Perfekcyjna powierzchnia, elastyczność obróbki

Ponad 60 lat doświadczeń w obróbce elementów maszynowych robi wrażenie. Od momentu swojego powstania w 1958 roku firma Gumet przeszła drogę od produkcji części motoryzacyjnych i narzędzi warsztatowych, poprzez spawane konstrukcje stalowe, aż do maszyn do strukturyzacji i szlifowania. Dziś urządzenia polskiego producenta są doskonale rozpoznawalne i cenione nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a udoskonalenia wprowadzane we flagowych liniach maszyn pozwalają jeszcze celniej odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby klientów.

 

Maszyny do strukturyzacji i szlifowania

Maszyny do strukturyzacji i szlifowania z serii PL Gumet są obecne na rynku od wielu lat. Wprowadzone w nich ciągu ostatnich miesiącach nowe rozwiązania i udoskonalenia są najlepszym przykładem na to, jak elastycznie można reagować na zmieniające się potrzeby klientów. Obsługa urządzeń została więc znacznie uproszczona, m.in. dzięki niezależnej regulacji rolek dociskających oraz zastosowaniu systemu szybkiej wymiany szczotek walcowych. Klient ma ponadto możliwość wyboru rodzaju oraz ilości sekcji roboczych. Możliwe jest też wyposażenie maszyny w szczotki walcowe o mocy od 3 do 11 kW, oscylujące stacje dysków planetarnych lub sekcję szlifu poprzecznego.

– Nowa seria PL wykorzystuje oscylujący ruch dysków planetarnych. Głowice planetarne mogą być wyposażone w lamelowe dyski szlifujące lub dyski do strukturyzacji, a kinematyka pracy dysków umożliwia głęboką i równomierną obróbkę powierzchni. Dzięki temu można uzyskać strukturę zbliżoną do piaskowania. Ten złożonych ruch można także wykorzystać w szlifowaniu i matowieniu zarówno elementów płaskich, jak i frezowanych, takich jak fronty meblowe oraz drzwi – wyjaśnia Szymon Gumiński z firmy Gumet.

Urządzenia z serii PL posiadają zabudowaną konstrukcję ramy, co w porównaniu do wcześniejszych wersji zwiększa poziom bezpieczeństwa operatora oraz poprawia odpylanie maszyny.

Seria PL umożliwia obróbkę elementów o długości od 350 lub 460 mm, a jeśli jest potrzeba szlifowania krótszych elementów, to można zastosować podciśnieniowy stół posuwu.

Maszyny są w pełni przystosowane do pracy w linii produkcyjnej. Istnieją dwie opcje sterowania: za pomocą standardowych potencjometrów, przycisków i korb lub za pośrednictwem dotykowego panelu PLC z pamięcią ustawień. Urządzenia z serii PL dostępne są w kilku szerokościach: 1000, 1350 lub 1600 mm.

– Ponadto wyposażyliśmy je w stacje szlifowania poprzecznego. Wykorzystanie oscylującego trzewika umożliwia uzyskanie efektu cięcia piłą na powierzchni, co jest rozwiązaniem szczególnie pożądanym w przypadku producentów podłóg – mówi Szymon Gumiński.

 

Szlifierki PROFI 150

Jako baza dla zaawansowanej linii produkcyjnej mogą posłużyć szlifierki z serii PROFI 150. Szlifowanie odbywa się przy użyciu dowolnej ilości szczotek – górnych, dolnych lub bocznych. Każda z głowic posiada precyzyjną regulację odległości od elementu oraz kąta pochylenia. Prędkości obrotowe szczotek oraz posuw są płynnie regulowane, dzięki czemu można dostosować tempo obróbki do zróżnicowanej produkcji. Szerokość robocza maszyny wynosi 150 mm i jest wystarczająca przy produkcji listew i innych elementów wzdłużnych.

 

Nacinanie deski podłogowej

Znaczną grupą odbiorców maszyn firmy Gumet są producenci warstwowych podłóg drewnianych, którzy w procesie produkcyjnym stosują poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski, co powoduje jej odprężenie i zwiększa elastyczność, poprawiając tym samym parametry wyrobu finalnego.

Właśnie do producentów deski podłogowej kierowana jest seria maszyn ACM. Nacinarki umożliwiają precyzyjne określenie odległości nacięć od początku i końca deski, a także ich głębokości. Programowalna jest również długość deski, a klient ma możliwość wyboru rozstawu i szerokości nacięć. Maszyna może pracować w połączeniu z podajnikiem buforowym oraz stołem odbiorczym,  dzięki czemu do jej obsługi zaangażowana będzie tylko jedna osoba.