Przyspieszenie produkcji i poprawa jakości mebli z firmą Sünkel

Ze względu na rosnące wymagania klientów, nowe modele, liczne zmiany konstrukcyjne i rosnące koszty pracowników konieczne jest postawienie na efektywniejsze i sprawniejsze wykorzystanie działu produkcji. Warto wtedy pamiętać, że często dobre rozwiązania leżą w drobnych, wykorzystywanych na co dzień produktach. Należą do nich: guziki, silikon w sprayu, pręty do wciągów, profile szybkiego montażu oraz tektura lita.

Guziki

W ostatnich kilku latach można zaobserwować powrót mody na guziki w meblach tapicerowanych. Systematycznie zwiększające się zapotrzebowanie na takie zaawansowane modele wymaga od firm usprawnień w produkcji. Najczęstsze problemy, na które mogą natrafić firmy używające guziki, to:

  •     otwieranie się części górnej guzików u odbiorców,
  •     przecinanie tkanin w trakcie powlekania guzików,
  •     zbyt czasochłonne powlekanie guzików materiałem,
  •     wydłużony czas montażu w meblach guzików już otapicerowanych.

Szczególnie istotne jest wyeliminowanie występowania reklamacji. Aby tego dokonać, należy stosować dobrej jakości guziki, które znacznie przyspieszają montaż w meblu. Na uwagę zasługują guziki oferowane przez firmę Sünkel Śruby Sp. z o.o., które jako jedyne na rynku składają się tylko z dwóch elementów, co znacznie wpływa na przyspieszenie prac. Dodatkowo o wysokiej jakości guzików świadczy również fakt, że są one stosowane przez podwykonawców produkujących dla IKEA. Korzyści płynące z optymalizacji produkcji i poprawy jakości powodują, że rozwiązanie to jest chętnie wdrażane przez producentów mebli.

Jedną z firm, która stosuje guziki już od wielu lat, jest M-LINE Sp. z o.o.  Na temat usprawnień wypowiada się Piotr Radziejewski, kierownik produkcji: „Guziki z haczykiem stosujemy już od 8 lat. Wdrożyliśmy je, ponieważ przy dotychczasowych, standardowych rozwiązaniach ilość reklamacji była podwyższona. Guziki dostarczane przez firmę Sünkel oprócz większej wytrzymałości na otwieranie się oferują szybszy montaż, a także ich łatwą wymianę u klienta w przypadku reklamacji. Testowaliśmy je na najróżniejsze sposoby, nawet przy bardzo dużych uciągach. Wyniki zawsze były pozytywne. Pętelka nie wyskakiwała, a część górna guzika nie odpadała. W rezultacie reklamacje zostały wyeliminowane”.

W nowych modelach mebli guziki montowane są na siedziskach, oparciach, boczkach, w poduchach, a także w zagłowiach łóżek. Warto dodać, że dla producentów mebli ogrodowych dostępne są również guziki, które cechuje wysoka odporność na wilgoć. Ze względu na różne usytuowanie oraz duże serie produkowanych mebli należy zastosować odpowiedni typ guzika:

  •     guzik z wąsami,
  •     guzik z gwoździem rylowanym,
  •     guzik z częścią dolną otwartą PHR,
  •     guzik z częścią dolną zamkniętą PDR.

Powyższe różnorodne rozwiązania dostępne są tylko w firmie Sünkel.

Guzik z wąsami

W tym rozwiązaniu guzik z metalowymi wąsami przebijany jest przez piankę, następnie nakładana jest specjalna podkładka, a wąsy rozgniatane są na boki. Z rozwiązaniem tym możemy spotkać się w sofach tzw. chesterfieldach. Swoją wiedzą w tym temacie podzielił się właściciel firmy PPHU Józef Kaczmarek: „Tapicerowanie guzików nie stanowiłoby większego problemu, gdyby do ich powlekania stosowano tylko jeden typ tkanin. Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy mamy do czynienia z pięćdziesięcioma tkaninami o różnych grubościach. Guziki dostarczane przez firmę Sünkel spełniają nasze wymagania. Po pierwsze guziki na meblu są równo powciągane na tej samej głębokości. Drugą ważną sprawą dla mnie jest zabezpieczenie guzika specjalną podkładką zabezpieczającą PRF, dzięki temu mamy pewność, że guzik nie odpadnie w trakcie użytkowania mebla. Trzecia ich istotna cecha to perfekcyjne wykonanie guzików, które są powtarzalne.

