Pilarka kappa 400 – jedna maszyna, wielkie możliwości

Stabilna praca, precyzyjne cięcia i wydajność to wszystko oferuje nam maszyna kappa 400 – pilarka formatowa firmy Felder. 

– Pilarka kappa 400 oferowana jest w dwóch wariantach – jako kappa 400 z panelem sterowania na korpusie maszyny oraz jako kappa 400 x-motion z panelem znajdującym się na wysokości wzroku, który jest kombinacją klawiatury z kolorowym monitorem dotykowym o przekątnej 5,7 cali. Opcja ta oferuje takie możliwości, jak zapisywanie parametrów narzędzi w bazie narzędzi, zapisywanie programów cięć, funkcje specjalne (np. wycinanie rowków, felców, wykonywanie cięć ukośnych czy kalkulator) – wyjaśnia Bożena Bizoń, kierownik działu reklamy i marketingu Felder Group Polska.

Stabilność podczas pracy
Podwójnie łożyskowany wał pilarki kappa 400, osadzony w obudowie odlanej w całości z szarego żeliwa, w połączeniu z podwójnym zawieszeniem agregatu gwarantuje wyeliminowanie drgań oraz maksymalną stabilność podczas pracy. Optymalne przenoszenie mocy, bez strat z silnika na wał pilarki odbywa się za pomocą wielorowkowego paska napędowego Poly-V.
– Pilarka kappa 400 przygotowana jest na przyjęcie tarcz pił o średnicy od 250 mm do 400 mm, zapewniając maksymalną wysokością cięcia 133 mm, która pozwala w jednym toku cięcia rozkroić również bardzo grube elementy – wyjaśnia Bożena Bizoń. -Dysponuje trzema prędkościami obrotowymi 3500/4500/5500 obr./min, które sygnalizowane są diodami na pulpicie bądź też wyświetlane są na monitorze (w przypadku wariantu x-motion) i umożliwiają dobranie właściwej prędkości do średnicy stosowanej tarczy piły. Opcjonalnie w kappa 400 x-motion można zastosować bezstopniową regulację prędkości obrotowych w zakresie 2000-6000 obr./min – dodaje.
W standardzie kappa 400 wyposażona jest w elektryczną regulację wysokości i przechyłu tarczy piły, która pozwala błyskawicznie i z precyzją do 0,1 mm i 0,1 stopnia ustawić agregat pilarki. Dzięki temu ogromnie zwiększa się dokładność cięcia, oraz zostaje ograniczona ilość powstających odpadów. Maksymalnie skraca się również czas ustawień. Ustawione wartości komfortowo odczytuje się na wyświetlaczach cyfrowych lub na monitorze w przypadku wersji x-motion. Dodatkowo kappa 400 oferuje bardzo ważną funkcję – automatyczną korektę wysokości cięcia w przypadku zmiany kąta pochylenia tarczy piły.
Przy podnoszeniu i opuszczaniu agregatu pilarki wykorzystano prowadzenie typu „jaskółczy ogon” oraz precyzyjny wałek prowadzący z kulkowym łożyskiem liniowym, dzięki czemu czynności tych dokonuje się nadzwyczaj precyzyjnie, a jednocześnie płynnie i lekko, a sam system jest odporny na pył i nie wymaga żadnych nakładów w konserwację.
– Podobne zalety wykazuje Easy-Glide – system przechyłu agregatu pilarki kappa 400. Przy segmentach przechyłu zastosowano nakładki wykonane ze specjalnego, wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego, które przesuwają się na zasadzie wymuszonej w półokrągłych prowadnicach z żeliwa szarego – mówi Bożena Bizoń.
Doskonałe wyniki odciągania przy agregacie pilarki zapewnia jego zamknięta obudowa, z której odsysane są wióry przez kanał odciągowy z króćcem odciągu o Ø120 mm. O bezpieczeństwo oraz dodatkowy odciąg wiórów podczas pracy dba ustawiana na wysokość osłona górna tarczy piły, którą można również wygodnie odchylać z pola pracy.

Dla czystego cięcia płyt
Opcjonalnie pilarka formatowa kappa 400 może zostać wyposażona w agregat podcinacza z tarczą o średnicy 120 mm, który dostępny jest w 3 wersjach. Wersja podstawowa to agregat „Classic”, gdzie ustawień na boki i na wysokość dokonuje się za pomocą klucza nasadowego, bezpośrednio z góry przez otwory w stole pilarki. Przy wersji „Automatic” do dyspozycji stoi elektryczne ustawianie wysokości agregatu podcinającego z włączaniem na guziku. Po włączeniu agregat ustawia się automatycznie we wcześniej wybranej pozycji, po wyłączeniu chowa się pod poziomem stołu. Najwyższą opcją jest podcinacz ze sterowaniem pozycyjnym w dwóch osiach dla wysokości i pozycji w stosunku do głównej tarczy piły.
-Ta wersja podcinacza dostępna jest wyłącznie przy kappie 400 x-motion. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ustawień dokonuje się na panelu sterowania na wysokości wzroku. Pozwala też zredukować czas regulacji, ponieważ parametry podcinacza mogą zostać zapisane w banku narzędzi i przypisane do odpowiedniej tarczy głównej. Przy następnym uruchomieniu i wywołaniu danej tarczy piły podcinacz będzie się pozycjonował automatycznie – informuje Bożena Bizoń.

