Nowości 3H – kompetencje i design

Międzynarodowe Targi Mebli i Dostawców dla Przemysłu Meblowego ZOW w Bad Salzuflen to doskonała platforma komunikacyjna dla branży meblarskiej. W tym roku w centrum uwagi firmy 3H-Lacke były zagadnienia cech dotykowych i wyglądu powierzchni meblowych, jak również naturalne powierzchnie drewna i lakiery efektowe. Ponadto zaprezentowano rozwiązania z dziedziny lakierów do szkła oraz wodny, akrylowy lakier barwny do lakierowania elementów z tworzyw sztucznych.

Podczas targów prezentowane były również lakiery pękające i softtouch („miękkie w dotyku”). Lakiery pękające istnieją co prawda od dawna, jednak popadły w zapomnienie. W ślad za trendem do coraz dalej idącej indywidualizacji 3H na nowo ożywiła ten specyficzny sposób uszlachetniania powierzchni. Aby uzyskać powierzchnię spękanego lakieru, najpierw gruntuje się podłoże za pomocą lakieru barwnego 2K-PUR na bazie żywic akrylowych. Następnie nakłada się specjalny lakier pękający („crackingowy”). Wieloletnie doświadczenie oraz aplikacyjny know-how, jakim dysponuje 3H, stanowiły warunki niezbędne do aplikacji za pomocą automatów natryskowych. Sposób, w jaki wykonywana jest druga aplikacja, decyduje o ostatecznym wyglądzie – im grubsza warstwa, tym intensywniej odzwierciedlone zostaną spękania. Oznacza to, że z punktu widzenia wyglądu spękań istnieje szereg możliwości uzależnionych od aplikacji.

Podobnie szerokie są możliwości dotyczące kolorystyki polegające na odpowiednim doborze lakieru podkładowego i crackingowego. Można tu zrealizować zarówno rozwiązania o charakterze harmonijnym, jak i kontrastowym.

Oprócz tego efektu optycznego możliwe są efekty dotykowe – dotyczy to oczywiście także innych lakierów, na przykład specjalne receptury lakierów DD lub dwuskładnikowe lakiery softtouch. Mimo specyficznych cech dotykowych lakiery te wykazują bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną, zgodnie z DIN 68861 część 1C. Szczególny charakter obu lakierów nawierzchniowych polega na wrażeniu aksamitnie miękkiej, przyjemnej, poddającej się naciskowi powierzchni (efekt soft-feeling). I tutaj intensywność efektu można regulować poprzez korektę receptury.

Kolejną propozycję dla przemysłu meblowego stanowiły wyraziste, kolorowe Uni-Farby, pozwalające uzyskiwać wysokiej jakości rezultat lakierniczy na liniach płaskich w technologii Full-Color-Printing.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się nowy, akrylowy lakier barwny oparty na wodzie, przeznaczony do lakierowania elementów z tworzyw sztucznych. Z jego pomocą obok klasycznych kolorów jednolitych możliwe jest uzyskiwanie efektów metalicznych. Materiał wyróżnia się wysoką siłą krycia, doskonałą przyczepnością i wysoką odpornością na zadrapania.

(ddm)
 

.