Rozwiązanie, które stosujemy, znacznie przyspieszyło produkcję mebli. Wcześniej do montażu guzików przeznaczone były dwie osoby. Jedna osoba ustawiała guzik na odpowiednią głębokość, a druga mocowała sznurek do stelaża za pomocą zszywek i pistoletu. Obecnie czynność wykonuje jedna osoba, która przeciąga guzik z wąsami przez piankę, nakłada podkładkę zahaczającą PRF i rozgniata wąsy na boki”.

Guzik z gwoździem rylowanym

Produkt pozwala na bardzo prosty montaż, ograniczający się jedynie do przybicia otapicerowanego guzika. Firmą, która doceniła ten typ guzika, jest POLAK MEBLE Sp. z o.o. Sp.k. O korzyściach z tego rozwiązania mówi Bartłomiej Steinert, specjalista ds. zaopatrzenia w tym przedsiębiorstwie: „Stosowanie w produkcji guzików z gwoździem firmy Sünkel przyspiesza proces produkcji o około 40%. Dodatkowym atutem jest uproszczenie wykonania mebla. Niezwykle istotnym aspektem jest sam proces montażu guzików w drewnianej konstrukcji mebla. Dotychczasowy montaż był niezwykle praco- i czasochłonny, gdyż tapicer musiał zwracać większą uwagę na dopilnowanie wymiarów podczas przebijania tkaniny igłą tapicerską. Nowe guziki poprawiły proces i wydajność produkcji w naszej firmie”.

Guzik z częścią dolną otwartą i zamkniętą

Zastosowanie tego typu guzików oraz pętelek na wymiar jest szczególnie efektywne we wszelkiego typu poduchach, ale również wszędzie tam, gdzie liczy się dokładność i szybkość prac. O skróceniu czasu montażu guzików do poduch mówi Stanisław Gąsior, współwłaściciel firmy Gabis s. c.: „Guziki oraz gotowa pętelka o konkretnym wymiarze dostarczane przez firmę Sünkel zdecydowanie przyspieszyły naszą produkcję. Wcześniej proces samego „guzikowania” poduszek trwał dłużej niż samo tapicerowanie mebla. Dodatkowo zwiększył się również komfort pracy i bezpieczeństwo naszych pracowników, gdyż zakładanie nowych guzików jest łatwiejsze i nie ma konieczności docinania sznurka (pętelki mają już odpowiedni wymiar). Wszystkie guziki znajdują się dokładnie na tej samej głębokości, co wpłynęło pozytywnie na estetykę poduszek”.

Podsumowując temat guzików, swoim doświadczeniem dzieli się Damian Śliwczyński, przedstawiciel handlowy z firmy Sünkel: „Produkcja z wykorzystaniem guzików przy nieodpowiednim podejściu może przysporzyć wiele trudności i być bardzo czasochłonna. W swojej pracy często spotykam się z sytuacją, w której właściciel porównuje wyłącznie cenę guzików marki „A” do guzików marki „B”, wybierając oczywiście te tańsze. Doświadczenie wielu firm uczy jednak, że przy tym produkcie należy kierować się dwiema dodatkowymi kategoriami, to jest oszczędnościami płynącymi z przyspieszenia produkcji oraz oszczędnościami związanymi ze zmniejszoną ilością reklamacji. W przypadku naszej oferty w grę wchodzi jeszcze jeden bardzo istotny czynnik, mianowicie serwis, jaki proponujemy naszym klientom. Pamiętam sytuację, gdy jedna z firm miała poważny problem z przecinaniem ekoskóry podczas powlekania guzików. Radzono sobie przez pewien czas, podklejając tkaninę do ekoskóry. Początkowo metoda ta się sprawdzała. Gdy ilość zamówień wzrosła kilkukrotnie, rozwiązanie to stało się problematyczne ze względu na: dużą czasochłonność, koszty i reklamacje. Klient zwrócił się do nas o pomoc. Próbki jego materiałów wysłaliśmy do naszego partnera, aby opracował odpowiednie rozwiązanie. Efektem było stworzenie specjalnych matryc oraz zastosowanie nowej części górnej guzika. Całość została wprowadzona do produkcji, osiągając 100% zadowolenie klienta. Sytuacja ta stanowi świetny przykład, że dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie skutecznie usprawniać procesy produkcyjne”.

