Od projektu aż po montaż

Nowoczesny producent mebli zastanawia się, jak w najszybszy sposób wykonać na przykład szafkę kuchenną, zachowując jednocześnie idealną dokładność. Naprzeciw wychodzi mu rozwiązanie FORMAT4, które wykorzystuje zaawansowane obrabiarki oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie. Jego zadaniem jest wspomaganie produkcji mebla, od jego projektu aż po montaż. Aby to osiągnąć, wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami FORMAT4.

 

FORMAT4 F4design

Produkcja mebla na indywidualne zamówienie rozpoczyna się już podczas pierwszego spotkania z klientem. To wówczas producent ma pierwszy kontakt z oprogramowaniem FORMAT4 F4design. Osoba przyjmująca zamówienie w trakcie rozmowy z klientem wprowadza zarys mebla lub całego zestawu. Na żywo projektuje meble oraz pomieszczenie, aby móc pokazać wizualizację. Wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym oszczędza czas na kolejne wizyty i pozwala dopasować meble do oczekiwań odbiorcy. Użytkownik może również skorzystać z biblioteki gotowych korpusów lub parametrycznie tworzyć nowe obiekty.

Do zaakceptowanego projektu w szybki sposób zostają dodane parametry technologiczne, tak ważne do poprawnego zmontowania mebla. Oprogramowanie prowadzi krok po kroku, pozwalając na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanej do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania. Tu istnieje możliwość skorzystania z bazy znanych producentów lub wprowadzenia własnego typu okucia czy połączenia. W celu zminimalizowania błędów praca cały czas odbywa się na tym samym projekcie, który został stworzony na spotkaniu z klientem.

Oprogramowanie FORMAT4 F4design.

Koniec projektowania nie oznacza jednak rozstania z programem. W tym momencie stworzona konstrukcja zostaje „rozbita” na elementy składowe. Robi się to dlatego, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek do optymalizacji cięcia, wygenerować programy NC, które w dalszej części będą przekazane do centrum numerycznego FORMAT4 profit H350. Oprogramowanie zadba o przygotowanie listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów mebla ułatwiających montaż końcowy.

Pilarka panelowa FORMAT4 kappa automatic 80

Na tym etapie, kiedy z biura przechodzi się na halę produkcyjną, operatorowi nadal towarzyszy oprogramowanie. Wygenerowana wcześniej lista formatek zawiera nie tylko informacje o długości czy szerokości elementu, ale również ważne dane związane z całym procesem technologicznym. Między innymi takie jak rodzaj materiału, informacje o okleinowanej krawędzi czy też o przyporządkowanej obróbce CNC lub zleceniodawcy.

Te wszystkie dane i jeszcze wiele dodatkowych zostają „zaszyfrowane” w kodach kreskowych oraz przedstawione w postaci rysunku oraz tekstu na etykietach, które umieszcza się na przyciętych formatkach. Ich drukowanie odbywa się z wykorzystaniem drukarki podłączonej do pilarki FORMAT4 kappa automatic 80, na której pilarz dokonuje rozkroju płyty zgodnie z optymalizacją przeprowadzoną przez oprogramowanie, pozwalającą zaoszczędzić na materiale i skrócić czas rozkroju.

Inwestycja w pilarkę panelową FORMAT4 kappa automatic 80 mająca wysokości cięcia 77 mm pozwala na cięcie kilku płyt w pakietach. Dzięki temu znacznie skraca się czas cięcia. Masywne chwytaki dają pilarzowi pewność, że materiał jest silnie trzymany i precyzyjnie prowadzony do momentu osiągnięcia zadanego wymiaru z dokładnością do 0,1 mm. Aby sprostać tym wymogom, pilarka posiada na wyposażeniu silnik główny o mocy 12 kW. 3 stoły z poduszką powietrza o długości 2300 mm i szerokości 600 mm ułatwiają operatorowi manewrowanie ciężkimi płytami. Wymiar 3200 x 3200 jest odpowiedni do ciętej płyty, przy czym sama maszyna zajmuje niespełna 27 m2 powierzchni.

Pilarka FORMAT4 kappa automatic 80.

Okleiniarka FORMAT4 tempora 60.12 e-motion

Etykiety w dalszym procesie technologicznym, jakim jest okleinowanie, dokładnie informują, która krawędź, jakim rodzajem okleiny ma zostać oklejona na okleiniarce FORMAT4 tempora 60.12 e-motion. To pozwala wykluczyć błędy i zredukować odpady materiału. Zastosowana okleiniarki z pakietem sterowania motorycznego e-motion daje możliwość operatorowi sterowania maszyną z dotykowego ekranu. Wybór programów bezpośrednio z panelu sterującego daje pewność ustawień z dokładnością 0,1 mm. Nieskończona ilość programów pozwala na zapisanie w pamięci konkretnych ustawień. Są one wywołane za naciśnięciem jednego klawisza – patrzę na etykiety i wybieram ustawiania. Prędkość pracy maszyny, wynoszącą 12 lub 20 m/min, można dopasować do własnych możliwości oraz założonej wydajności. Zastosowanie 2-silnikowego zarabiania naroży pozwala na wybór obrabianego naroża oraz wprowadza płynność obróbki. 3 agregaty na finiszu, cyklina płaska, profilowa oraz polerka oznaczają perfekcyjne wykończenie oklejonych krawędzi. Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybkowymienny zbiornik klejowy. Daje on możliwość pracy z różnego rodzaju lub koloru klejami.

Okleiniarka FORMAT4 tempora 60.12.

Centrum CNC profit H350 FORMAT4

Oklejone formatki trafiają do kolejnej obrabiarki, a mianowicie centrum CNC do mebli profit H350 FORMAT4. Tutaj etykieta z kodem kreskowym, po sczytaniu przez skaner, wyszukuje i uruchomia program idealnie dopasowany do danego elementu. To dzięki oprogramowaniu F4design maszyna wie dokładnie, gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki, wyfrezować otwory. Wyeliminowanie pomyłek, skrócenie procesu wyszukiwania odpowiedniego programu obróbczego oraz precyzja znacznie podnoszą efektywność to kolejne zalety.

Centrum obróbcze CNC FORMAT4 H350 posiada pole robocze (3000 mm) z podziałem na sekcje. Kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator bezpiecznie montuje element na drugiej stronie. Wysokie, 100-milimetrowe przyssawki działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy obwód mocuje przyssawkę i solidnie trzyma. W tym czasie 2 obwód czeka, aż operator precyzyjnie dosunie element do bazy i uruchomi drugi obwód. Wrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litego. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza możliwości CNC profit H350. W zależności od konfiguracji maszyna posiada 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 31 miejsc.

Centrum obróbcze CNC FORMAT4 H350.

Mając już powiercone formatki, wystarczy spojrzeć na etykietę i połączyć je ze sobą jak klocki czy też spakować i dołączyć schemat montażu. Właśnie dzięki oprogramowaniu F4design ma się pewność, że to, co zaprojektowała 1 osoba, jest czytelne dla wszystkich biorących udział w procesie wytwarzania mebla.

https://www.felder-group.com/pl-pl

(bb)