Przemysł 4.0 – od podszewki z Format4 na targach Drema

Według definicji Przemysł 4.0 to zbiorcze pojęcie oznaczające integrację inteligentnych maszyn i systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych, które mają na celu zwiększanie wydajności wytwarzania oraz umożliwienie elastycznych zmian asortymentu. Dla wielu właścicieli zakładów meblarskich brzmi to bardzo skomplikowanie. Na stoisku firmy Felder na targach DREMA 2021 przy pomocy programów i maszyn Format4 przedstawiono w prosty sposób ideę, jak działa taki system w praktyce.

 

F4 Design

Na samym początku wszystko zaczyna się od pomysłu na mebel oraz od stworzenia jego projektu w biurze. Biuro to miejsce, gdzie znajduje się oprogramowanie do projektowania Format4 F4Design Platinium oraz istnieje dostęp do sieci internetowej. Oprogramowanie F4Design stanowi połączenie nieograniczonych możliwości projektowych funkcji CAD z możliwościami CAM oraz internetowym przesyłem danych do innych programów, jak i maszyn sterowanych numerycznie podłączonych do sieci.

Wykonany i zaakceptowany projekt zostaje w mgnieniu oka wyposażony w okucia i łączniki. Silnik CAM rozkłada projekt na pojedyncze elementy. Następnie optymalizuje obróbki pod względem możliwości maszyny, która będzie je wykonywać.

F4Nest Format4

W dalszej kolejności programy NC przesyła się do oprogramowania F4Nest Format4. Ono optymalnie rozkłada formatki pod kątem jak najlepszego wykorzystania materiału. Przelicza także jego ilość niezbędną do realizacji projektu.

Moduł F4Label oprogramowania F4Design jest odpowiedzialny za przeniesienie informacji wymaganych do dalszej produkcji na etykiety. Zostaną one wydrukowane w późniejszym czasie.

Format4 profit H80 21.31

Przesył danych do maszyny rastrowej CNC Format4 profit H80 21.31 realizowany jest za pomocą sieci Internet. Programy wykonawcze zapisane zostają na dysku maszyny lub dysku sieciowym. Użytkownik ma dostęp do tych danych w każdym czasie i z każdego miejsca.

Po stronie operatora pozostaje wczytanie odpowiedniego programu rozkroju i uruchomienie maszyny. System załadunku podaje płytę na stół roboczy, gdzie wszystkie operacje w pionie zostają wykonane w trakcie jednego mocowania płyty. Inteligentny system podziału stref próżni SMART ZONING automatycznie aktywuje podciśnienie w strefach dopasowanych do wymiaru obrabianego materiału. W dalszej kolejności osprzęt maszyny CNC Format4 profit H80 21.31 przygotuje się jednocześnie do wciągnięcia nowej płyty, a przy okazji oczyszcza materiał, zgarnia go ze stołu roboczego i czyści podkład roboczy. Uruchamiając kolejny rozkrój, operator ma czas, aby w wygodny sposób ściągnąć formatki ze stołu odbiorczego oraz nakleić etykietę na wskazaną na monitorze przez oprogramowanie F4Label formatkę.

Informacje zawarte na etykiecie pozwalają na szybką identyfikację formatki wzrokowo lub za pomocą czytnika kodów kreskowych lub QR.

Format4 tempora 60.12 e-motion

Po zakończeniu tego procesu obróbki formatki przewozi się do okleiniarki Format4 tempora 60.12 e-motion wyposażonej w pakiet do nestingu. Nowoczesna okleiniarka sterowana motorycznie z beznarzędziowo wymiennym zbiornikiem kleju jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Patrząc na etykietę, operator wybiera na dotykowym, 20″ ekranie program pracy, a poszczególne agregaty ustawiają się automatycznie z dokładnością do 0,01 mm. Okleiniarka doposażona w nawrotnicę formatek Format4 U-motion classic pozwala na nieprzerwany proces produkcyjny wykonywany tylko przez jednego operatora.

Format4 D-Jet

W dalszej kolejności formatka wędruje na mobilnym stole Format4 FAT300 pod centrum wiercąco-kołkujące Format4 D-Jet. Tu po sczytaniu kodu QR umieszczonego na formatce system wskazuje miejsce zamocowania i bardzo sprawnie wykonuje nawierty poziome. Po tej operacji aplikuje odpowiednią ilość kleju. Następnie wbija kołek meblowy lub przygotowuje nawierty pod inne złącza meblowe, np. typu Clamex P lub OVVO.

Generowanie list i rysunków

Ostatnią, ale nie najmniej ważną, zaletą produkcyjną oprogramowania F4Design jest wygenerowanie listy w formacie programu Excel. Zawiera ona zapotrzebowanie na elementy montażowe, okucia czy wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na materiał. Ma także możliwość stworzenia rysunków poglądowych zestawu mebli, jak i pojedynczych elementów. Zapisane dane w postaci cyfrowej, np. pdf, można otworzyć na końcowym urządzeniu cyfrowym, takim jak tablet. Jest to bardzo przydatne, bo znacznie ułatwia montaż mebla lub kompletowanie jego elementów do paczki. Oprogramowanie F4Design pozwala również na stworzenie renderingu wykonanego projektu. Można go wykorzystać do zaprezentowania wizualizacji mebli podczas rozmowy sprzedażowej z klientem.

https://www.felder-group.com/pl-pl

(bb)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług