SIMALFA® 825 – najlepszy klej tapicerski – opinia ekspercka Mariusza Stróżaka

Ekspert od klejów tapicerskich, Mariusz Stróżak, przetestował bardzo dokładnie nowy typ kleju SIMALFA® 825. Jego podsumowanie brzmi: „Najlepszy klej do klejenia mebli tapicerowanych, z jakim kiedykolwiek pracowałem”. Najważniejsze zalety: superszybki w użyciu, natychmiastowe dalsze przetwarzanie, szeroki zakres możliwości zastosowania, pozostaje repozycjonowalny podczas obróbki.

 

Kleje są kluczowym elementem w produkcji mebli tapicerowanych 

MMiA: Od dłuższego czasu pracuje Pan z SIMALFA® oraz w przemyśle mebli tapicerowanych. To znaczy, że skleił Pan już sporo rzeczy. Co czyni Pana ekspertem w dziedzinie klejenia w branży tapicerskiej?

Mariusz Stróżak: Zgadza się. W branży mebli tapicerowanych pracuję od 1998 roku, a klejami dla tej branży zajmuję się od 2004 roku. Kleje są kluczowym elementem w produkcji mebli tapicerowanych i są stosowane w różnych miejscach. W swojej pracy przerabiałem, testowałem i porównywałem sporo typów klejów różnych producentów.

Zwłaszcza jeśli chodzi o tapicerowanie wysokiej jakości produktów w przemyśle meblarskim, wymagania dotyczące aplikacji i obróbki kleju są szczególnie wysokie. Nie da się sklejać skomplikowanie zaprojektowanych mebli tapicerowanych bez wysokiej jakości kleju. Idealny klej jest łatwy w obróbce i ma on wysoką wytrzymałość w produkcie końcowym.

Wymagania dotyczące klejów dla przemysłu tapicerskiego

MMiA: Mówi Pan o wysokich wymaganiach, które są stawiane wobec klejenia. Jak te wymagania są obecnie spełniane?

M. S.: W przemyśle mebli tapicerowanych nadal szeroko stosowane są w zakresie klejenia produkty na bazie rozpuszczalników. Przy bliższym przyjrzeniu się widzimy jednak pewne minusy zarówno dla przetwórcy, jak i dla konsumenta końcowego.

Po połączeniu klejonych materiałów nie ma już możliwości ich ponownego pozycjonowania. Oznacza to, że użytkownik nie może już dokonywać żadnych poprawek w obrabianym elemencie.

W produkcie końcowym kleje na bazie rozpuszczalników pozostają lepkie i szybko tracą swoją elastyczność. Ta utrata elastyczności klejonej warstwy powoduje, że spoina klejowa zaczyna się kruszyć. Ma to oczywiście negatywny wpływ na jakość mebli tapicerowanych.

I oczywiście wszyscy wiemy, że lotne rozpuszczalniki są szkodliwe dla środowiska i mają negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo przetwórców. Pozostałości rozpuszczalników znajdują się również w produkcie końcowym.

Kleje na bazie wody w przemyśle tapicerskim

MMiA: Wygląda na to, że to Pana nie przekonuje. A co z klejami na bazie wody?

M. S.: Istnieją aplikacje, w których stosowane są kleje na bazie wody i dobrze to funkcjonuje. Ale nawet tutaj są ograniczenia, które muszą być brane pod uwagę.

Ponieważ pianka znajduje się pod dużym naprężeniem podczas klejenia, również kleje na bazie wody muszą szybko wiązać. Do tej pory klejenie przy dużym naprężeniu mogło być wykonywane tylko w ograniczonym zakresie ze względu na wymaganą wysoką przyczepność początkową. W związku z tym nie ma możliwości repozycjonowania obrabianych przedmiotów lub może to być zmienione tylko w ograniczonym zakresie.

Ponadto klasyczne kleje na bazie wody mają tylko ograniczony zakres zastosowania w przemyśle tapicerskim. Wynika to z faktu, że nie wszystkie materiały stosowane w tym sektorze mogą być łączone przy użyciu klejów na bazie wody.

