Prekursor dzianin dystansowych w Polsce

Produkowane przez łódzką firmę Bowi-Styl dzianiny 3D cechują się bardzo wysoką sprężystością i odprężnością. Te doskonałe parametry zostały uzyskane dzięki połączeniu w jednym cyklu technologicznym procesu dziania dwóch powierzchni dzianiny płaskiej szeregiem monofilamentów. Otrzymywana struktura jest przestrzenna, przewiewna, posiada duże możliwości kształtowania własności poprzez zmianę dystansu (grubości dzianiny), rodzaju struktur zewnętrznych (ażurowej i zabudowanej) czy sposobu ułożenia monofilamentów decydujących o ugięciu dzianiny (fot. 1).

Na najbardziej nowoczesnych (w skali światowej) maszynach firma ma możliwość wzorowania dzianin dystansowych w zakresie grubości od 2 do 5 mm, na powierzchni których tworzone są efekty żakardowe (fot. 2). W ten sposób uzyskuje się połączenie cech funkcjonalnych i wzorniczych (wyrób jednocześnie oddycha i zdobi). Oprócz motywów żakardowych faktura dzianiny może zawierać na przykład logo firmy, brand itp.

Grubsze dzianiny dystansowe oferowane są w zakresie grubości 1,5-5 cm (fot. 3) i stosowane głównie w materacach w postaci dzianin metrażowych lub odpasowanych, między innymi jako warstwa umożliwiająca cyrkulację powietrza. Takie dzianiny doskonale odprowadzają wilgoć, dopasowują się do ciała, są lekkie.

Dzianiny typu 3D wykorzystywane są także na oparcia krzeseł, poduszki i podkładki. Są one stabilne i sprężyste, nieocenione w czasie snu dla lepszego komfortu odpoczynku oraz w okresie rekonwalescencji (ludzi po wypadkach unieruchomionych w łóżkach lub wózkach inwalidzkich). Dystans w dzianinie tworzy wolną przestrzeń między ciałem a podłożem.

Dzianiny dystansowe są doskonałym substytutem pianki, która podczas eksploatacji żółknie, zmienia swoje właściwości, jest nieodporna na światło słoneczne. Podczas długiego użytkowania staje się niehigieniczna na skutek namnażania bakterii i grzybów. Dzianiny 3D są doskonałe w eksploatacji niezależnie od miejsca stosowania – w pomieszczeniach i na zewnątrz. Nie chłoną wody, szybko schną, dzięki czemu ich dezynfekcja jest stosunkowo prosta. Można je także poddawać recyklingowi.

Firma korzystała z dofinansowania na Działanie 4.3 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Zrealizowano projekty:
– „Wdrożenie nowej technologii wytwarzania ochronnych okryć”,
– „Wdrożenie nowej technologii wytwarzania pokryć na materac z funkcją stabilizacji mikroklimatu”,
– „Implementacja nowej technologii wytwarzania uszlachetnionej dzianiny ozdobnej z zadrukiem w firmie Bowi-Styl”. 

(as)

.