Nowoczesna stacja sprężonego powietrza

Sprężone powietrze to medium, które jest jednym z podstawowych źródeł energii dla procesów produkcyjnych. Znajduje powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od małych laboratoriów i niewielkich warsztatów samochodowych, a skończywszy na potężnych obiektach związanych z przemysłem rafineryjnym.

Zanieczyszczenia – źródło problemów
Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju są niczym potężny odkurzacz. Zasysają z otoczenia spore ilości zanieczyszczeń, które następnie trafiają do sieci. Również same sprężarki są źródłem zanieczyszczenia powietrza olejem, który jest wtryskiwany do komory sprężania w procesie wytwarzania sprężonego powietrza. Drobiny oleju w zbiorniku buforowym sprężarki mieszają się z wodą wytrącającą się z powietrza oraz zanieczyszczeniami stałymi zasysanymi z otoczenia. W wyniku połączenia tych zanieczyszczeń powstaje bardzo agresywna ciecz nazywana kondensatem. Substancja ta w przypadku braku systemu uzdatniającego wraz ze sprężonym powietrzem wędruje poprzez instalacje do wszystkich odbiorników. W przypadku narzędzi pneumatycznych, siłowników, rozdzielaczy zaślepia je i poprzez silne związki chemiczne powoduje przyspieszoną korozję. Oczyszczanie sprężonego powietrza ma na celu eliminację tych niekorzystnych zjawisk. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla niedużego zakładu produkcyjnego zapewniającym odpowiednią jakość sprężonego powietrza są sprężarki firmy Atlas Copco typu GA VSD+ z systemem uzdatniania powietrza.

Wysoka jakość dzięki nowoczesnej sprężarce
Wydajna i w pełni sprawna sprężarka to podstawa każdego systemu. Utrzymywanie jej w dobrym stanie technicznym gwarantuje, że jedynie niewielka ilość oleju wykorzystywanego w procesie sprężania oraz niewielka ilość zasysanych zanieczyszczeń przedostanie się wraz ze sprężonym powietrzem do sieci. Sprężone powietrze za elementem sprężarki ma wysoką temperaturę i jest nieomal w 100% nasycone wilgocią. Każde obniżenie jego temperatury powoduje skroplenie się groźnej dla systemu pary wodnej. Aby nieomal całkowicie wyeliminować te zanieczyszczenia, sprężarka GA VSD+ może zostać wyposażona w zintegrowany osuszacz ziębniczy (wersja Full Feature) oraz zewnętrzną filtrację – filtry koalescencyjne i węglowe. Dzięki tym dodatkowym elementom powietrze trafiające do sieci będzie czyste i osuszone w stopniu umożliwiającym bezproblemowe funkcjonowanie odbiorników sprężonego powietrza.
Drogie sprężone powietrze
Nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę, jaki duży jest koszt wytworzenia 1 m3 sprężonego powietrza. Na chwilę obecną wynosi on w Polsce w zależności od lokalnej ceny energii elektrycznej 0,04-0,05 zł. Niestety, główny udział w tej cenie stanowi koszt energii elektrycznej, który zwłaszcza w obecnych czasach charakteryzuje się trendem zwyżkowym. Biorąc pod uwagę tylko same koszty energii elektrycznej związane z wyprodukowaniem sprężonego powietrza, otrzymujemy przykładową kalkulację dla zapotrzebowania na sprężone powietrze 35 m3/min.
Koszty energii elektrycznej wyniosą:
– ilość energii elektrycznej potrzebnej na wytworzenie 1 m3 = 0,119 kWh,
– koszt 1 m3 sprężonego powietrza = 0,0595 zł,
– koszt 1 m3 sprężonego powietrza w ciągu roku = 520.000 zł.

Do powyższych kalkulacji przyjęto następujące dane:
– koszt energii elektrycznej zużywanej przez sprężarkę: 0,5 zł/1 kWh,
– sprężarka o mocy 250 kW i wydajności 35 m3/min.,
– ilość dni pracujących w tygodniu: 5,
– ilość dni pracujących w roku: 260,
– ilość godzin roboczych w ciągu dnia: 16.

Sprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów, jakie stosuje się obecnie w przemyśle. Dlatego też tak ważnym jest, aby gospodarować nim oszczędnie. Obecna sytuacja rynkowa zmusza zarządy firm do szukania wszelkich możliwych oszczędności. Najprostszym, a jednocześnie najtańszym sposobem na ich uzyskanie może być właśnie redukcja kosztów związanych z użytkowaniem sprężonego powietrza. Koszty te można zredukować, wykorzystując racjonalnie i gospodarnie sprężone powietrze oraz zarządzając pracą sprężarek i urządzeń odbiorczych.

Jednym z głównych zadań osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym jest nadzór nad urządzeniami uczestniczącymi w procesie produkcyjnym, tak by wszystko działało bez zarzutu, by nie było przestojów produkcji związanych z awariami. Dużą wagę przywiązuje się do bezawaryjności maszyn. A co z siecią przesyłową sprężonego powietrza? Co z nieszczelnościami i korozją? System dystrybucji sprężonego powietrza, gazów obojętnych i próżni AIRnet, oparty na anodyzowanych rurach aluminiowych w kolorze niebieskim lub zielonym (gazy obojętne) w pełni zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających. Wysoka jakość produktów AIRnet potwierdzona jest 10-letnią gwarancją na złącza i aluminiowe rury, obejmując wszelkie uszkodzenia spowodowane defektem naszych materiałów. Instalacja wykonana z dobrych materiałów i odpowiednio dobrana pod względem przekrojów oraz układu sieć dystrybucyjna jest kluczem do obniżania strat na przesyle i likwidacji nieszczelności.

(tw)

.