W ofercie firmy Sünkel znajdują się również profesjonalne i szybkie maszyny do powlekania guzików, a także wytrzymałe i wygodne w użyciu igły do pikowania.

Silikon Lobosil, czyli kontrolowany „poślizg” produkcji

Do produkcji mebli tapicerowanych używane są różne materiały: drewno, tworzywa sztuczne, metal i tkaniny. Podczas łączenia ich w gotowe produkty występuje tzw. tarcie, które utrudnia montaż i funkcjonowanie mebli. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie silikonu Lobosil, który tworzy specjalną powłokę poślizgową, zmniejszając tarcie i ścieranie, nie pozostawiając przy tym tłustych plam. Dzięki zastosowaniu mikrocząsteczek „PDMS” otrzymano najmocniejszy silikon w sprayu, który nawet przy oszczędnej aplikacji daje pożądany rezultat.

Zastosowanie silikonu:

  •     na pianki przy zakładaniu poszycia na meble,
  •     na pianki do niwelowania marszczenia się tkanin, a także w miejscach, gdzie występuje tarcie, zwłaszcza w meblach z funkcjami,
  •     do naciągania pokrowców na poduszki,
  •     środek konserwujący przeciw zawilgoceniu mechanizmów, zapobieganie skrzypiącym, zacinającym się mechanizmom,
  •     do sprężyn falistych i klipów, aby wyeliminować odgłosy,
  •     do smarowania igieł do pikowania,
  •     do stopek od maszyn krawieckich,
  •     do noży i stołów do krojenia pianki.

O ocenę produktu zapytaliśmy Mateusza Karczmarczyka, specjalistę ds. wdrożeń produktowych z firmy Grospol. Jak stwierdza: „Silikonu Lobosil marki Sünkel używamy w procesie tapicerowania naszych produktów. Dzięki swoim właściwościom antystatycznym oraz poślizgowym praca naszych tapicerów jest znacznie łatwiejsza, szybsza, a dzięki temu bardziej efektywna. Spryskanie powierzchni pianki tapicerskiej oraz materiału pozwala na sprawne zakładanie pokrowców na siedziska i oparcia. Szybsze tapicerowanie przy użyciu silikonu pozwoliło nam na zwiększenie wydajności pracy tapicerów oraz obniżenie kosztów jednostkowych produkcji”.

Podobnego zdania jest również Robert Wichłacz, właściciel firmy Wimeb: „W naszej produkcji silikon znalazł zastosowanie w miejscach, w których materiał obiciowy w kontakcie z pianką wymaga poślizgu. Ułatwia to i przyspiesza ubieranie pokrowców na pufy czy też przeciąganie tkanin w miejscach o utrudnionym dostępie, np. między siedziskiem a boczkiem. Tapicerzy pracują w systemie akordowym, więc staram się usprawnić ich pracę w optymalny sposób. Warto w tym miejscu dodać, że silikonem w sprayu pokrywamy również powierzchnie siedzisk, niwelując ilość „marszczeń” tkaniny na ich powierzchniach”.

Identyczne oraz całkiem nowe zastosowania znalazła firma AN-ROM Sp. z o.o. O wypowiedź został poproszony Wojciech Łukasik, kierownik zakładu: „Silikon Lobosil stosujemy do naciągania pokrowców na poduszki oraz do nakładania poszycia na wszystkie elementy mebla. Przyspiesza to i ułatwia prace tapicerskie. Dodatkowo środkiem tym pokrywamy igły do pikowania, dzięki czemu uzyskujemy mniejsze tarcie w trakcie przebijania pianki i w efekcie obniżamy wysiłek pracowników”.

