Ściski stolarskie i prasy pneumatyczne – tam, gdzie liczy się efektywność

Prasy pneumatyczne do klejenia drewna litego, montażu, okleinowania i obłogowania. Również do klejenia na długość na mikrowczepy oraz śrubowe ściski ręczne i nakładarki kleju firmy Steblo to jedne z najchętniej kupowanych przez zakłady stolarskie urządzeń w Polsce. Z ofertą firmy będzie można zapoznać się podczas nadchodzącej edycji targów DREMA.

 

Prasy trapezowe jedno- i dwustronne

W ofercie firmy Steblo znaleźć można szeroki wybór pras trapezowych jednostronnych i dwustronnych. Prasy te pozwalają na szybkie klejenie odpowiednio przygotowanych. elementów. Należy nałożyć na nie klej (ręcznie lub automatycznie), a następnie umieścić w polu roboczym prasy. Po wyrównaniu płaszczyzny klejonej można włączyć docisk główny prasujący drewno, który jest podzielony na indywidualnie sterowane sekcje dociskowe. Siła nacisku regulowana jest bezstopniowo ciśnieniem powietrza.

Natomiast prasy jednostronne służą do klejenia drewna w płyty i na grubość, tj. blatów, krawędziaków, belek, stopni schodowych, parapetów, siedzisk, elementów konstrukcyjnych stolarki otworowej, obłogowania. Dlatego prasy w wersji z dociskiem bocznym sprawdzą się w przypadku klejenia i montażu drzwi, ram i innych elementów konstrukcyjnych stolarki otworowej, mogą też służyć do klejenia płyt, krawędziaków, belek, stopni schodowych, obłogowania, klejenia na grubość.

W ofercie Steblo dostępne są również prasy trapezowe jednostronne z płytą otworową, do klejenia kształtowego, kątowego czy do klejenia płyty meblowej lub oparć krzeseł.

Opcjonalnie prasy można doposażyć w podtrzymki, które pozwalają na klejenie różnych szerokości płyty, bez konieczności wypełniania całego pola roboczego. W przedsiębiorstwach, którym zależy na zwiększeniu efektywności, sprawdzą się z kolei prasy trapezowe dwustronne, wyposażone w dwa pola robocze.

 

 Ściski stolarskie śrubowe ręczne

Śrubowe ściski ręczne to tańsza i prostsza w obsłudze alternatywa dla dużych, automatycznych urządzeń.

W przedsiębiorstwach, w których podczas klejenia drewna wymagana jest duża siła nacisku (klejenie blatów meblowych, parapetów, siedzisk, stopni schodowych, doklejek itp.) lub gdy klejone są pakiety o większej grubości, sprawdzą się wykonane z profilu stalowego, sztywne ściski śrubowe wzmocnione przesuwne Typ SRW-1. Wyposażone są w śrubę trapezową TR26/5, która zapewnia docisk 1000 kg oraz w rolki toczne, które pozwalają na swobodne przesuwanie elementu klejonego po ramie stojaka. Na profilach ścisków (lub szczękach/podtrzymkach) wygodnie układa się pakiet elementów gotowych do klejenia. Swobodne dysponowanie polem roboczym daje bezstopniowa regulacja długości klejenia.

Ściski stolarskie śrubowe wzmocnione przesuwne SRW-1 można także stosować na stojaku pionowym wzmocnionym, wyposażonym w płytę otworową. Takie rozwiązanie pozwala na zamocowanie do płyty dodatkowego osprzętu do klejenia elementów ramowych, przestrzennych i kształtowych. Możliwe jest także zastosowanie stojaka pionowego Typ SW-1. W celu wyrównania klejonej powierzchni zaleca się stosowanie docisków wyrównujących, dostępnych w ofercie firmy Steblo.

Standardowy komplet zawiera stojak pionowy z płytą otworową typ SPO/stojak pionowy SW-1 oraz pięć ścisków śrubowych wzmocnionych przesuwnych Typu SRW-1. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można zwiększyć ilość sztuk ścisków. Dodatkowo do kompletu można dokupić dociski wyrównujące płaszczyznę klejoną oraz inny osprzęt umożliwiający klejenie łuków, ram, skrzynek itp. Stosowanie docisku wyrównującego zaleca się w przypadku klejenia cienkich płyt, w granicach do 50 mm.

Do klejenia drewna w płyty

Do klejenia drewna w płyty i na grubość przeznaczone są z kolei ręczne ściski stolarskie śrubowe. Typ SR z listwą wyrównującą płaszczyznę klejoną oraz ze stojakiem obrotowym typu SO. Klei się nimi blaty, stopnie schodowe, parapety, siedziska, krawędziaki, belki, doklejki, a także montuje elementy prostokątne płaskie lub przestrzenne. Urządzenie jest proste w obsłudze i konserwacji.

Cechujące się dużą sztywnością ściski są wykonane z profili stalowych, na których wygodnie układa się pakiet elementów przeznaczonych do sklejenia. Dzięki bezstopniowej regulacji długości klejenia swobodnie dysponuje się polem roboczym. Załadunek drewna na ściskach jest łatwe dzieki ustawieniu ramy obrotowego stojaka w pozycji poziomej. Po dociśnięciu śrub na czas klejenia (oraz kiedy nie jest używany), ramę przechyla się do pozycji pionowej, co pozwala zaoszczędzić miejsce w zakładzie.

Ścisk wyposażony jest w śrubę trapezową TR20/4 o docisku 300 kg oraz wymienną metalową listwę wyrównującą płaszczyznę klejoną. Dzięki możliwości jej demontażu łatwo można kleić grubsze elementy.

Standardowy komplet zawiera jeden stojak obrotowy Typ SO oraz pięć ścisków śrubowych z listwą wyrównującą Typ SR. Istnieje możliwość zakupu i montażu dowolnej ilości ścisków.

Fot. Steblo

 

.