MMiA: W jaki sposób SIMALFA® 825 spełnia te wymagania?

M. S.: Już od pewnego czasu używamy nowego typu SIMALFA® 825 u różnych klientów z branży tapicerskiej. Jest to dwuskładnikowy klej na bazie wody, który nawet mnie przekonał. A to nie zdarza się zbyt często.

Szybkość, z jaką można obrabiać klej, zdolność szybkiego wykonania kolejnych etapów produkcji oraz szeroki zakres możliwości zastosowań SIMALFA® 825 są po prostu imponujące. Klej bez trudu łączy materiały stosowane w przemyśle tapicerskim. SIMALFA® 825 sprawdza się najlepiej właśnie w typowym dla branży klejeniu pianki do drewna. Sprawdziliśmy wszystko, co mogliśmy dostać w ręce, jeśli chodzi o drewno. Drewno twarde, miękkie, sklejka, płyta wiórowa, HDF, MDF, OSB itp. SIMALFA® 825 bez problemu wytrzymuje obciążenia nawet przy bardzo dużym naprężeniu pianki.

Również klejenie do tworzyw sztucznych nie stanowi problemu. Ale co jest jeszcze lepsze. Rozmawialiśmy o repozycjonowaniu. SIMALFA® 825 jest pierwszym znanym mi klejem na bazie wody, który nawet w przypadku produktów tapicerowanych może być rzeczywiście repozycjonowany. Jest to kluczowa pomoc dla każdego tapicera.

SIMALFA® 825 przekonuje tapicerów dzięki swojej wyjątkowej wydajności

MMiA: Więc wszystko ma, czego pragnie serce tapicera?

M. S.: Można tak powiedzieć (śmieje się). Jestem bardzo przekonany do nowego typu SIMALFA® 825. Teraz powiecie, że jestem stronniczy jako pracownik SIMALFA® i możecie mieć rację. Pozwólcie mi to tak wytłumaczyć. Byliśmy na produkcji jednego z naszych klientów. Kierownik produkcji powiedział mi, że SIMALFA® 825 jest pierwszym klejem na bazie wody, którym może całkowicie zastąpić swoje kleje rozpuszczalnikowe. Jeśli więc musiałby z dzisiaj na jutro usunąć rozpuszczalniki z tapicerni, wie, że dzięki SIMALFA® 825 może lepiej spać. A to coś znaczy.

Mariusz Stróżak

Swoją karierę w branży mebli tapicerowanych rozpoczął w 1998 roku, a od 2004 roku pracuje z klejami dla przemysłu piankowego, w ostatnich latach jako ekspert ds. klejów dla SIMALFA®. Dzięki swojej karierze zawodowej wie, co jest ważne w przypadku klejów dla przemysłu mebli tapicerowanych i dlaczego wymagania stawiane klejom są w tej branży szczególnie wysokie.

Zalety SIMALFA® 825:

– skleja wszystkie materiały tapicerskie z pianką,

– szczególnie dobrze nadaje się do klejenia pianki i drewna,

– bezproblemowo łączy piankę z tworzywem sztucznym,

– pozostaje repozycjonowalny podczas obróbki,

– doskonała płynność – ułatwia obróbkę,

– szybka aplikacja bez użycia pomp i zbiorników ciśnieniowych (system wolnego spływu SIMALFA®),

– bardzo mocna i elastyczna przyczepność końcowa.

Wymagania zakładów tapicerskich dotyczące klejów:

– bardzo szybka przyczepność początkowa,

– sklejanie przy dużym naprężeniu,

– możliwość repozycjonowani podczas obróbki,

– łączenie z różnymi rodzajami drewna,

– klejenie z różnymi tworzywami sztucznymi/plastikami,

– spełnienie wymagań środowiskowych,

– bezwonny,

– miękkie spoiny klejowe.

Stosowane materiały do klejenia z SIMALFA® 825:

– pianka poliuretanowa,

– HR,

– formowana,

– drewno,

– MDF,

– płyta wiórowa,

– tworzywa sztuczne,

– owata tapicerska,

– corovin,

– karton.

http://www.simalfa.ch/825

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług