Uniwersalny i funkcjonalny ploter frezujący

Centrum Frezarskie CNC Professional 2030 firmy Seron to maszyna czteroosiowa, 10-głowicowa, wyposażona w agregat z piłą tarczową, której atutami są szybkość działania, dokładność mechanizmów oraz wielofunkcyjność. Urządzenie zostało wyróżnione na targach DREMA 2015 Złotym Medalem MTP.

W maszynie zastosowano silniki serwo AC o dużej mocy, umożliwiające osiąganie prędkości rzędu 40 m/min. Dokładność gwarantują specjalne, wysokiej klasy, szlifowane listwy zębate z przełożeniami helikalnymi.

Centrum jest urządzeniem wielofunkcyjnym – umożliwia wykonanie wielu różnych rodzajów obróbki. Jest także bardzo uniwersalne, może być używane w wielu branżach: stolarskiej, metalowej, reklamowej, budowlanej, przemysłowej itp. Jeśli chodzi o zakłady drzewne i stolarskie, może być wykorzystane do produkcji: drzwi, drzwiczek meblowych, płycin (również rzeźbionych), schodów, elementów mebli, a także do rozkroju płyt meblowych itp. Doskonale sprawdza się przy pracy w litym drewnie, jak i w płytach drewnopochodnych.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta – począwszy od przygotowania projektu aż do jego wykonania. Oprogramowanie komunikuje się z wszystkimi popularnymi programami używanymi do projektowania i na tej bazie jest w stanie wykonać autonesting (automatyczne rozmieszczenie elementów na materiale), oszczędzając czas i materiał, generując gotowe pliki do użycia na centrum frezarskim. Ploter posiada wbudowaną bibliotekę narzędzi oraz różne użyteczne funkcje, jak: korekcję średnicy narzędzia, różne strategie obróbcze, symulację procesu.

Maszynę może obsługiwać tylko jedna osoba za pomocą panelu operatorskiego. Umożliwia on uruchomienie procesu i jego późniejszą kontrolę – w tym również zmianę parametrów w trakcie obróbki. Pozycjonowanie materiału jest niezmiernie proste dzięki wysuwanym bazom pozycjonującym. Maszyna jest w stanie zastąpić kilka urządzeń i wykonywać mocno złożoną, wieloetapową obróbkę. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla wymagających gałęzi przemysłu, m.in. dla przemysłu meblarskiego, tworzyw sztucznych. Ploter przeznaczony jest do wykonywania półproduktów meblowych, szybkiego rozkroju, otworowania płyty kilkoma narzędziami równocześnie, frezowania od boku, otworowania, frezowania skomplikowanych kształtów – w tym również brył 3D.

Maszyna wyposażona jest w najnowszy system bezpieczeństwa współpracujący z wieloma czujnikami i posiadający funkcję autodiagnostyki przed uruchomieniem urządzenia. System ten spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa, uniemożliwia uruchomienie maszyny w przypadku wykrycia usterki lub w przypadku jej wystąpienia w czasie realizacji zadania wstrzymuje pracę.

Centrum 2030 Professional posiada pole robocze o wymiarach 2080 x 3100 mm, umożliwiając tym samym obrabianie materiałów w najczęściej spotykanych wymiarach bez konieczności wcześniejszego formatowania płyt. Maszyna posiada stół hybrydowy, dzięki czemu jest możliwość mocowania mechanicznego lub próżniowego obrabianego materiału zależnie od preferencji użytkownika lub rodzaju wykorzystywanego materiału.

Maszyna jest bardzo uniwersalna, umożliwia obróbkę materiałów drewnianych, drewnopochodnych, kompozytów, tworzyw sztucznych, metali itp., a przy opcji zastosowania głowicy oscylacyjnej również cięcie wielowarstwowe tkanin, skóry, tektury itp. W połączeniu z precyzyjnymi napędami umożliwia osiągnięcie dużej dokładności (pozycjonowanie 0,02 mm), jak również osiąganie bardzo dużych prędkości – nawet 40.000 mm/min.

