Rzemiosło 4.0 w zakładzie produkującym meble

Wiele usługowych zakładów specjalizujących się w produkcji mebli, mimo że dobrze prosperuje, chciałoby uzyskać większą wydajność. Właściciele są świadomi, że skoordynowanie poszczególnych etapów pracy w sieci pozwoliłoby podnieść produktywność w swoich zakładach. Są jednak rzemieślnikami i nie biorą pod uwagę kosztownego systemu opartego na standardach systemu Przemysłu 4.0. Dla nich z pewnością idealnym rozwiązaniem jest Rzemiosło 4.0 w wydaniu oprogramowań i obrabiarek Format4.

 

Proces powstania mebla zaczyna się w biurze. Tam powstaje koncepcja mebla oraz jego projekt. Można go zrealizować przy pomocy oprogramowania do projektowania mebli F4Design Basic jak również dostępnej sieci internetowej. Oprogramowanie to pozwala na najprostsze projektowanie indywidualnych mebli w znanym środowisku CAD, wizualizację 3D podczas rozmowy sprzedażowej z klientem w połączeniu z możliwościami CAM oraz internetowe przesyłanie danych do innych programów oraz maszyn podłączonych do sieci.

Zaakceptowany przez klienta projekt można w mgnieniu oka wyposażyć w połączenia konstrukcyjne (okucia i łączniki). Silnik CAM rozkłada go na pojedyncze elementy oraz optymalizuje obróbki.

Rozkrój płyty

Pierwszym etapem obróbki jest rozkrój płyty na formatki na pilarce formatowej. Przed tym jednak plik z danymi materiałowymi przesyła się do oprogramowania Ardis. Rozkłada ono formatki na płycie tak, aby ją optymalnie wykorzystać, generując przy tym jak najmniej odpadów. Przelicza także ilość materiału koniecznego do realizacji projektu. Sam rozkrój formatek dokonuje się przy pomocy pilarki formatowej Format4 kappa 590 e-motion. Korzysta ona z optymalizacji rozkroju wygenerowanej przez program Ardis.

kappa 590 e-motion jest nowoczesną pilarką formatową z płynną regulacją obrotów i dwustronnie przechylnym agregatem ±46°, który oparty jest na bezobsługowym systemie przechyłu “Easy-Glide” z 6-letnią gwarancją. Wszystkimi osiami pilarki, w tym również podcinaczem typu “Control”, można sterować ergonomicznie i intuicyjnie z centralnego zespołu sterującego z monitorem dotykowym 15,6″. Własne oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, liczne programy, port USB oraz przygotowanie pod podłączenie do sieci ułatwia pracę i gwarantuje wydajność oraz produktywność. Stół formatowy kappa 590 e-motion, przystosowany do największych obciążeń, zapewnia jednocześnie płynny przesuw za sprawą liniowego prowadzenia. W połączeniu z rolkami tworzy system “X-Roll”, a jego niezawodność podkreśla 10-letnia gwarancja.

Po zakończeniu procesu cięcia wydrukowane etykiety z oznaczonymi krawędziami do oklejenia i kodem kreskowym znacznie usprawniają i przyspieszają dalsze etapy produkcji, jakimi są oklejanie oraz wiercenie otworów pod łączniki meblowe.

 

Stół formatowy Meisterstück – niezrównana precyzja i płynność!

Obustronny przechył tarczy piły +/-46°

Intuicyjne sterowanie “smartouch” z ekranem dotykowym

Oklejanie

Pierwszy z tych etapów przebiega przy użyciu okleiniarki Format4 tempora 45.03L x-motion PLUS. Nowoczesna okleiniarka jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Operator może odczytać najważniejsze informacje z etykiety danego elementu. Informuje ona, która krawędź powinna zostać oklejona i jakim rodzajem obrzeża. Korzystając z etykiety operator wybiera na dotykowym monitorze smartouch odpowiedni program. Po jego zatwierdzeniu poszczególne agregaty ustawiają się automatycznie z dokładnością do 1/100 mm.

okleiniarka tempora 45.03L x-motion PLUS posiada płynną regulację frezowania wstępnego, wymienny zbiornik klejowy, serwomotory do pozycjonowania agregatów, agregat zaokrąglający naroża oraz trzy wolne miejsca dla agregatów do obróbki końcowej, takich jak cyklina płaska lub profilowa oraz polerka. Te rozwiązania bezpośrednio przekładają się na zwiększenie wydajności i jakości w usługowym zakładzie produkującym meble kuchenne.

Doprowadzenie obrzeży do płyt o grubości 45 mm

Zespół klejowy – krótki czas rozgrzewania, szybka gotowość do pracy

Panel sterowania smartouch z m-motion

Wiercenie

Teraz wystarczy elementy powiercić. W tym etapie wykorzystuje się centrum frezarsko-wiercące CNC c-express 920 classic Format4. Przesyłanie plików obróbczych do maszyny CNC odbywa się przy pomocy sieci internetowej. Pliki można również zapisać na dysku maszyny lub dysku sieciowym, do którego operator w każdym czasie i z każdego miejsca ma dostęp. Po stronie operatora maszyny pozostaje jedynie wczytanie programów obróbczych oraz włożenie przyciętych wcześniej formatek.

Z wykorzystaniem czytnika realizowana jest operacja wczytania programów z kodów kreskowych, znajdujących się na etykiecie danego elementu. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko pomyłki operatora. Maszyna „łapie” element za pomocą chwytaków i następuje proces wiercenia bądź frezowania. Po zakończeniu programu, element wysuwa się do przodu maszyny, skąd operator może go wyciągnąć. Wczytane wcześniej programy znajdujące się na liście do wykonania uruchamiane są automatycznie, a zadaniem operatora jest wyłącznie podawanie oraz odbieranie gotowych formatek.

Agregat frezarski

Technika pomiarowa

Transport materiału

Tak przygotowane, poszczególne elementy mebla należy już tylko zmontować. Pasują do siebie jak ulał, gdyż automatyzacja wielu procesów obróbczych oraz identyfikacja elementów za sprawą etykiet znacząco przyczynia się do obniżenia ryzyka błędów oraz przyspieszenia samej produkcji, a tym samym zwiększenia wydajności i dochodowości.

(bb)

https://www.felder-group.com/pl-pl

 

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług