Skorpion 160 SD – uniwersalny, mobilny rębak

Teknamotor to największy polski producent maszyn do rozdrabniania odpadów drzewnych. W ofercie firmy, wśród około 30 typów urządzeń, szczególne miejsce zajmuje rębak Skorpion 160 SD, pretendujący do miana bestsellera. Cieszy się dużą popularnością wśród polskich, jak i zagranicznych, głównie europejskich, odbiorców. Największe zalety tego modelu to: uniwersalność użycia, wysoka wydajność, trwałość, a także kompaktowa budowa. Ten mobilny rębak zapewnia maksymalną funkcjonalność w stosunku do ceny, przez co jest doskonałą propozycją na trudne czasy.

 

Nowoczesne silniki – wysoką wydajność

Maszyna ceniona jest przez użytkowników za dużą moc przerobową. Producent osiągnął ją dzięki użyciu tarczowego układu tnącego, napędzanego przez szereg udanych silników, zarówno benzynowych, jak i diesli.

Do wyboru są 3 modele 2-cylindrowych silników benzynowych, chłodzonych powietrzem:
– Kohler Command PRO EFI ECH980, o mocy 38 KM,
– Briggs&Stratton Vanguard EFI 37, o mocy 37 KM,
– Loncin LC2V90FD, o mocy 32,6 KM.

Zwolennicy silników Diesla mogą wybrać spośród dwóch modeli, chłodzonych cieczą:
– Kohler-Lombardini KDW 1003, 3-cylindrowy, o mocy 24,5 KM,
– Kohler-Lombardini KDW 1404, 4-cylindrowy, o mocy 25 KM.

Wszystkie motory to nowoczesne jednostki, spełniające najnowszą normę emisji spalin Stage V.

Nad pracą silników bez przeciążenia czuwa No-stress – jeden z najnowocześniejszych elektronicznych systemów tego typu dostępnych w Europie. W razie potrzeby dokonuje on automatycznego czasowego zatrzymania układu podającego. System ten posiada łatwo edytowalne oprogramowanie, co pozwala dostosować jego pracę do potrzeb użytkownika. Szybką zmianę trybu dostosowaną do rodzaju materiału zapewnia prosty wybór programu do grubego lub cienkiego drewna. Dodatkowo No-stress posiada licznik przepracowanego czasu rębaka.

40-litrowy zbiornik paliwa pozwala na kilkugodzinną, ciągłą pracę urządzenia.

Duża żywotność

Budowę układu tnącego i jego zalety wyjaśnia Tomasz Szczepaniak z firmy Teknamotor. Jak mówi: „Układ tnący stanowi tarcza wyposażona w dwa noże tnące, współpracująca z dwoma nożami podporowymi. Żywotność noży tnących zoptymalizowano poprzez ich obustronne zaostrzenie, co pozwala na obracanie ich o 180o, a w efekcie dwukrotnie dłuższe ich używanie. Wszystkie noże są wykonane z odpowiednio dobranych stali narzędziowych oraz poddane profesjonalnej obróbce cieplnej.”

Dodatkowo tarcza rębaka spełnia rolę wyciągu, wyrzucając uzyskany zrębek przez rurę wyrzutową. Rura ta, dzięki przekładni ślimakowej, może być ustawiana w dowolnym kierunku, w pełnym zakresie 360o.

Przerób

Skorpion 160 SD pozwala na rozdrabnianie różnego materiału, co przekłada się na jego uniwersalność. Mogą to być zarówno gałęzie wraz z konarami i odrostami (z liśćmi czy igliwiem), jak i okrągłe drewno o średnicy do 160 mm.

W standardzie maszyna posiada duży, ośmiokątny kosz załadowczy z gardzielą o wymiarach 285 x 180 mm, która pozwala na łatwy załadunek. Za sprawne wciąganie materiału odpowiada układ dwóch rolek napędzanych osobnymi silnikami hydraulicznymi z pompy hydraulicznej.

Bezpieczna praca

Rębak 160 SD wyposażony jest w linowy wyłącznik bezpieczeństwa. Pociągnięcie linki w dowolnym kierunku powoduje zatrzymanie układu podawczego. Pracę maszyny można wstrzymać także naciskając przycisk „STOP AWARYJNY”.

Mobilność

Prezentowany rębak zaprojektowano pod kątem łatwego przemieszczenia. Europejska homologacja pozwala na jego zarejestrowanie i poruszanie się nim w ruchu drogowym, jako przyczepy specjalnej. Maszyna jest wyposażona w hamulec najazdowy i postojowy, posiada ledowe światła drogowego, koło zapasowe, przyczepia się ją zaczepem kulistym lub oczkowym. Kompaktowe gabaryty rębaka pozwalają na jego szybki transport w każdych warunkach.

Mobilność to czynnik kluczowy dla wszystkich przedsiębiorstw realizujących prace w terenie. Skorpion 160D jest więc doskonałym wyborem pod tym względem. Może być on łatwo dostarczony w każde miejsce, co pozwala zaoszczędzać czas i dobrze organizować przebieg pracy. Zarówno w terenie zabudowanych, jak i leśnym, sprawdzi się jako niezawodne i efektywne narzędzie.

Dla kogo?

Skorpion 160 SD to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw komunalnych i drogowych, które prowadzą okresowe wycinki zieleni. W pewnym zakresie zastosowań sprawdzi się także w branży leśnej. Poza tym jest to godne polecenia rozwiązanie dla szeregu innych przedsiębiorstw, które chcą bez dużych inwestycji wykorzystać posiadane odpady drzewne i rozwijać się w ekologicznym kierunku.

Dane techniczne rębaka Skorpion 160 SD:

– gabaryty (dł. x szer. x wys.) – 3700 x 1760 x 2250 mm,
– waga – 890-1040 kg (w zależności od wyposażenia),
– średnica gałęzi – 160 mm,
– ilość noży – 2 tnące + 2 podporowe,
– szybkość podawania – do 33 mb/min,
– wydajność zrębkowania – do 12 m3/h,
– szerokość zrębka – od 9 do 11 mm,
– sposób podawania – dwie rolki zębate o napędzie hydraulicznym,
– średnica tarczy – 550 mm,
– wymiary gardzieli (szer. x wys.) – 285 x 165 mm.
– wyposażenie opcjonalne – podwyższenie rury wyrzutowej.

(jz)

 

https://www.teknamotor.pl/

Skorpion 160 SD – 2008 r.

Skorpion 160 SD – 2022 r.

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług