Split 3A firmy Greda

do cięcia elementów gięto-klejonych


Włoska firma Greda jest producentem centrów obróbczych, które dostosowywane do indywidualnych potrzeb nabywców pozwalają zwiększyć produktywność, elastyczność oraz efektywność działań zakładów branży meblarskiej. Split 3A to 3-osiowa obrabiarka jedyna w swoim rodzaju, została bowiem zaprojektowana dla fabryk mebli specjalizujących się w produkcji mebli, w których są elementy ze sklejki gięto-klejonej i doskonale realizuje ten specyficzny zakres obróbki. Jej cechą charakterystyczną są dwa, mogące działać oddzielnie lub wspólnie, pola robocze, które umożliwiają wycinanie w jednym cyklu wielu elementów.


Solidność i precyzja

Maszyna posiada mocną, spawaną konstrukcję stalową. Na górnej części podstawy porusza się suport wrzeciona w osi X (ruch wzdłużny), na którym działa oś Z (ruch pionowy) – oś Y (poprzeczny ruch) przemieszcza się prostopadle do osi Z. Ruchy osi odbywają się za pośrednictwem nakrętki tocznej kulkowej i łożysk kulkowych. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałe pozycjonowanie każdej osi, nawet przy dużej prędkości przemieszczania i pozwala uniknąć niebezpiecznych drgań. W osi Z ruch wspomagają siłowniki pneumatyczne, równoważące ciężar przemieszczanych elementów. Maszyna posiada zainstalowany hamulec bezpieczeństwa na wypadek nagłej awarii zasilania elektrycznego.
Napęd osi zapewniają bezszczotkowe serwosilniki prądu przemiennego kontrolowane przez sterowniki cyfrowe. Suport porusza się na 4 łożyskach wzdłużnych, które przemieszczają się po utwardzonych prowadnikach pryzmatycznych.
Maszyna posiada automatyczny, centralny układ smarowania elementów przesuwnych.

Głowica
Głowica posiada stalowe ostrza tnące (o średnicy 250 mm) napędzane przez silnik o mocy 7,5 kW (10HP), pracujący z prędkością maksymalną 8000 rpm, z systemem chłodzenia powietrzem. Prędkość oraz kierunek obrotu elektrowrzeciona sterowana jest przez falownik o mocy 5,5 kW.

Dwa pola robocze
Stół roboczy o solidnej stalowej konstrukcji posiada dwie strefy robocze o wymiarach 1500 x 700 mm. 4 uchwyty pionowe i poziome (po 2 na każdą strefę), każdy z 4 cylindrami mocującymi zapewniają odpowiednie zamocowanie obrabianych elementów czy szablonów. Każdy obszar roboczy jest wyposażony w dmuchawy.
Podział na dwie niezależne strefy pracy pozwala na pracę w cyklu „commuter”: załadunek i rozładunek części odbywa się w jednym miejscu pracy, podczas gdy maszyna pracuje w drugim miejscu, co tym samym zwiększa tempo produkcji lub też istnieje możliwość wykonywania różnych programów pracy w obu strefach. Maszyna może też pracować, wykorzystując całość jako jedno pole, co przydaje się przy obróbce długich elementów.
Dwie strefy pracy są oddzielone od siebie zdejmowalną przegrodą wykonaną z tworzywa sztucznego Lexan. Praca na jednym łącznym polu wymaga jej usunięcia.

Sterowanie i oprogramowanie
Sterowanie numeryczne jest realizowane w oparciu o wydajny komputer PC. Wśród głównych możliwości, jakie daje CNC, wymienić należy:
• jednoczesne sterowanie pracą maszyny w 3 osiach,
• jednoczesne programowanie przebiegu obróbki w trakcie pracy,
• kontrolę zakresu ruchu narzędzia dzięki wizualizacji na ekranie monitora,
• kompensację promienia oraz długości narzędzia w obszarze roboczym,
• funkcję obrotu (obrót profilu),
• prędkość automatyczną na krawędzi,
• funkcję odbicia lustrzanego (obróbka symetryczna),
• funkcję skalowania,
• funkcję przebiegu próbnego do symulacji obróbki przy użyciu napisanego programu w celu przetestowania jego prawidłowego działania bez zniszczenia maszyny.
Wielojęzyczny poradnik sterowania maszyną dostępny jest także on-line. Modem Ethernet umożliwia podłączenie obrabiarki do lokalnego biura lub sieci produkcyjnej.
Skrzynka elektryczna (stopień bezpieczeństwa IP 55) mieszcząca elektronikę jest umieszczona po prawej stronie maszyny, w oddzielnym przedziale chroniącym od pyłu. Na skrzynce są zamontowane: panel operacyjny i ekran.
Split 3A wyposażony jest w program Hicam 3, posiadający interfejs człowiek-maszyna (HMI) dla centrów obróbczych CNC, który pozwala operatorowi na łatwą i intuicyjną obsługę oraz unikanie błędów w stosowaniu różnych poleceń. Interfejs upraszcza programowanie, dzięki kompletnemu edytorowi 2D, poprzez wykorzystanie predefiniowanych makr, zastępowanie normalnego programowania kodem ISO. Hicam 3 zapewnia automatyczną optymalizację programów pracy, minimalizując ruchy osi i liczbę zmian narzędzi.

Sprężone powietrze
Instalacja sprężonego powietrza umieszczona jest centralnie i wyposażona w jednostkę filtrującą, regulator ciśnienia, smarownicę oraz system kontroli wartości minimalnej ciśnienia. Zasila ona urządzenia pomocnicze maszyny oraz służy do kontroli akcesoriów CNC do zaciskania elementów, a także kontroli ruchomych odnośników. Ciśnienie pracy wynosi 6 barów.

Made in Italy
Maszyny firmy Greda szczycą się etykietą Made in Italy – w całości są bowiem wytwarzane we Włoszech, w Mariano Comense, miejscowości położonej w samym centrum zagłębia meblarskiego w Lombardii. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały i podzespoły tylko od uznanych, czołowych dostawców międzynarodowych. Czynniki te znacząco wpływają na jakość i niezawodność wytwarzanych przez firmę urządzeń.
Przedsiębiorstwo założył w roku 1981 Nicola Daschini, który do dziś, razem ze swoimi dwoma synami, nim kieruje.
W Polsce maszyny Greda dostarcza firma Deta Polska Sp. z o.o.

(z)

Dane techniczne

Skok wzdłużny w osi X

3000 mm

Przesuw poprzeczny w osi Y

700 mm

Skok w osi pionowej Z

700 mm

Maksymalna prędkość posuwu przyspieszonego

60 m/min.

Moc całkowita

15 kW, OK

Napięcie

380 V, OK

Ciśnienie powietrza

6 barów, OK

Górne okapy odpylające

średnica 200 mm każdy + przepustnica

Waga netto

4500 kg

Średnie wymiary

8000 x 3000 x 3000 mm

 

.