Nowoczesne elektrowrzeciono wysokoobrotowe urządzenia, z płynną regulacją w zakresie 3000-24.000 obr./min., ułożyskowane ceramicznie, zapewnia szybką obróbkę o wysokiej jakości. Gwarantuje między innymi rozcinanie płyt meblowych bez strzępienia krawędzi.

Wrzeciono współpracuje z rewolwerowym magazynem narzędzi, co umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na wymianę narzędzia. Operacja ta jest wykonywana nad realizowanym projektem bez konieczności czasochłonnych najazdów na magazyny narzędziowe, znajdujące się poza polem roboczym maszyny.

Ploter frezujący został dodatkowo wyposażony w agregat wiertarski pozwalający pracować równocześnie lub zamiennie 9 narzędziami. Wymiana wierteł odbywa się automatycznie w ramach jednego modułu, co umożliwia błyskawiczne wykonywanie kilku otworów o różnych średnicach w tym samym momencie. Ploter ma również możliwość frezowania i wiercenia pod dowolnym kątem w materiale „od boku” przy użyciu agregatu kątowego automatycznie pobieranego z magazynu narzędziowego.

Dodatkowym atutem maszyny jest agregat z piłą tarczową, dzięki któremu również automatycznie wykonywane są nacięcia.

Automatyczna wymiana narzędzi i rewolwerowy magazyn narzędziowy sprawiają, że wymiana narzędzi przebiega nawet do 90% szybciej w porównaniu do wymiany manualnej i do 50% szybciej w stosunku do magazynu liniowego.

Firma Seron działa na rynku od 1996 roku i jest przedsiębiorstwem ze 100% polskim kapitałem. Początkowo firma działała w zakresie sprzedaży oraz serwisu maszyn CNC i zautomatyzowanych urządzeń. Od roku 2008 poszerzyła działalność o produkcję maszyn i urządzeń sterowanych numerycznie, opracowując stabilne, szybkie oraz bardzo nowoczesne rozwiązania. Obecnie trzon produkcji stanowią plotery frezujące CNC, plotery laserowe i plotery plazmowe. Oferowane maszyny CNC znajdują bardzo szerokie zastosowanie w branży stolarskiej, drzewnej, reklamowej, konstrukcyjnej, przemysłowej, elektronicznej, jak również przy obróbce tworzyw sztucznych.
Seron cały czas dynamicznie się rozwija. Na początku 2015 roku oddana została do użytku hala produkcyjna o powierzchni 2000 m2 z zapleczem socjalno-biurowym w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie został uruchomiony nowoczesny park maszynowy. Aktualnie w budowie jest kolejna hala, która ma pomóc skrócić terminy realizacji urządzeń. W związku z szybkim rozwojem firma planuje także wprowadzić do produkcji nowe modele obrabiarek sterowanych numerycznie oraz zwiększyć zatrudnienie.

Serce produkcji stanowi ponad 120-tonowe centrum obróbcze firmy Cincinnati, dostawcy znanego z bardzo precyzyjnych urządzeń. Identyczne maszyny znalazły zastosowanie w belgijskiej fabryce produkującej części samolotowe między innymi dla Boeinga oraz Airbusa. Ogromne możliwości maszyny przekładają się na korzyści dla nabywców urządzeń firmy Seron.

Firma inwestuje w wyspecjalizowaną kadrę pracowników, realizując szkolenia w zakresie wprowadzania nowych technologii. Posiada także własną jednostkę badawczo-rozwojową, dzięki której tworzy konkurencyjne urządzenia dostosowane do coraz wyższych wymogów klientów oraz międzynarodowych standardów.
Seron dąży do tego, aby jego oferta trafiała zarówno w potrzeby dużych, przemysłowych zakładów, jak i niewielkich przedsiębiorstw i mogła konkurować ze światowymi rozwiązaniami.

.