Bardzo interesujące przeznaczenie silikonu odkryła firma Nova Mazur Design Sp. z o.o. O swoich doświadczeniach mówi Tomasz Nowak, koordynator ds. zaopatrzenia: „Rynek wymusza stosowanie tkanin o różnym składzie, wzorach i fakturach. Przy tak zwanych tkaninach „tępych” niesamowitą pomocą jest użycie silikonu na stopkę maszyny typu overlock. Dzięki temu operatorka maszyny ma ułatwione operowanie tkaniną pod stopką maszyny. W okresie zimowym meble poddawane są cięższej próbie. Z ciepłej hali produkcyjnej są ładowane i transportowane ciężarówkami przez setki kilometrów, podczas których panuje ujemna temperatura. Silikon jako środek konserwujący i odpychający wilgoć gwarantuje bezpieczeństwo dla mechanizmów i elementów ciernych. Silikon Lobosil jest stosowany przez naszą firmę, gdyż jego cena jest bardzo konkurencyjna na rynku przy dobrej jakości produktu. Co ważne, nie pozostawia tłustych plam”.

W istocie ważną cechą silikonu jest niepozostawianie plam na materiałach. W swojej opinii podkreślił to Piotr Domachowski, właściciel firmy Vinci Divano: „W miejscach, w których trudno jest nałożyć pokrowce, zamiast fliseliny nanosimy warstwę poślizgową silikonu, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces produkcyjny. Jest on również wykorzystywany na zewnętrzną powierzchnię tkanin obiciowych w miejscach, gdzie występuje tarcie dwóch elementów. Jest bezpieczny, nie pozostawia plam”.

Dotarliśmy również do firmy, która silikonem usprawnia działanie swoich mebli z funkcjami. O jego zaletach mówi Mirosław Stemplewski, specjalista ds. zaopatrzenia z firmy Werxal Sp. j.: „W naszej produkcji stosujemy wiele gramatur i struktur materiałów obiciowych. Może wówczas występować tzw. tarcie tkanin, co szczególnie niekorzystne jest w meblach z funkcjami. Pokrywamy wówczas silikonem wierzchnią warstwę tkanin, dzięki czemu nadajemy im właściwości poślizgowe. Po tym zabiegu funkcje pracują płynniej, a przy ich uruchamianiu nie jest konieczne używanie dużych sił”.

O konkluzję poprosiliśmy Sławomira Pawłowskiego, dyrektora ds. handlu Sünkel: „Przy wprowadzeniu produktu na rynek mieliśmy pewne obawy, czy znajdzie on zainteresowanie wśród naszych klientów. Jednakże obawy te były zupełnie bezpodstawne, ponieważ zaobserwowaliśmy spory wzrost sprzedaży. Początkowo specyfik był przeznaczony do konkretnego celu, ale dzięki pomysłowości naszych kontrahentów poszerzył on swój udział w produkcji. W chwili obecnej znacząca część naszych klientów stosuje silikon Lobosil”.

Nowy pręt do wciągów oparciowych i siedziskowych

Powszechnym sposobem do wykonywania wciągów na oparciach i siedziskach mebli są tzw. pręty do wciągów (kedry). Jego standardowe wykonanie to plastikowy pręt z oklejonym dookoła fibertexem. Niestety, na rynku pojawiają się produkty gorszej jakości, powodujące reklamacje, czego przykładem jest przedstawione zdjęcie.

Aby temu zapobiec, firma Sünkel wprowadziła do oferty nowy pręt do wciągów, w którym materiał jest wprasowany w środek pręta, co doskonale zabezpiecza go przed wysunięciem.

Firmą, która stosuje nowy pręt, jest M-LINE Sp. z o.o. O jego zaletach mówi Piotr Radziejewski, kierownik produkcji: „W nowym pręcie chorągiewka została wtopiona w plastik. Eliminuje to możliwość przebicia tkaniny zewnętrznej podczas użytkowania mebla. Dodatkową zaletą pręta jest jego sztywność, zapewnia to dużo lepszy efekt – na wciągach nie pojawiają się tzw. fale. Aby uzyskać podobny rezultat przy użyciu standardowego pręta, konieczne byłoby pikowanie w mniejszych odstępach, co przełożyłoby się na: zwiększone zużycie tasiemek do pikowania oraz na dłuższy czas pracy”.

