Po drugiej stronie lustra

Zainspirowane mityczną postacią Narcyza, studio projektowe KIMXGENSAPA z Mediolanu, stworzyło z tulipanowca amerykańskiego kolekcję „The Narcissus Collection", która obejmuje trzy projekty: krzesło, półkę na książki oraz listwę oświetleniową. Kolekcję można było oglądać podczas tegorocznej edycji The Salone Satellite w Mediolanie, na której zaprezentowano projekty młodych designerów.

Gdy Mun Kim i Tsewang Gensapa ze studio KIMXGENSAPA zaczynają opracowywać nowy projekt, ich punktem wyjścia jest zwykle jakaś opowieść lub historia. Nie inaczej było w przypadku „The Narcissus Collection”. Grecki mit o Narcyzie, wybitnym łowcy, który zakochał się w swoim własnym odbiciu w tafli jeziora, zainspirował młodych projektantów do stworzenia kolekcji bazującej na idei lustrzanego odbicia.

„Wszystko zaczęło się od tego, że pomyśleliśmy o lustrze stojącym na siedzisku krzesła, w którym można zobaczyć jego odbicie. Po zaprojektowaniu krzesła szukaliśmy dla niego odpowiedniej nazwy i wtedy trafiliśmy na obraz Caravaggia zatytułowany «Narcyz ». Nazwa ta doskonale pasowała do naszego konceptu odbicia lustrzanego i zainspirowała nas do dalszych eksperymentów. Chcieliśmy uchwycić pozytywną stronę podziwiania swojego lustrzanego odbicia, która może prowadzić do nowych odkryć na swój temat i zobaczenia tego, co niewidzialne na pierwszy rzut oka” – powiedzieli Mun Kim i Tsewang Gensapa.

Projektanci oddali ideę lustrzanego odbicia we wszystkich elementach wchodzących w skład kolekcji, przy pomocy zaledwie jednego materiału – tulipanowca amerykańskiego.

„Po raz pierwszy mieliśmy okazję pracować z tym gatunkiem drewna. Tulipanowiec doskonale pasował do naszej kolekcji – jest lekki, ma gładką fakturę i delikatną, kremowobiałą barwę” – powiedzieli projektanci ze studio KIMXGENSAPA.
 

* * *

Informacje na temat tulipanowca amerykańskiego
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to gatunek drewna, który szturmem podbija branżę designu. W ramach projektu „The Wish List” z tulipanowca wykonano temperówki dla Normana Fostera, który był pod wrażeniem „niezwykle jasnego odcienia drewna i rysunku słojów przypominającego marmur”. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać delikatne barwne smugi, zaś drewno twardzieli może mieć kolor od jasnożółto-brązowego po oliwkowy. Pod wpływem światła słonecznego oliwkowy kolor może zmienić barwę na brązową. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki.

Informacje o studio KIMXGENSAPA

Studio KIMXGENSAPA z siedzibą w Novara we Włoszech założyli w 2010 roku Mun Kim z Korei Południowej i Tsewang Gensapa z Indii. Młodzi projektanci spotkali się w 2007 roku w Mediolanie, gdzie studiowali projektowanie przemysłowe w Istituto Europeo di Design. Studio tworzy proste i funkcjonalne meble i przywiązuje ogromną wagę do detali.
http://kimxgensapa.com/

Informacje o AHEC
Od ponad 20 lat Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zajmuje się promocją amerykańskiego drewna liściastego w Europie i z powodzeniem buduje unikalną i kreatywną markę wszystkich jego gatunków. Wspierając tak nowatorskie projekty jak „The Wish List” prezentowany podczas Festiwalu Designu w Londynie, AHEC zwraca uwagę na wszechstronne zastosowanie amerykańskiego drewna liściastego i przedstawia ciekawe źródła inspiracji.
www.americanhardwood.org

Źródło: AMERCIAN HARDWOOD / QUESTIA PR
 

.