Precyzja i doskonałe cięcie z każdej strony

Od momentu założenia w 1906 roku przedsiębiorstwa i skonstruowania pilarki formatowej przez Wilhelma Altendorfa, nazwa Altendorf uznawana jest na całym świecie za synonim najlepszej tarczowej pilarki formatowej. Dopracowana w szczegółach budowa maszyny, nowatorskie rozwiązania, doskonałej jakości materiały, najwyższe bezpieczeństwo pracy, spełnianie norm CE, uwzględnianie uwag klientów użytkujących ją od 108 lat i wreszcie niezawodność zapewniają rzeszę zadowolonych użytkowników.

O doskonałej jakości tych maszyn przekonało się już ponad 132000 nabywców na całym świecie. Ten niezaprzeczalny sukces sprawił, że firma Altendorf stała się w grupie pilarek formatowych niekwestionowanym liderem na rynku światowym. Produkty firmy Altendorf są często kopiowane, ale one pozostaje nieosiągalnym oryginałem.

Zakłady stolarskie produkujące meble na zamówienie, które stawiają na jakość wyrobów muszą inwestować w nowoczesne technologie. I tutaj nasuwa się pytanie, czy przy pilarce formatowej wyczerpano już wszystkie pomysły na innowacje i nowości? – ten kto tak myśli jest w błędzie. Firma Altendorf zaprezentowała nie dawno nowy model pilarki formatowej, który wyznaczy nowe standardy. Pilarka F45 Elmo III D, bo o niej mowa – jest najnowszym modelem w rodzinie pilarek formatowych firmy Altendorf. Już od momentu prezentacji, który nastąpił w 2013 roku, model ten stał się ze wszystkich modeli serii F45 najbardziej popularną i najlepiej sprzedająca się pilarką formatową tego producenta. Maszyna pod względem funkcjonalności i wysokiej jakości jest doskonałą ofertą dla małych i średnich zakładów, które chcą otrzymać najwyższą jakości produktu za mniejsze pieniądze. Model F45 Elmo III D jest masywną, wszechstronną i wydajną pilarką formatową. Jest ona wstanie zaspokoić najbardziej wygórowane wymagania odbiorców z branży meblarskiej.

W modelu F45 Elmo III D agregat piły jak i podcinacza jest obustronnie pochylany, dzięki czemu narzędzie może pochylać się w przedziale -46o do +46o. Przechył w obie strony do 46o nie tylko rozszerza zakres stosowania tej pilarki, ale wyznacza nowe standardy w prędkości pozycjonowania. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, agregat pilarki kąt 90o pokonuje tylko w 12 sekund. Wyposażenie pilarki formatowej firmy Altendorf w agregat piły 2 x 46o radykalnie zwiększa zakres pracy. Większa elastyczność w cięciu prostych krawędzi powoduje ze przy cięciu dużych i ciężkich elementów zbędne jest ich obracanie. Inną niewątpliwą zaletą modelu F45 Elmo III D jest cięcie przedmiotów o delikatnych lakierowanych powierzchniach, w tym przypadku powierzchnia może znajdować się od góry, przez co nie rysuje się. Nowo zaprojektowany agregat piły, który stanowi rdzeń nowej pilarki, dzięki wyważonemu wałowi piły i elementom żeliwnym zapewnia stabilność i całkowicie spokojną pracę. Do tego trzeba dodać wysoką precyzje prowadzeń liniowych agregatu, która to nie wymaga konserwacji łożysk.

Sterowanie piłą główną jak i podcinacza w pilarkach Altendorf serii F45 pozwala na elektromotoryczne ustawianie wysokości i przesunięcia na boki w trakcie pracy maszyny jak i również elektromotoryczne ustawianie szerokości rzazu podcinacza. Nowa górna obudowa odpylająca umożliwia maksymalne wysunięcie piły głównej ponad blat do 205 mm (bez agregatu podcinającego).

