik ma pełną możliwość testowania, symulowania oraz optymalizowania przejść między operacjami i dokonywania zmian w kodzie. Wszystko bez konieczności posiadania licencji CAD/CAM.

 

Centra produkowane przez Fanum nie muszą być obsługiwane przez VisioCNC. Może to być inne dowolne oprogramowanie CAD/CAM, które jest przeznaczone do pracy w zakładach obróbki drewna. Jednak oprogramowanie polskiego producenta ma wiele zalet, które sprawiają, że jego stosowanie jest sensowną alternatywą.

VisionCNC ma przyjazny dla użytkownika interfejs, czytelny i łatwy w obsłudze. Standardowo jest on w języku polskim, ale można go spersonalizować pod kątem dowolnego języka. Do aplikacji można importować pliki utworzone w różnych innych systemach CAD/CAM, na przykład AlphaCAM, NX HyperMIill, SolidCAM czy SolidWorks.

Symulacja 3D

VisioCNC zapewnia bardzo dokładną symulację procesu obróbczego, gdyż jest ona oparta na zgodnych z normami ISO kodach G. W rezultacie użytkownik dostaje wierne odwzorowanie działań sterownika. Jest więc to doskonałe narzędzie do kontroli programów, wykrywania ewentualnych kolizji w trakcie pracy maszyny, jak i ruchach ustawczych. Łatwo można wprowadzić korekty dotyczące kolejności i parametrów operacji, metody przejść między nimi, a także długości i średnicy narzędzia.

Kalkulacja kosztów

Zaletą oprogramowania Fanum jest możliwość dokładnej kalkulacji kosztów produkcji jeszcze na etapie jej wczesnego przygotowywania. Jest to możliwe dzięki miarodajnym obliczeniom przez aplikację rzeczywistych czasów obróbczych. Nie ma więc potrzeby przeprowadzania długotrwałych testów fizycznych. Optymalizacja ścieżek pracy narzędzi i eliminacja potencjalnych kolizji istotnie zmniejsza czas wdrożenia nowej produkcji.

Makra parametryczne

VisioCNC pozwala tworzyć parametryczne podprogramy obróbcze typu makro. Opisują one powtarzalne operacje, takiej jak: wiercenie, czopowanie, planowanie, cięcie i frezowanie podstawowych konturów. Tego typu algorytmy mogą być następnie wykorzystywane w dowolnym momencie bez ponownego pisania kodu, co znacznie przyśpiesza przygotowanie całości programu obróbczego. VisioCNC posiada też dużą bazę wstępnie przygotowanych makro, które umożliwiają projektowanie wielu operacji obróbczych bez użycia zewnętrznego oprogramowania CAM. Pozwalają one na przygotowanie większości projektów trzyosiowych.

PCX

W oprogramowaniu sterującym obrabiarkami Fanum znajduje się też program PCX, przeznaczy do łatwej obsługi wszystkich funkcji obrabiarki. PCX wspomaga operatora w standardowych czynnościach przez niego wykonywanych, takich jak na przykład:

– obsługa sondy pomiaru narzędzia,

– bieżąca obsługa maszyny (tryb pracy, ręczne smarowanie),

– organizacja bazy narzędzi,

– szybkie sprawdzanie przekroczeń osi w programach ISO,

– pozycjonowanie detalu na stole za pomocą sondy dotykowej.

Funkcje VisioCNC:

– sprawdzanie operacji obróbczych,

– symulacja pracy maszyny,

– optymalizacja ścieżki narzędzia,

– generowanie G-kodów zrozumiałych dla maszyny,

– sprawdzanie limitów osi maszyny,

– odzwierciedlanie funkcji sterownika numerycznego,

– obliczanie rzeczywistych czasów obróbczych,

– optymalizacja przejść międzyoperacyjnych,

– szybkie zmiany korekty długości narzędzia,

– wykrywanie kolizji głowicy z obrabianym materiałem i innymi częściami maszyny,

– import wygenerowanych wcześniej programów w celu ich użycia do wykonywania różnych detali przy pracy, na przykład na dwóch polach obróbczych,

– tworzenie parametrycznych makr obróbczych, takich jak: czopowanie, wykonywanie gniazd, planowanie powierzchni, wiercenie, konturowanie, cięcie, mikrowczepy itp.,

– funkcja obróbki odbicia lustrzanego – bardzo przydatna przy detalach symetrycznych, takich jak na przykład elementy krzeseł,

– import plików z systemów CAM/CAD.

(opr. jz)

http://www.fanum.pl