Profile szybkiego montażu

Wciągi należą do trudnych i czasochłonnych czynności. Wraz z pojawieniem się profili szybkiego montażu firmy znajdują coraz to nowe zastosowania, które upraszczają konstrukcję i generują oszczędności w czasie pracy tapicerów. Nowym, bardzo praktycznym wdrożeniem może pochwalić się Fabryka Mebli WER-SAL Kaczorowscy Sp. j. O efektach nowego rozwiązania opowiada Igor Karkoszka, menadżer ds. produkcji: „Do wykonania wciągów na boczkach naszych mebli zastosowaliśmy profile szybkiego montażu o symbolach 2040 oraz 3604. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskaliśmy prostą linię z idealnym wciągiem na całej długości. W efekcie poza poprawieniem estetyki mebla ograniczyliśmy ilość czynności związanych z wykonywaniem wciągów, jednocześnie przyspieszając produkcję. Nowa technologia spowodowała, że prace mogą wykonywać osoby po krótkim instruktażu. Jest to czynnik niezwykle istotny przy dzisiejszych problemach z dostępem do wykwalifikowanych tapicerów”.

Tektura lita

Ze względu na obniżanie ciężaru mebli, stosowanie łuków w konstrukcji, a zwłaszcza na redukcję kosztów – powszechnie używanym materiałem jest tektura lita. Także w przypadku tego podkomponentu kluczowym warunkiem doboru dostawcy jest kryterium relacji ceny do jakości. Wspomnianym miernikiem kieruje się firma Sünkel. Niską cenę osiągnięto poprzez lepszą wydajność, a tę z kolei uzyskano dzięki zwiększeniu liczby arkuszy przypadających na tonę. Aby było to jednak możliwe, konieczne było stworzenie doskonałej jakości pojedynczych arkuszy tektury. Jakość tektury to suma takich właściwości, jak:

  •     odporność na wilgotność dzięki zawartości substancji uszlachetniających,
  •     wytrzymałość – dzięki parametrom potwierdzającym wysoką rozciągliwość, twardość, ściśliwość tektura nie rozwarstwia się i jest odporna na przedarcia i łamanie,
  •     elastyczność – produkt posiada dwa promienie gięcia, może być wykorzystywany przy trudnych łukach.

Sztuka stworzenia dobrego produktu za niską cenę została potwierdzona dużym wzrostem sprzedaży, a zadowolenie klientów potwierdzają poniższe komentarze.
PPHU Remix s.c., Radosław Buczwiło, kierownik produkcji: „Tekturę testowaliśmy, nabijając formaty na stelaże i pozostawiając na kilka dni w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Następnie obserwowaliśmy, czy dojdzie do pofalowania zamocowanej tektury. Wyniki testów były bardzo pozytywne, nie dochodziło do zdeformowania tektury, natomiast wysoka wydajność została potwierdzona analizą niskiego zużycia na produkcji”.

PHU Monika Szóstek, właściciel: „Stosowana przez nas tektura jest najwyższej jakości. Dzięki dużej elastyczności dobrze wykonuje się nią trudne do wykonania łuki. Produkt nie łamie się w sposób łatwy. Po przybiciu do stelaża utrzymuje nadaną linię nawet przy zmieniających się warunkach otoczenia. Co ważne, nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków u użytkowników naszych mebli”.

Gabis s.c., Stanisław Gąsior, współwłaściciel: „Tektura jest bardzo dobrej jakości. Wcześniej po zamontowaniu tektury do stelaża i pozostawieniu go na 24 godziny pojawiały się na jej powierzchni nierówności. Teraz problem już nie występuje”.

M-LINE Sp. z o.o., Piotr Radziejewski, kierownik produkcji: „Tektura ze względu na dużą elastyczność doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju łukach i zaokrągleniach”.

Wszystkich zainteresowanych wdrożeniem przedstawionych powyżej i innych rozwiązań dostawca zaprasza do kontaktu.

(dś)

www.suenkel-cue.com

 

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług