Producent sklejki giętej

Producent sklejki giętej zwiększa produkcję

Firma Zawmak Producent sklejki giętej ze Świątkowic w zeszłym roku rozbudował swój zakład produkcyjny. Na potrzeby produkcji sklejki giętej firma postawiła nową halę o powierzchni 500 m2. Prace budowlane zostały zakończone w grudniu. Następnie został zakupiony potrzebny do rozwoju produkcji park maszynowy. Obecnie trwa jego instalacja.

Wśród nowych maszyn znalazły się: centrum obróbcze, cztery prasy hydrauliczne oraz linia do łuszczenia łuszczki o nietypowych rozmiarach. Linia ta wnosi istotny wkład w oszczędności wykorzystywanych w produkcji materiałów (jest to już druga taka linia w zakładzie). Nabyte urządzenia wymusiły dodatkowo zakup sprężarki śrubowej o dużej wydajności oraz odciągu trocin. Wszystkie te maszyny są nowe, poza linią do łuszczenia, która pochodzi z rynku wtórnego. Do czerwca 2017 roku produkcja w nowej hali powinna ruszyć pełną parą.

Finansowanie inwestycji pochodzi z środków własnych firmy Zawmak oraz kredytu bankowego. Same maszyny zostały nabyte na zasadzie leasingu. Maszyny będą obsługiwane przez część załogi przesuniętą z mniej wydajnych urządzeń, a poza tym firma planuje zatrudnienie od 4 do 6 nowych pracowników.

Inwestycja ma pozwolić przedsiębiorstwu na zwiększenie produkcji i jej urozmaicenie. Jak się dowiedzieliśmy, nie jest to jeszcze koniec planów rozwoju firmy Zawmak. Jednak producent sklejki giętej ostrożnie podchodzi do tego zagadnienia, ponieważ występują na rynku problemy z zakupem surowca z Lasów Państwowych. Co roku ilość drewna, którą może firma nabyć, maleje. W roku 2015 uległa ona zmniejszeniu o około 700 m3, w 2016 roku o 500 m3, a w obecnym o 300 m3.

(jz)

www.zawmak.pl

.