Firma Altendorf poza nowoczesnym rozwiązaniem 2 x 46 zamontowała w modelu F45 Elmo III D jeszcze mowo opracowany silnik piły głównej, który to zwiększa o 15% maksymalną wydajność w porównaniu do wcześniej montowanych silników. Silnik ten można regulować bezstopniowo w zakresie od 2000 do 5000 U/min.

Pilarka Altendorfa F45 Elmo III D jak i inne pilarki tej firmy dysponuje najsztywniejszym i odpornym na skręcanie korpusem a jego budowa jest kompletnie zamknięta. Każdy stolarz wie, że w pilarce formatowej najważniejszym elementem jest wózek wzdłużny, a ściśle mówiąc jego praca. Jest to ważne, aby prowadzić unieruchomiony, obrabiany element względem obracającej się piły. Wózek wzdłużny Altendorfa znany jest z lekkiego i precyzyjnego prowadzenia. W branży stolarskiej krąży nawet opinia ze, kto raz spróbował pracować na jednym z Altendorfów to marzy o nim i nigdy nie chciałby pracować na innej pile. Powracając do tematu wózka wzdłużnego jedną z ważnych cech rozwiązań Altendorfa było opracowanie systemu prowadzenia na podwójnych rolkach. Lekkość systemu uzyskana została przy pomocy dużych o odpowiednim wymiarze rolek. Duże rolki utrzymują wózek górny w połączeniu z dolnym w absolutnym, dokładnym i precyzyjnym prowadzeniu względem prowadnic prętowych. Jakość prowadzenia utrzymana przez dziesiątki lat niezależnie od zabrudzenia i obciążenia. Następną zaletą w porównaniu do pilarek spotykanych na rynku jest to, że nie wymaga konserwacji: umieszczone szczotki usuwają zabrudzenia z prowadnic prętowych. Cały system prowadzenia nie wymaga smarowania.

W modelu F45 Elmo III D sterowanie dokonujemy poprzez proste sterowanie na pulpicie sterowniczy, który znajduje się na wysokości oczu. Przykładnica równoległa sterowana jest elektromotoryczne za pomocą klawiatury, przez co zapewniona jest powtarzalność wyników cięcia z dokładnością do ±1/10 mm jak i komfort pracy. Zastosowana w pilarce przykładnica równoległa, jaki obrotowy pulpit sterowniczy ogranicza do minimum ilość zbędnego ruchu operatora wokół maszyny w celu wprowadzenia nastaw, przez co wzrasta wydajność. Pilarki F45 Elmo III D wyposażone są w przykładnice prostopadłą opatentowana przez Altendorfa z funkcją wyrównania nastaw długości w zależności od cięcia pod danym kątem od 0-47o, manualnie przestawiana do 3500 mm. Ograniczniki nastaw bez żadnych luzów możemy lekko i precyzyjnie nastawiać wzdłuż całego zakresu do 3500 mm. Od 1700 mm przejmuje nastawę stabilne, wysuwane teleskopowo ramię z ogranicznikiem.
Dodatkowo inżynierowie z Minden przygotowali do pilarek Altendorfa szereg dodatkowych opcji, które powodują ze najbardziej wymagający odbiorca z branży stolarskiej wyposaży tak swojego Altendorfa ze praca stanie się precyzyjna i komfortowa.

Reasumując pilarka formatowa F45 Elmo III D z firmy Altendorf to najwyższa zaawansowana inżynierska koncepcja technologiczna, która świetnie wpisuje się w potrzeby małych i średnich zakładów stolarskich. Model pilarki F45 Elmo III D będzie prezentowany na targach Drema 2014 w Poznaniu.

W Polsce jedynym przedstawicielem firmy Altendorf jest Schelling Polska z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej (tel. +48 61 286 47 21; www.schelling.pl).

Więcej informacji o urządzeniach oferowanych przez firmę Schelling Polska Sp. z o.o. będzie można uzyskać na targach Drema 2014 – pawilon 6A , stoisko 17.

(asz)

.