Niezawodny stół formatowy
Przy kappa 400 o czyste i dokładne cięcia dba lekko chodzący stół formatowy z niezawodnym i sprawdzonym systemem prowadzącym „X-roll”, wykorzystujący stalowe, ułożone naprzemiennie (w formie „X”) rolki. Zgarniacze silikonowe oraz szczoteczki dla stalowych, zahartowanych i precyzyjnie oszlifowanych listew prowadzących zapobiegają osiadaniu pyłu, przekładając się na płynne i lekkie prowadzenie. Ergonomiczny uchwyt przy stole z opcjonalnymi włącznikami dla piły głównej oraz podcinacza są perfekcyjnie zintegrowane i zdecydowanie podnoszą komfort pracy. Do wyboru stoi 5 długości stołu od 2050 mm poprzez 2500 mm, 2800mm, 3200mm, a na 3700 mm skończywszy.

Trzy wersje stoły wysięgnika
– Stół wysięgnika oferowany jest w 3 wersjach: standardowej, z systemem „X-Roll” oraz systemem równoległoboku. W wersji standardowej posiada wymiar 1500 mm, a na życzenie można zamontować wzorzec kątowy INDEX SYSTEM, który pozwala nie tylko bardzo szybko i precyzyjnie ustawić przykładnicę pod wybranym kątem, ale również dzięki kompensacji długości, wymiar na skali przykładnicy w stu procentach się zgadza, dzięki czemu wyeliminowane zostają pomyłki – podkreśla Bożena Bizoń.
Przy 2-giej wersji stołu wysięgnika listwa podporowa, prowadzona w systemie „X-Roll” wysuwa się przy zmianie kąta ustawienia przykładnicy poprzecznej, oferując dodatkową powierzchnię do położenia materiału. Kąt ustawia się z dokładnością do 1/100 stopnia z pomocą umieszczonego na stole wysięgnika wyświetlacza cyfrowego, co przekłada się na dokładność przyciętych pod kątem elementów. W identyczny wyświetlacz wyposażony jest stół wysięgnika w wersji najwyższej z funkcją równoległoboku, która polega na przesuwaniu się całego stołu równolegle w stosunku do przykładnicy przy zmianie kąta, oferując całą powierzchnię do położenia materiału, niezależnie od ustawionego kąta. Przy tym stole oraz w wersji „X-Roll” kompensację długości cięcia na przykładnicy poprzecznej rozwiązano wygodnie za sprawą skali noniusza. Jeszcze więcej komfortu oferuje dostępna w opcji przykładnica poprzeczna z jednym lub dwoma ogranicznikami cyfrowymi z funkcją wyliczenia kompensacji długości. Po zmianie kąta ustawienia przykładnicy informacja z wyświetlacza na stole wysięgnika zostaje przekazana drogą radiową do ogranicznika na przykładnicy, który automatycznie dokonuje kompensacji wymiaru (tzw. system digi-kompensacji). Długość samej przykładnicy w standardzie wynosi 3200 mm, a ustawiona pod kątem skala umożliwia szybkie ustawienie wymiaru z pomocą ograniczników i wygodny odczyt.

Precyzyjne cięcia równoległe
Najlepsze cięcia równoległe przy maszynie kappa 400 zapewnia przykładnica równoległa standardowo prowadzona na drążku o średnicy 50 mm z pokrętłem do precyzyjnej regulacji, wyposażona w liniał o długości 1200 mm, który odchylać można w dowolnej pozycji. Liniał ten daje się również przełożyć na leżąco, co jest przydatne zwłaszcza przy cięciu wąskich elementów. Dużych rozmiarów skala „utopiona” w stole pozwala na szybkie i dokładne pozycjonowanie przykładnicy. Na życzenie może również zostać wyposażona w wyświetlacz cyfrowy, który operator może wygodnie obracać o 90º, ponadto posiada funkcję obliczania kompensacji wymiaru przy pochylonej tarczy piły czy też funkcję wymiarów łańcuchowych, które bardzo ułatwiają wykonywanie precyzyjnych cięć równoległych. W standardzie szerokość cięcia równoległego w pilarce kappa 400 wynosi 800 mm, może jednak zostać rozszerzona do 1250 mm. W wersji x-motion kappa 400 standardowo wyposażona jest w sterowaną pozycyjnie przykładnicę równoległą. W tym wypadku szerokość cięcia wynosi 1250 mm, a jej ustawiania dokonuje się komfortowo z panelu, na którym wprowadza się wybrany wymiar, a po naciśnięciu klawisza przykładnica równoległa ustawia się już automatycznie.

 

.